5 czerwca 2019

Wkrótce start plażowych ME w Starych Jabłonkach

W tym roku Polska jest gospodarzem XI Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej (mistrzostwa Starego Kontynentu odbywają się co dwa lata). W zawodach weźmie udział 40 reprezentacji (20 damskich i 20 męskich) – w tym obydwie reprezentacje Polski. Polki są aktualnymi wicemistrzyniami Europy w tej dyscyplinie.

W siedzibie Związku Piłki Ręcznej w Polsce odbyła się we wtorek, 4. czerwca, konferencja prasowa zapowiadająca turniej w Starych Jabłonkach.

Z przedstawicielami mediów spotkali się organizatorzy, trenerzy kadry narodowej oraz przedstawicielka zawodniczek. Zaprezentowano najważniejsze informacje na temat turnieju, stan przygotowań oraz szereg informacji o promocji wydarzenia.

W konferencji udział wzięli m.in.:

  • Marek Góralczyk – Dyrektor ds. Współpracy z Zagranicą i Piłki Ręcznej Plażowej ZPRP oraz Dyrektor Turnieju
  • Grzegorz Kita – Przewodniczący Rady Głównej Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich
  • Marek Karpiński – trener Reprezentacji Polski (kobiety/seniorki)
  • Jarosław Knopik – trener Reprezentacji Polski (mężczyźni/seniorzy)
  • Iwona Niedźwiedź – zawodniczka Reprezentacji Polski

– To największe mistrzostwa w historii dyscypliny ale też olbrzymie wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Turniej seniorski będzie poprzedzony juniorskimi mistrzostwami Europy więc piłka ręczna plażowa zagości na Mazurach prawie na dwa tygodnie. Łączna liczba uczestników wyniesie ponad 1000 osób, w tym ok. 600 seniorek i seniorów. Tak duże, międzynarodowe zawody to także świetna promocja dla Warmii i Mazur.” – podkreśla Marek Góralczyk, Dyrektor w Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Współpracy z Zagranicą i Piłki Ręcznej Plażowej oraz Dyrektor Turnieju.

Turniej odbędzie się w Starych Jabłonkach koło Ostródy, na atrakcyjnie położonych plażach hotelu Anders nad jeziorem Szeląg Mały. Zawody będą trwały od 2 do 7 lipca. Do Starych Jabłonek przyjadą przedstawiciele 23 krajów, zawody potrwają sześć dni a rozegranych zostanie aż 196 meczów.

– Można być dumnym, że największa impreza w tak nowoczesnej i szybko rozwijającej się dyscyplinie odbędzie się właśnie w Polsce. Sporty plażowe to dynamiczny, światowy trend – zaznacza Grzegorz Kita, Przewodniczący Rady Głównej Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, w którego strukturach zrzeszona jest m.in. piłka ręczna plażowa.

Polki, które są aktualnymi wicemistrzyniami Europy zagrają w grupie z Francją, Węgrami, Portugalią i Cyprem. – Nie kalkulujemy, nie oceniamy innych zespołów. Znamy ich siłę ale trzeba koncentrować się na sobie, na naszych możliwościach i atutach. Wiem, że nasza drużyna ma potencjał. Moje zawodniczki są w stanie nawiązać walkę ze wszystkimi na świecie. Ale w tej dyscyplinie występuje duża zmienność. Jakość zespołów może radykalnie zmieniać się z turnieju na turniej – mówi Marek Karpiński, trener Reprezentacji Polski kobiet.

– To będzie bardzo ekscytujący turniej. Wystąpimy przed własną publicznością. To zarazem wsparcie ale i presja. Będziemy chciały zaprezentować się jak najlepiej – zapowiada Iwona Niedźwiedź, jedna z najbardziej znanych polskich zawodniczek, była wielokrotna reprezentantka kraju w hali.

Reprezentacja mężczyzn nie jest tak utytułowana jak reprezentacja kobiet, ale na polskim EURO także chce się dobrze zaprezentować. Na mistrzostwach Polacy zmierzą się w grupie ze Szwecją, Francją, Węgrami i Czarnogórą.

– Kluczowe dla naszej drużyny jest optymalne przygotowanie się do turnieju w Starych Jabłonkach. Chcielibyśmy na mistrzostwach rozgrywać spotkania spójne z naszą filozofią piłki ręcznej plażowej – mówi Jarosław Knopik, trener męskiej reprezentacji Polski.

Bardzo dynamicznie realizowana jest także promocja wydarzenia. Turniej był już m.in. reklamowany poprzez specjalne aktywności podczas meczu Polska – Niemcy na Arenie Gliwice czy podczas rozgrywek Lotto Plaża Wolności w Poznaniu.

Już na początku kwietnia odbyła się także specjalna konferencja prasowa w Olsztynie, na której mediom regionalnym przedstawiono szereg informacji zarówno o sportowej stronie turnieju jak i jego wpływie na promocję Warmii i Mazur. Ta konferencja została zorganizowana wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz współorganizatorem turnieju – Hotelem Anders w Starych Jabłonkach.

Z kolei na niedawnym Pikniku Olimpijskim zorganizowana została specjalna strefa piłki ręcznej plażowej, która promowała wydarzenie. Odwiedziło ją ponad 20 tys. osób.

Od tego weekendu została też zawieszona w centrum Olsztyna reklama wielkoformatowa promująca Mistrzostwa. Reklama o wielkości 14m x 9m. to blisko 130 m.kw. świetnej ekspozycji promującej zawody.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest