30 czerwca 2019

ME U-17 Słodko-gorzki koniec mistrzostw dla Biało-Czerwonych

Ostatniego dnia Mistrzostw Europy w piłce ręcznej plażowej do lat 17 w Starych Jabłonkach Polacy i Polki rozegrali dwa spotkania, które ustaliły ich ostateczne miejsca na turnieju: Polki pokonały Litwę i zajęły 7. miejsce, Polacy ulegli zaś Portugalii i zmagania zakończyli z 6. lokatą.

YAC 17 Beach Handball EURO 2019, STARE JABLONKI, POLAND, DAY 3, 29.06.2019

Polska – Litwa (kobiety) 2:0 (18:11, 14:12)

Dwa lata temu na turnieju w Zagrzebiu Polki w tej samej kategorii wiekowej zajęły 11. miejsce. W Starych Jabłonkach i tak poprawiły swój wynik. Z Litwą grały bowiem o 7. pozycję.

Początek pierwszego seta należał jednak do rywalek. Polki potrzebowały pięciu minut, by na dobre wejść w mecz. Gdy im się to jednak udało, szybko zbudowały przewagę. Pierwszą partię wygrały 18:11. Drugi set był o wiele bardziej zacięty. 90 sekund przed końcem połowy wciąż był remis (10:10). W kluczowym momencie więcej zimnej krwi zachowały Biało-Czerwone i znów triumfowały (14:12).

Jedna z zawodniczek, Gabriela Wojewódzka, nie ukrywała radości: – Ten mecz to było ładne zwieńczenie turnieju, taka “kropka nad i”. Cała drużyna chciała pokazać na koniec taką kwintesencję piłki ręcznej plażowej, bo jest to dyscyplina bardzo przyszłościowa. Własna publiczność bardzo nam pomogła i poniosła do tego zwycięstwa.

POLSKA: Glasa, Głowacka 1, Jaszczuk, M. Jeżowska, Z. Jeżowska 4, Kozak, Mielewczyk 2, Kiwatrowska 4, Skorupska 7, Szulc 14, Wolny, Wojewódzka.

Portugalia – Polska (mężczyźni) 2:0 (18:13, 27:24)

Dla męskiej drużyny juniorów turniej w Starych Jabłonkach także wypadł lepiej niż ten w Chorwacji przed 24 miesiącami. Zajęte tam 8. miejsce zamienić mieli na piąte lub szóste. Wszystko zależało od wyniku potyczki z Portugalią.

Tę Biało-Czerwoni zaczęli z wysokiego “C”, prowadząc w pierwszych minutach. Z czasem inicjatywę przejmowali jednak Portugalczycy, którzy wygrali otwierającego mecz seta 18:13. Druga partia była szaloną wymianą ciosów. Rezultat był jednak taki sam. Portugalczycy wygrali 2:0.

Dumny z podopiecznych po meczu był Adrian Fiodor, trener-asystent naszej kadry: – Było blisko shoot-outów, ale straciliśmy koncentrację. Poprzednio to właśnie one dały nam zwycięstwo, ale niestety nie udało się do nich doprowadzić. Popełniliśmy za dużo błędów własnych, przez co przegraliśmy. Ale jesteśmy bardzo dumni z całego zespołu. Przeszli przemianę z zawodników stricte halowych do pełnoprawnych zawodników plażowych.

POLSKA: Nowakowski, Łapucha, Mokracki 11, Olejniczak, Dudziak, Tadej, Śliwiński 6, Malinowski 8, Renicki 6, Wnekowski 6.

PODSUMOWANIE:

Polacy mistrzostwa zakończyli na 6. miejscu, Polki – na 7. To poprawa wyników względem ostatniego turnieju w tej samej kategorii wiekowej (do lat 17) sprzed dwóch lat w Zagrzebiu (odpowiednio: 8. i 11. miejsca). Polki zajęły też wyższe miejsce niż ich starsze koleżanki rok temu w Czarnogórze (10.), panowie zanotowali jednak regres: z Ulcinj Biało-Czerwoni wracali bowiem ze srebrem.

W Starych Jabłonkach triumfowali Chorwaci oraz Hiszpanki.