3 marca 2020

Odszedł Jerzy Klockowski

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Klockowskiego, który należał do przedstawicieli pokolenia tzw. romantycznego sportu, czyli atletów, którzy z powodzeniem uprawiali kilka dyscyplin.

Piłkę ręczną uprawiał w Wybrzeżu Gdańsk, kiedy w 1966 roku klub ten sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrza Polski. Pół wieku później wszyscy szczypiorniści i trener tamtej ekipy otrzymali medale Prezydenta Miasta Gdańska. Występował również w Lechii Gdańsk i Bałtyku Gdynia.

Zdobywał medale mistrzostw Polski w lekkoatletyce, był mistrzem kraju w rugby. Reprezentował trójmiejskie kluby: Bałtyk Gdynia, Wybrzeże Gdańsk, Ogniwo Sopot i Lechię Gdańsk. Z tym ostatnim przez długie lata związany był również jako trener i dyrektor.

Fot. Lechia Gdańsk

Jerzy Klockowski urodził się 13 stycznia 1940 roku w Raczkowie, Akademię Wychowania Fizycznego ukończył w Poznaniu, ale sportowe życie związał przede wszystkim z Trójmiastem.

Największe sukcesy odnosił w rugby i najdłużej był z związany z tym sportem. Grał w drugiej linii młyna. Zawodnikiem Lechii był przez blisko ćwierćwiecze, w latach 1959-1983. Z biało-zielonymi zdobył m.in. tytuł mistrza Polski (1970), krajowy puchar (1977) oraz cztery wicemistrzostwa (1971-1973, 1982).

W reprezentacji Polski zadebiutował 5 kwietnia 1970 roku w meczu z Jugosławią (9:12). W narodowych barwach rozegrał łącznie 20 spotkań, zdobył 51 punktów.

Jeszcze jako czynny zawodnik został trenerem pierwszej drużyny rugby Lechii. W latach 1981-1982 doprowadził ją do brązowego, a następnie do srebrnego medalu mistrzostw Polski. Potem wrócił jeszcze na sezon. W 1996 roku Lechia zupełnie zdominowała krajowe boiska, zdobywając dublet, czyli sięgając po ligowe złoto i krajowy puchar. Klockowski otrzymał tytuł Trenera Roku w polskim rugby.

Wcześniej święcił sukcesy jako szkoleniowiec młodzieży. Juniorów Lechii doprowadził do mistrzostwa kraju w 1978 roku, a z kadetami Ogniwa Sopot był mistrzem kraju dwa razy z rzędu, w latach 1990-1991.

Nim jednak jako sportowiec na dobre poświęcił się rugby, uprawiał m.in.: piłkę nożną, podnoszenie ciężarów, siatkówkę, piłkę ręczną i lekkoatletykę. W tych dwóch ostatnich również doszedł do medali mistrzostw Polski.

Jako dyskobol Bałtyku Gdynia, a potem Wybrzeża Gdańsk, w latach 1963-1967 był pięciokrotnie brązowym medalistą mistrzostw Polski.

Został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976) oraz mianem mistrza, a potem zasłużonego mistrza sportu.

Pogrzeb Jerzego Klockowskiego odbędzie się w sobotę, 7 marca 2020. Msza żałobna zostanie odprawiona o godz. 11:15 w Nowej Kaplicy na cmentarzu Srebrzysko (Gdańsk Wrzeszcz Górny, ul. Srebrniki 2), a ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 12:00.

***

źródło: trójmiasto.pl / pzrugby.pl

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest