9 lipca 2020

Polacy zagrają w MŚ 2021! Dzika karta dla Biało-Czerwonych

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) przyznała reprezentacji Polski tzw. „dziką kartę” na grę w Mistrzostwach Świata 2021 w Egipcie. Decyzja IHF to pozytywna odpowiedź na wniosek Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Międzynarodowa Federacja wysłuchała naszych argumentów i przyjęła je ze zrozumieniem – podkreśla Andrzej Kraśnicki, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej w oficjalnym komunikacie poinformowała, że otrzymała kilka wniosków o przyznanie „dzikiej karty” od poszczególnych federacji. Podczas procesu decyzyjnego pod uwagę wzięto ogólny rozwój piłki ręcznej w danym kraju, wpływ jaki „dzika karta” miałaby na globalny rozwój piłki ręcznej i wzmocnienie flagowych turniejów IHF, ale również powody ekonomiczne, szczególnie w czasach pandemii COVID-19.

Po szczegółowym przeanalizowaniu sytuacji, w tym argumentów poszczególnych nacji, Rada IHF postanowiła przyznać „dzikie karty” federacjom Polski i Rosji.

– Dziękuję IHF za pozytywną decyzję, zrozumienie naszych argumentów oraz umożliwienie naszej Reprezentacji udziału w mistrzostwach. To dla nas ważne z wielu powodów. Zależy nam by nasza drużyna, zmieniona pokoleniowo, grała na międzynarodowych turniejach. To w sporcie niezwykle ważne. W 2023 roku Polska razem ze Szwecją będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Mężczyzn. Uczestnictwo naszej drużyny w turnieju w 2021 roku to element przygotowań i promocja tego wydarzenia – mówi Andrzej Kraśnicki.

W drugiej połowie kwietnia Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) odwołał kwalifikacje do Mistrzostw Świata 2021 w Egipcie. Wybór uczestników turnieju oparty został na wynikach Mistrzostw Europy 2020 w Szwecji, Austrii i Norwegii. Dzięki temu prawo udziału w imprezie otrzymały reprezentacje: Danii (broniąca tytułu mistrzowskiego), Hiszpanii, Chorwacji, Norwegii, Słowenii, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Austrii, Węgier, Białorusi, Islandii, Czech, Francji. Związek Piłki Ręcznej w Polsce złożył oficjalny protest do Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF), który był odpowiedzią na decyzję EHF pozbawiającą reprezentację Polski mężczyzn szansy udziału w Mistrzostwach Świata 2021.

– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia COVID 19 wymusza zmiany kalendarza sportowych wydarzeń, nie mniej jednak decyzja EHF jest zaskakująca z kilku powodów: zapadła arbitralnie, nie była konsultowana z narodowymi federacjami piłki ręcznej, nie uwzględnia ryzyka i strat – także finansowych, rozwojowych i wizerunkowych – jakie determinuje w danym kraju, generuje negatywne skutki w dalszej przyszłości, odbiera równe szanse wszystkim – napisał 28 kwietnia Prezes Kraśnicki w liście do Michaela Wiederer’a, Prezydenta EHF.

Razem z protestem do Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej ZPRP złożył równolegle wniosek do Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej o przyznanie tzw. „dzikiej karty” umożliwiającej Polsce udział w Mistrzostwach Świata 2021. Dziś nasza reprezentacja otrzymała prawo do gry w turnieju. 

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest