27 lipca 2020

PGNiG Summer Superliga – Stare Jabłonki (Relacja)

Trzeci turniej PGNiG Summer Superliga w Starych Jabłonkach okazał się szczęśliwy dla GRU Juko Piotrków Trybunalski i Autoinwest SAS Gdańsk. Na plaży Hotelu Anders mistrzynie Polski odniosły trzecie zwycięstwo z rzędu w tegorocznym cyklu, pokonując w finale poznańskie Pyrki. Z kolei gdańszczanie w końcu odnieśli pierwszą victorię, zwyciężając „czarnego konia” zawodów, czyli MKS Delfin Grudziądz.

Fot. PGNiG Summer Superliga G. Trzpil

Zmagania w grupie A turnieju mężczyzn przyniosły nie lada niespodziankę, ale tylko pozornie. Rywalizujący w niej szczypiorniści Petry Płock, którzy wygrali oba wcześniejsze turnieje PGNiG Summer Superligi, tym razem odnieśli ledwie jedno zwycięstwo – płocczanie zabrali jednak do Starych Jabłonek młodzieżowy team wspomagany tylko przez Patryka Orędowicza i Michała Kwiatkowskiego. Bezkonkurencyjni okazali się obrońcy tytułu z Gdańska, którzy wygrali wszystkie spotkania i awansowali dalej z pierwszej lokaty. Ze świetnej strony pokazał się także Delfin Grudziądz, który debiutując w tegorocznej edycji rozgrywek, odprawił z kwitkiem wszystkie ekipy, ulegając jedynie gdańszczanom. Za plecami tej dwójki uplasował się GOKiS Kąty Wrocławskie i Petra, a surową lekcję beach handballa pobrała od starszych kolegów reprezentacja Polski do lat 16, która przegrała wszystkie mecze.

W grupie B zgodnie z planem w 1/2 finałów zawodów zameldowało się GRU Juko Piotrków Trybunalski, ale ciekawie wyglądała za to walka o 2. miejsce. O włos przegrali ją beachhandballiści Lakers Powidz, którzy ulegli w bezpośrednim starciu z Damy Radę 1:2 i w końcowym rozrachunku musieli uznać wyższość inowrocławian. Czwarte miejsce zajął II zespół SAS, a ostatnie TAZ Grudziądz.

Fot. PGNiG Summer Superliga G. Trzpil

W turnieju kobiet mieliśmy aż trzy grupy. Grupę A wygrały mistrzynie Polski z Piotrkowa, choć zwycięstwo nad radzyminiankami okupiły stratą jednej partii. W tej sytuacji ROKiS-owi pozostała rywalizacja o 2. miejsce, które zajęły, pokonując po shoot-outach Byczki. Za wiele krwi bardziej doświadczonym zawodniczkom nie napsuł LeaderTech Włocławek.

W grupie B formę z ubiegłego tygodnia udało się podtrzymać beachhandballistkom z Powidza, które wygrały wszystkie mecze po 2:0. Za ich plecami uplasowało się SAS Gdańsk, które nie miało problemów, by pokonać warszawianki i Pyrki II. MKS Ochota rozprawiła się z kolei z poznaniankami, dzięki czemu uniknęła zajęcia ostatniego miejsca.

Pierwszy zespół Pyrek nie miał natomiast żadnych problemów, by wygrać grupę C. Drugie miejsce przypadło Samborowi, choć w ostatnim spotkaniu tczewianki przegrały nieoczekiwanie z UKS-em Szczypiorniak. To zwycięstwo niewiele dało samym zielonogórzankom, które w końcowej klasyfikacji musiały jeszcze uznać wyższość II drużyny z Piotrkowa.

ROKiS, SAS i Sambor zmierzyły się między sobą o ostatnie wolne miejsce w 1/2 imprezy – z tej batalii zwycięsko wyszły tczewianki, które pokonały przeciwniczki po 2:0.

Tymczasem szczypiorniści z Grudziądza nie mieli zamiaru zwalniać tempa w półfinałach, gdzie w świetnym stylu rozprawili się z GRU Juko. Jeszcze więcej emocji było w drugiej parze, w której SAS dopiero po shoot-outach wygrał z Damy Radę.

U pań tradycji stało się zadość, bo piotrkowianki pomściły swoich kolegów i wygrały z pewnie z Samborem. Gorsze od obrończyń tytułu nie chciały być wicemistrzynie Polski z Poznania, pokonując w dwóch odsłonach szczypiornistki Lakers.

Pluć sobie w brodę mogą zawodnicy Damy Radę. W pierwszym secie meczu o 3. miejsce prowadzili w samej końcówce z GRU Juko 21:20 i mieli piłkę, ale nie wykorzystali szansy na podwyższenie przewagi i sami stracili 2 punkty. W drugiej partii nie mieli już tyle energii i przegrali 14:23.

Analogiczny przebieg miało spotkanie o najniższy stopień podium wśród kobiet. W inauguracyjnej partii Lakers, w barwach których wyróżniała się Agnieszka Lewandowska, remisowały z Samborem 16:16, ale cztery ostatnie „oczka” zdobyły powidzanki, wygrywając zdecydowanie także drugą odsłonę; młoda ekipa z Tczewa popełniła w niej o wiele błędów za dużo.

W pierwszym secie wielkiego finału mężczyzn szczypiorniści z Gdańska wypunktowali ekipę Delfina. W barwach mistrzów Polski wyróżniali się, grający niezwykle efektownie Tymon Ponto i Emil Kożuchowski. Ten drugi był nie do powstrzymania dla obrony rywali. Grudziądzanie grali konsekwentnie na lewe skrzydło do Rafała Kozikowskiego, ale z biegiem czasu coraz częściej reagowała na to defensywa gdańszczan. Druga odsłona miała bardziej wyrównany przebieg, choć nadal upływała pod kontrolą SAS. Świetnie w jego bramce spisywał się Maciej Pieńczewski, choć młodzi szczypiorniści z Grudziądza również nie popisali się skutecznością. Ta partia skończyła się ostatecznie bardzo niskim wynikiem, bo tylko 12:7, co jednak zapewniło Autoinwest zwycięstwo w całych zawodach.

Fot. PGNiG Summer Superliga G. Trzpil

Wielki finał kobiet rozpoczął się od prowadzenia Pyrek 4:0, a piotrkowianki miały duże problemy, by przedrzeć się przez szczelną obronę poznanianek. Z upływem minut mistrzynie Polski odzyskiwały jednak rezon i dziurawiły bramkę rywalek z różnych pozycji, choć pierwszy sygnał do ataku dała Paulina Sowa. Przy stanie 16:12 dla GRU Juko Pyrki popełniły niewymuszony błąd i oddały piłkę prosto w ręce przeciwniczek, które skwapliwie z tego skorzystały, dzięki czemu wygrały pierwszą odsłonę. W drugiej piotrkowianki zaatakowały już od samego początku i wyszły na prowadzenie 7:0, po którym o przerwę poprosiła Karolina Peda. Po powrocie na boisko niewiele się jednak zmieniło, a obrończynie tytułu jeszcze powiększyły przewagę, odnosząc tym samym kolejne zwycięstwo w PGNiG Summer Superlidze.

Fot. PGNiG Summer Superliga G. Trzpil

Wyniki:

Kobiety:

 1. GRU JUKO Piotrków Trybunalski
 2. Pyrki Poznań
 3. KS Lakers Powidz
 4. MKS Sambor Tczew
 5. SPR ROKiS Radzymin
 6. Autoinwest SAS Gdańsk
 7. GRU JUKO Piotrków Trybunalski II
 8. Byczk Kowalewo Pomorskie
 9. MKS Ochota Warszawa
 10. Pyrki Poznań II
 11. UKS Szczypiorniak Zielona Góra
 12. Junak Leadertech Włocławek
Fot. PGNiG Summer Superliga G. Trzpil

Mężczyźni:

 1. Autoinwest SAS Gdańsk
 2. MKS Delfin Grudziądz
 3. BHT GRU JUKO Piotrków Trybunalski
 4. SPRP Damy Radę Inowrocław
 5. UKS GOKiS Kąty Wrocławskie
 6. KS Lakers Powidz
 7. BHT Petra Płock
 8. Autoinwest SAS II Gdańsk
 9. Team Poland
 10. BHT TAZ MKS Grudziądz
Fot. PGNiG Summer Superliga G. Trzpil

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest