20 sierpnia 2020

Champ’s Camp SMS ZPRP w COS OPO Cetniewo

Champ’s Camp SMS ZPRP w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich „Cetniewo” – obozy szkoleniowe dla dziewcząt i chłopców ze Szkół Mistrzostwa Sportowego.

W COS OPO „Cetniewo” w dniach od 7 do 16 sierpnia br. odbyło się wspólne zgrupowanie szkoleniowe zawodniczek Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP z Płocka oraz kadr narodowych juniorek [M/2002] oraz juniorek młodszych [M/2004].

Grupie 55 zawodniczek przewodzili trenerzy Bogdan Zajączkowski, Artur Piechota, Marek Jagodziński z Płockiego SMS oraz Paweł Tetelewski – trener kadry juniorek oraz Małgorzata Buksakowska – trenerka juniorek młodszych.

Szkoleniu specjalistycznemu bramkarek przewodził trener Paweł Rydz, a całość zgrupowania obserwował drugi trener pierwszej reprezentacji Polski seniorek Reidar Møistad, również w kontekście potencjału zawodniczek pod kątem gry w seniorskiej reprezentacji.

Obóz rozpoczęto od testów wydolnościowych, by następnie przejść do treningów taktyki gry w obronie i ataku. Doskonalono umiejętności techniczne oraz rozgrywano mecze sparingowe pomiędzy zespołami. Jednym z celów obozu była również integracja zawodniczek z poszczególnych kategorii wiekowych z nowo przyjętymi dziewczętami po naborze do SMS ZPRP w Płocku.

Fot. D.Drobik / ZPRP

Zakończenie zgrupowania dziewcząt dało początek zgrupowaniu szkoleniowemu chłopców ze wszystkich czterech Szkół z Gdańska, Kwidzyna, Płocka i Kielc wraz z kadrami juniorów i juniorów młodszych. Zgrupowanie potrwa do 28 sierpnia, by uczniowie mogli bezpiecznie powrócić do swoich szkół. Grupa 173 zawodników rozpoczęła obóz od trzy-dniowych testów wydolnościowych, gdzie zdiagnozowano ich stan wytrenowania po długiej pauzie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną.

Camp chłopców odbywa się pod kierownictwem szkoleniowym trenera pierwszej reprezentacji Polski Patryka Rombla, celem taktycznego i technicznego przysposobienia młodzieży do wymogów i standardów szkoleniowych, które panują w reprezentacjach seniorskich.

Sztaby szkoleniowe tworzą dyrektorzy sportowi Szkół Mistrzostwa Sportowego – Dariusz Tomaszewski, Robert Majdziński, Bogdan Zajączkowski, Radosław Wasiak i Sławomir Szmal oraz trenerzy grup – Paweł Wita [M/2002], Artur Markowski [M/2000], Marcin Pilch i Adam Lisiewicz z Gdańska, Mateusz Hanis [M/2004] i Maciej Mroczkowski z Kwidzyna, Marcin Markuszewski [M/2002], Andrzej Marszałek i Artur Góral z Płocka oraz Rafał Bernacki [M/2004] i Mariusz Jurasik z Kielc. Bramkarze szkoleni są przez Sławomira Szmala we współpracy z Pawłem Rydzem, Sebastianem Suchowiczem i Michałem Świrkulą.

Uczniowie mają dwa treningi praktyczne dziennie związane z przygotowaniem taktyczno-technicznym w ataku i obronie oraz przygotowaniem motorycznym za które odpowiadają trenerzy Łukasz Wicha oraz Konrad Szczukocki.

Fot. D.Drobik / ZPRP

Codziennie odbywają się również wykłady i zajęcia teoretyczne dla wszystkich uczniów w ww. zakresach oraz z zakresu psychologii, które prowadzi psycholog sportu Anna Ussarowska. Zawodnicy otrzymują również kolejne informacje nt. prewencji urazów oraz zdrowego żywienia od sztabu fizjoterapeutów ze wszystkich Szkół i kadr narodowych. Całość zajęć praktycznych jest nagrywana na wideo, a materiały montowane i przygotowywane na zajęcia teoretyczne przez statystyków.

„Camp szkoleniowy jest już można powiedzieć corocznym wydarzeniem i swoistego rodzaju „świętem” szkoleniowo-integracyjnym Szkół Mistrzostwa Sportowego ZPRP. W tym roku organizacja zgrupowania była dwukierunkowym wyzwaniem: logistycznym, ponieważ liczba wszystkich uczestników – zawodniczek, zawodników oraz sztabów szkoleniowych dwóch campów oscyluje ok. 270-280 os. Nigdy tak licznego przedsięwzięcia szkoleniowego nie organizowano. Drugim wyzwaniem było i jest zapewnienie bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 dla młodzieży i generalnie wszystkich. Tuż przed rozpoczęciem zgrupowania Ośrodek miał pojedynczy przypadek zachorowania, a początek zgrupowania przesuwaliśmy dwa razy by Cetniewo mogło przeprowadzić ozonowanie, zamknąć się na osoby z zewnątrz i wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia. Jak się okazało przypadek zakażenia był „przywieziony” z zewnątrz a procedury zadziałały i mogliśmy bezpiecznie rozpocząć to co było przygotowywane od miesięcy. Tutaj kieruję ogromne podziękowania dla pracowników Cetniewa za efektywne działanie i zapewnienie bezpieczeństwa, a wszystkim obecnym w Ośrodku trenerom piłki ręcznej pracujących w SMS i z kadrami narodowymi z Patrykiem Romblem, Reidarem Møistadem i dyrektorom SMS w Gdańsku, Kwidzynie, Płocku i Kielcach na czele, trenerom przygotowania motorycznego, fizjoterapeutom, statystykom, kierownikom zgrupowania Justynie Kamińskiej i Michałowi Zielińskiemu za ogrom poświęcenia i pracy wykonywanej na rzecz rozwoju młodych talentów i piłki ręcznej. Już teraz zarezerwowaliśmy Cetniewo i te same terminy na przyszły rok, by w 2021 znów móc przeprowadzić kolejny, już trzeci camp szkoleniowy” – komentuje dyrektor sportowy ZPRP Damian Drobik. 

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest