30 września 2020

Bella Gullden wróciła do reprezentacji „Trzech Koron”

Szwedzka rozgrywająca, Isabella Gullden, po kilkumiesięcznej przerwie, wróciła do reprezentacji i zagra w czwartek i sobotę w meczach z Polską. Sprawdziany są na tyle ważne dla drużyny „Trzech Koron”, iż będą transmitowane na antenie kanału telewizji publicznej SVT.

Isabella Gullden Fot: Łukasz Laskowski / PressFocus

– Bella jest dla drużyny bardzo ważną zawodniczką, nie tylko sportowo lecz głównie jako szefowa potrafiąca zintegrować zespół w najważniejszych chwilach – powiedział Thomas Axner, dla którego mecze z Polską w Lund i w Ystad będą pierwszymi po objęciu latem br. stanowiska selekcjonera.

Gullden od wielu miesięcy zmagała się z kontuzja stopy lecz teraz uraz jest już wyleczony. – Pandemia koronawirusa jest straszna lecz dla mnie okazała się zbawienna, ponieważ z powodu braku rozgrywek miałam więcej czasu na rehabilitację i odpoczynek. Jestem już po trzech meczach ligowych i trzech w Lidze Mistrzów. Po kontuzji nie ma śladu – tłumaczy Szwedka.

31-letnia zawodniczka, która jest już legendą szwedzkiej piłki ręcznej, wystąpiła w ponad dwustu meczach reprezentacji. Debiut w narodowych barwach zaliczyła w 2007 roku. Od tamtej pory zagrała w 14. wielkich  turniejach jak mistrzostwa świata, Europy i igrzyska olimpijskie.  Gullden zapowiadała w lutym, że po zakończeniu kontraktu (w przyszłym roku) z Brest Bretagne, powróci do Szwecji i będzie myślała o stopniowym końcu kariery. Teraz jednak zmieniła zdanie.

Na łamach dziennika „Aftonbladet” nakreśliła dalszy ciąg kariery. – Z mężem Linusem doszliśmy do wniosku że tak długo jak mogę grać na wysokim poziomie, to powinnam to robić. Mam już kontakt z kilkoma europejskimi klubami i propozycje od nich tak, że jeszcze kilka dobrych lat pogram poza Szwecją.

Gullden dodała, że teraz liczą się ME i jej czwarta już olimpiada – w Tokio.

Zbigniew Kuczyński / Sztokholm

* * *

Skład Szwecji na mecze z Polską:

Bramkarki: Filippa Idéhn (CS Minaur Baia Mare), Johanna Bundsen, (Kopenhaga), Jessica Ryde, (Herning-Ikast).

Rozgrywajace;  Bella Gullden (Brest, Bretagne) Carin Strömberg (Viborg), Frida Rosell (Irsta).

Lewoskrzydłowe: Emma Rask, (H65 Hoeoer), Johanna Westberg (Nykoebing Falster), Kristin Thorleifsdóttir (Randers).

Obrotowe: Linn Blohm (CS Minaur Baia Mare), Anna Lagerquist, (Rostov-Don), Johanna Forsberg, (Nykoebing Falster).

Prawoskrzydłowe: Nathalie Hagman (Nantes), Emma Fernis (Thüringer), Hanna Blomstrand, (Kopenhaga), Nina Dano (Saevehof).

* * *

Dodatkowe zawodniczki na zgrupowaniu: Linnea Pettersson (Saevehof), Isabelle Andersson (H65 Hoeoer) , Frida Rosell (Irsta),  Victoria Larsson ( H65 Hoeoer).

Trener Thomas Axner podkreślił że oba spotkania z Polską będą ostatnim sprawdzianem przez ME w Norwegii i Danii  (3-20 grudnia), chociaż Szwedki w planach mają jeszcze spotkania 28 i 29 listopada  w Trollhaettan z Węgierkami.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest