26 października 2020

Odszedł Henryk Marzec

W niedzielę nad ranem, 25 października br., w wieku 81 lat zmarł nagle redaktor Henryk Marzec – dziennikarz i publicysta tygodnika młodzieżowego „Zarzewie”, dzienników: „Sztandaru Młodych”, „Trybuny Robotniczej”, „Sportu” oraz TVP, zwany popularnie w środowisku „Diabeł”, były członek zarządu ZPRP.

Po ukończeniu studiów znalazł pracę w „Dzienniku Zachodnim”, gdzie pisywał drobne informacje. Trwało to zaledwie parę miesięcy, bo dość szybko zdecydował się na dalsze studia w Podyplomowym Studium Dziennikarskim na Uniwersytecie Warszawskim. Już podczas tych drugich studiów podjął współpracę z młodzieżowym tygodnikiem „Zarzewie” i z dziennikiem „Sztandar Młodych”. Po ukończeniu Studium wrócił do Katowic i związał się z „Trybuną Robotniczą”. Przez wiele lat zajmował się tam tematyką sportową, chociaż w „Trybunie” miał dużą konkurencję w postaci dwóch gigantów dziennikarstwa sportowego, Zbigniewa Dutkowskiego i Jerzego Wykroty. Dlatego też na początku lat 80. przeniósł się do redakcji „Sportu” i tam dopiero szeroko rozwinął skrzydła. Pisał dużo i szeroko o pięściarstwie, szermierce, piłce ręcznej, kajakarstwie, przy czym dość często wyjeżdżał za granicę na międzynarodowe imprezy w tych dyscyplinach. Zwiedził prawie całą Europę. Środki na te zagraniczne wyprawy uzyskiwał w mniejszym stopniu od wydawcy „Sportu”, a w większym z poszczególnych związków sportowych, z którymi utrzymywał dobre stosunki.

Był także inicjatorem powstania miesięcznika o piłce ręcznej „Siódemka”, który ukazywał się w okresie wrzesień 1999- grudzień 2002.

W „Sporcie” dotrwał do emerytury, ale i później wykazywał wiele inicjatywy dziennikarskiej; jej rezultatem było kilka książek, które napisał o wymienionych powyżej dyscyplinach sportowych. Był m.in. autorem monografii: „Piłka ręczna na Śląsku” (2004). W 2012 roku natomiast wydał książkę pt. „Ze Śląska na olimpijskie areny”, w której przedstawił sylwetki 428 sportowców uczestniczących w igrzyskach olimpijskich.

Przez wiele lat był aktywnym działaczem sportowym, m.in.: Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce (1984-1988), Komisji Popularyzacji i Propagandy IHF (Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej) w latach 1986-1993, a także członkiem Klubu Dziennikarzy Sportowych Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Katowicach. Był jednym z współorganizatorów Międzypaństwowego Turnieju w Piłce Ręcznej Kobiet o Puchar Śląska a także Mistrzostw Świata grupy B Katowice 1983.

Jego nagłe odejście zaskoczyło wszystkich. – Jeszcze w połowie października czuł się znakomicie i długo rozmawiał ze mną przez telefon – opowiadał jego bliski znajomy Czesław Ludwiczek. W osobie redaktora Henryka Marca dziennikarstwo sportowe utraciło wybitnego znawcę i pasjonata takich dyscyplin sportowych jak: boks, piłka ręczna, szermierka, kajakarstwo, judo, kolarstwo.

Źródło: Zarząd Oddziału SD RP w Katowicach

* * *

Składamy głębokie kondolencje i łączymy się w bólu z Bliskimi i Przyjaciółmi Zmarłego.

Andrzej Kraśnicki

Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce

* * *
Uroczystości żałobne rozpoczną się mszą św. żałobną, która zostanie odprawiona w czwartek, 29 października o godz. 13.00 w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach przy ul. Granicznej. Potem nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz przy ul. Francuskiej.


SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest