10 listopada 2020

EURO: znamy skład Norweżek

Trener Thorir Heigeirsson podał skład Norweżek, który został zgłoszony do grudniowych mistrzostw Europy. Norwegia w grupie D za rywali ma Polskę, Niemcy i Rumunię.  Bramkarka Katrine Lunde, na pół godziny przed oficjalnym komunikatem, ogłosiła że wycofała się z udziału w turnieju, gdyż jest w ciąży.


W zeszłorocznych mistrzostw świata kilku kluczowych Norweżek nie zagrało z powodu kontuzji. W tej grupie były Nora Mørk, Veronica Kristiansen i Katrine Lunde. W tym roku większość z nich wróciła na boisko i wiele przesłanek przemawiało za tym, że znajdą się w drużynie na EURO. Wszystkich jednak zaskoczyła 40-letnia Lunde, która wróciła do gry tego lata po poważnej kontuzji kolana. Po wydaniu przez nią oświadczenia wiadomo, że to będzie jej drugie dziecko. Ma już 5-letnią córkę Atinę z serbskim trenerem piłki nożnej, Nikolą Trajkoviciem.

– Wybór szesnastu zawodniczek był niełatwym zadaniem. Ale mamy dobrą mieszankę doświadczenia i młodości. Mamy zespół, który jest spragniony trofeów, które będą wręczane w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Po drodze będziemy naprawdę ciężko pracować każdego dnia i chcemy bawić, ekscytować i wywoływać emocje w tysiącach domów, jak to zwykle robimy w grudniu – mówi selekcjoner Hergeirsson.

Nadal nie ma pewności, jak a przede wszystkim gdzie, odbędą się grudniowe mistrzostwa. Część norweska turnieju ma zostać rozegrana w Trondheim. Protokół epidemiologiczny wprowadzony przez rząd norweski, w związku z pandemią COVID-19, nakazuje, po wykryciu pozytywnych przypadków koronawiurusa, kwarantannę całego zespołu oraz drużyny rywalek. To wyklucza dalszą rywlizację. W tej sytuacji drugi z gospodarzy imprezy – Dania ogłosił, że chętnie sam zorganizuje mistrzostwa.     

Prezes Norweskiej Federacji Piłki Ręcznej, Kare Geir Lio powiedział w poniedziałek, że ostateczna odpowiedź w tej sprawie nadejdzie najwcześniej w najbliższy piątek.

Ostatni złoty medal Norweżek – EHF EURO 2016 / Fot. Heiner Lehmann

Poprzednie mistrzostwa Europy zakończyły się dla Norweżek rozczarowującym 5. miejscem. W zeszłym roku była to 4. pozycja podczas mistrzostw świata w Japonii, a w 2017 roku Norwegia zdobyła srebro na mundialu – po przegranej w finale z Francją. Ostatnie mistrzowskie złoto zespół Heigeirssona wywalczył na EHF EURO 2016.

Sklad Norwegii na ME 2020:

Bramkarki: Silje Solberg (Gyoer), Emily Stang Sando (Bietigheim).

Zawodniczki z pola: Camilla Herrem (Sola), Sanna Solberg-Isaksen (Esbjerg), Veronica Kristiansen (Györ), Emilie Hegh Arntzen (Vipers), Stine Bredal Oftedal (Gyoer), Henny Ella Reistad (Vipers), Nora Moerk (Vipers), Stine Skogrand (Herning-Ikast), Marit Rosberg Jacobsen (Esbjerg), Malin Aune (Vipers), Heidi Loke (Vipers), Kari Brattset Dale (Gyoer), Marit Malm Frafjord (Esbjerg) and Kristine Breistøl (Esbjerg).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji