10 listopada 2020

EURO: znamy skład Norweżek

Trener Thorir Heigeirsson podał skład Norweżek, który został zgłoszony do grudniowych mistrzostw Europy. Norwegia w grupie D za rywali ma Polskę, Niemcy i Rumunię.  Bramkarka Katrine Lunde, na pół godziny przed oficjalnym komunikatem, ogłosiła że wycofała się z udziału w turnieju, gdyż jest w ciąży.


W zeszłorocznych mistrzostw świata kilku kluczowych Norweżek nie zagrało z powodu kontuzji. W tej grupie były Nora Mørk, Veronica Kristiansen i Katrine Lunde. W tym roku większość z nich wróciła na boisko i wiele przesłanek przemawiało za tym, że znajdą się w drużynie na EURO. Wszystkich jednak zaskoczyła 40-letnia Lunde, która wróciła do gry tego lata po poważnej kontuzji kolana. Po wydaniu przez nią oświadczenia wiadomo, że to będzie jej drugie dziecko. Ma już 5-letnią córkę Atinę z serbskim trenerem piłki nożnej, Nikolą Trajkoviciem.

– Wybór szesnastu zawodniczek był niełatwym zadaniem. Ale mamy dobrą mieszankę doświadczenia i młodości. Mamy zespół, który jest spragniony trofeów, które będą wręczane w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Po drodze będziemy naprawdę ciężko pracować każdego dnia i chcemy bawić, ekscytować i wywoływać emocje w tysiącach domów, jak to zwykle robimy w grudniu – mówi selekcjoner Hergeirsson.

Nadal nie ma pewności, jak a przede wszystkim gdzie, odbędą się grudniowe mistrzostwa. Część norweska turnieju ma zostać rozegrana w Trondheim. Protokół epidemiologiczny wprowadzony przez rząd norweski, w związku z pandemią COVID-19, nakazuje, po wykryciu pozytywnych przypadków koronawiurusa, kwarantannę całego zespołu oraz drużyny rywalek. To wyklucza dalszą rywlizację. W tej sytuacji drugi z gospodarzy imprezy – Dania ogłosił, że chętnie sam zorganizuje mistrzostwa.     

Prezes Norweskiej Federacji Piłki Ręcznej, Kare Geir Lio powiedział w poniedziałek, że ostateczna odpowiedź w tej sprawie nadejdzie najwcześniej w najbliższy piątek.

Ostatni złoty medal Norweżek – EHF EURO 2016 / Fot. Heiner Lehmann

Poprzednie mistrzostwa Europy zakończyły się dla Norweżek rozczarowującym 5. miejscem. W zeszłym roku była to 4. pozycja podczas mistrzostw świata w Japonii, a w 2017 roku Norwegia zdobyła srebro na mundialu – po przegranej w finale z Francją. Ostatnie mistrzowskie złoto zespół Heigeirssona wywalczył na EHF EURO 2016.

Sklad Norwegii na ME 2020:

Bramkarki: Silje Solberg (Gyoer), Emily Stang Sando (Bietigheim).

Zawodniczki z pola: Camilla Herrem (Sola), Sanna Solberg-Isaksen (Esbjerg), Veronica Kristiansen (Györ), Emilie Hegh Arntzen (Vipers), Stine Bredal Oftedal (Gyoer), Henny Ella Reistad (Vipers), Nora Moerk (Vipers), Stine Skogrand (Herning-Ikast), Marit Rosberg Jacobsen (Esbjerg), Malin Aune (Vipers), Heidi Loke (Vipers), Kari Brattset Dale (Gyoer), Marit Malm Frafjord (Esbjerg) and Kristine Breistøl (Esbjerg).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest