23 listopada 2020

EURO: Dania gospodarzem całego turnieju

Europejska Federacja Piłki Ręcznej potwierdziła w poniedziałek, że Dania będzie gospodarzem całego turnieju mistrzostw Europy kobiet. Impreza odbędzie się w dn. 3-20 grudnia w Herning i Kolding.

Po rezygnacji z roli współgospodarza turnieju przez Norwegię do prac nad przejęciem całości organizacji zawodów zgłosiła się Duńska Federacja, z prezesem Perem Bertelsenem na czele. W jego wypowiedziach od kilku dni wyczuwało się jednak zniecierpliwienie z powodu braku zajęcia stanowiska przez rząd Danii.

Wątpliwości rozwiał minister kultury i sportu tego kraju, Joy Mogensen. – Do wszystkich, którzy ciężko pracowali, aby mistrzostwa Europy w piłce ręcznej się odbyły, i do wszystkich, którzy z niecierpliwością czekali na tę wiadomość: „dajemy zielone światło dla turnieju, który w całości zostanie rozegrany na duńskiej ziemi” – powiedział minister w wypowiedzi dla agencji Ritzau.

W tej sytuacji drugim miejscem, oprócz już potwierdzonego wcześniej Jyske Bank Boxen w Herning (grupy A i B plus jedna grupa rundy głównej), jest Sydbank Arena w Kolding, w której będą gościć drużyny rundy wstępnej grup C i D oraz jedna grupa rund głównych. Ostatni finałowy weekend rozegrany zostanie w Herning.

Per Bertelsen

– Zazwyczaj takie sprawy zajmują nawet lata. Ale z partnerami udało nam się znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu mistrzostwa będą rozgrywane na duńskiej ziemi. Jest to niezwykle ważne zarówno pod względem finansowym, jak i sportowym dla piłki ręcznej. Dlatego tak się cieszymy, że w Danii w czasach, w których żyjemy, możemy rozwiązać tę sytuację w odpowiedzialny sposób i stosując wszystkie wytyczne i środki wymagane w związku z pandemią koronawirusa – podsumował prezes Per Bertelsen.

Ze swej strony prezydent EHF, Michael Wiederer podkreślił, iż EHF EURO kobiet to najważniejsza platforma promocji żeńskiej piłki ręcznej w Europie. Sternik europejskiego handballu nie może się już doczekać spotkania z 16 najlepszymi drużynami kontynentu.

Michael Wiederer

Herning będzie gościł drużyny z grupy A (Francja, Dania, Czarnogóra, Słowenia) i grupy B (Rosja, Szwecja, Hiszpania, Czechy). Jedna runda główna i ostatni weekend również zostaną rozegrane w Herning.

Kolding będzie gościć drużyny z grupy C (Holandia, Węgry, Serbia, Chorwacja) i grupy D (Rumunia, Norwegia, Niemcy, Polska). Te dwie grupy miały pierwotnie grać w Trondheim w Norwegii. Grupa II rundy głównej również zostanie rozegrana w Kolding.

Harmonogram gier pozostał niezmieniony w porównaniu do wcześniejszych planów:

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest