7 grudnia 2020

Nie żyje Grzegorz Tomczyński

Piotrkowska piłka ręczna w głębokiej żałobie. W wieku 80 lat zmarł w szpitalu, po długiej walce z chorobą COVID-19, Grzegorz Tomczyński – legendarny trener piotrkowskich drużyn szczypiorniaka.

Fot. ŁZPR

Był twórcą – wraz z Krzysztofem Kazimierskim – potęgi Piotrcovii. W 1968 roku utworzył w GKS Piotrcovia sekcję żeńskiej piłki ręcznej. Pracował w Piotrcovii jako trener prawie 40 lat, był także prezesem klubu i członkiem zarządu.

Ukoronowaniem jego pracy trenerskiej był awans (tylko i wyłącznie wychowankami) do ówczesnej I ligi (1987 rok). Trzy lata później Piotrcovia wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski, a rok później Grzegorz Tomczyński zrezygnował z pracy drużyną seniorek.

Na trenerską ławkę wrócił w Piotrkowianinie (1997). W ciągu siedmiu lat pracy drużyna Grzegorza Tomczyńskiego przeszła wszystkie szczeble rozgrywek seniorskich, aby w roku 2004 osiągnąć ekstraklasę. Po tym sukcesie znów wrócił do Piotrcovii. W latach 2005-2007 był prezesem klubu, a w latach 2008-2012 członkiem zarządu. W ostatnich latach życia pracował z młodymi zawodnikami Piotrkowianina.

Za swą działalność i pracę na rzecz ukochanej piłki ręcznej (mimo iż sam w młodości uprawiał boks w „Concordii” Piotrków i „Gwardii” Łódź) został wielokrotnie odznaczany. Uhonorowano Go między innymi Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Diamentową Odznaką ZPRP, Medalem za Zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego, Medalem za Wybitne Zasługi dla Piłki Ręcznej Regionu Łódzkiego.

Jednocześnie składamy kondolencje Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego.

Andrzej Kraśnicki

Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest