16 grudnia 2020

„Bella” już nie zagra dla Szwecji

Isabelle Gullden, najlepiej zarabiająca piłkarka ręczna świata i wieloletnia kapitan reprezentacji Szwecji, po przegranym 25:31 ostatnim spotkaniu II fazy mistrzostw Europy z Francją, zakończyła ze łzami karierę reprezentacyjną.

Fot: Rafal Rusek / PressFocus

Od 2007 roku rozegrała w tej drużynie 224 mecze, rzucając 846 bramek, ostatnią na 30 sekund przed końcem meczu z Francją.

Uczestniczyła w 15 wielkich turniejach, wliczając pięć mistrzostw świata, siedem mistrzostw Europy i trzy olimpiady.

Gullden nazywana Bellą jest ikoną szwedzkiego sportu nie tylko z powodu wyników lecz też finansowo, ponieważ grając od dwóch lat w Brest Bretagne zarabia 300 tysięcy euro rocznie, co jest najwyższym kontraktem dla piłkarki ręcznej na świecie.

– Powodem  mojej decyzji jest przede wszystkim rodzina – wyjaśniła 31-letnia piłkarka, nie ukrywając łez przed kamerami szwedzkiej telewizji SVT.

– Przez ostatnie dwa miesiące widziałam się z moim półtorarocznym Liamem zaledwie 5 dni, a nie chcę stracić tego wspaniałego czasu jego dorastania. Nie jestem w stanie grać jednoczesnie w klubie i reprezentacji i to za każdym razem 60 minut, nie mówiąc już o zgrupowaniach – powiedziala Szwedka.

Zaznaczyła że kusiły ją letnie igrzyska olimpijskie w Tokio, które byłyby czwartymi w jej karierze. –  Teraz podczas tego turnieju w Danii zdałam sobie jednak właśnie sprawę z tego, że w izolacji od rodziny byłyby dla mnie nie do zniesienia – podsumowała.

Zbigniew Kuczyński

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest