31 grudnia 2020

Dwudziestka wspaniałych przygotowuje się do MŚ 2021 w Egipcie

Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski mężczyzn podał nazwiska dwudziestu zawodników, którzy zagrają z dużym prawdopodobieństwem w kwalifikacjach EHF EURO 2022 z Turcją i polecą na mundial do Egiptu. Kadrę tworzy czternastu zawodników z sześciu klubów PGNiG Superligi oraz szóstka graczy z klubów zagranicznych.

Po turnieju w Jastrzębiu-Zdroju selekcjoner ograniczył skład kadry. Do domu wrócili rozgrywający Maciej Zarzycki i Szymon Działakiewicz, skrzydłowi Piotr Jarosiewicz i Dawid Fedeńczak oraz obrotowi Jan Klimków i Mateusz Piechowski. W ich miejsce dołączyła czwórka zawodników z zagranicznych klubów.

Kamil Syprzak jako ostatni dołączył do kolegów z kadry Fot. Rafal Oleksiewicz / PressFocus

Zaraz po przyjeździe, we środę, do Płocka kadrowicze zostali przebadani testami PCR na obecność koronawirusa w organizmie. Wszystkie wyniki okazały się negatywne. W czwartek jako ostatni do zespołu dołączył Kamil Syprzak, który z uwagi na obowiązku klubowe w PSG występował w zaległym turnieju FINAL4 Ligi Mistrzów.  Oprócz Syprzaka w niedawnym turnieju w Jastrzębiu-Zdroju nie mogła zagrać trójka zawodników Bundesligi: Maciej Majdziński, Maciej Gebala i Piotr Chrapkowski. Pozostali kadrowicze, łącznie z tą trójką, zaliczyli trening w Orlen Arenie. Po południu wybrani zawodnicy mieli w planach siłownię. Zaraz po Nowym Roku reprezentantów Polski czeka sesja zdjęciowa. Wylot do Turcji nastąpi 4 stycznia. Ze Stambułu drużyna do Eskisehir (spotkanie 6 stycznia) pojedzie autokarem. Drugi z meczów z Turcją został zaplanowany na 9 stycznia o g. 20:00 w Płocku.

Tomasz Gębala po raz drugi w karierze ma szansę zagrać w MŚ Fot. Paweł Andrachiewicz / PressFocus

Następnie reprezentantów czekają kolejne trzy dni treningów w Płocku i wylot 13 stycznia czarterem na MŚ do Egiptu, gdzie 15, 17 i 19 stycznia zagrają kolejno z Tunezją, Hiszpanią i Brazylią. W międzyczasie będą mieli jeszcze kilka testów na koronawirusa, więc wszyscy rezerwowi cały czas muszą być w gotowości. Miejmy nadzieję, że na ostateczny skład Polaków, który uda się na mundial, wpływu nie będą miały kontuzje. W trakcie MŚ do meczowego protokołu będzie można wpisać tradycyjnie szesnaście nazwisk. Każdy zespół będzie mógł wykorzystać w czasie imprezy pięć zmian, nie licząc przypadków zakażenia koronawirusem.

Przemysław Krajewski odebrał puchar za wygranie przez Polskę turnieju w Jastrzębiu- Zdroju Fot. Rafal Rusek / PressFocus

Najstarszym zawodnikiem kadry a jednocześnie jej kapitanem jest Przemysław Krajewski. Lewoskrzydłowy 20 stycznia będzie obchodził 34. urodziny. W reprezentacji debiutował 31 października 2012 roku w Płocku występem przeciw Holandii (był to też selekcjonerski debiut Michaela Bieglera). W kadrze zaliczył 129 meczów, strzelił 296 goli. Ma za sobą siedem wielkich turniejów. W obronie wyznaczany jest do zadań specjalnych  np. gra na jedynce w systemie 5:1.

Licznik zdobyczy bramkowych nieco gorszy od Krajewskiego, ale także zmierzający w kierunku liczby 300. mają ponadto Syprzak (270), Daszek (260) i Moryto (242). Pod względem liczby występów w narodowym zespole przoduje Syprzak (140), któremu nieznacznie ustępuje Piotr Wyszomirski (136).

Michał Daszek w reprezentacji rozegrał 104 mecze i rzucił 260 goli Fot. Paweł Andrachiewicz / PressFocus

Najmłodszym zawodnikiem w wyselekcjonowanej dwudziestce jest Michał Olejniczak. Rozgrywający 31 stycznia będzie obchodził 20 urodziny. Wychowanek UKŚ Miś Gorzów Wlkp. w reprezentacji debiutował 12 grudnia 2018, w spotkaniu przeciw Niemcom. Olejniczak do tej pory w 17 meczach w koszulce z orzełkiem rzucił 16 bramek.

Biało-czerwoni rok 2020 zakończyli serią trzech zwycięstw, w tym nad Rosją. Polska tę reprezentację po raz ostatni pokonała (27:21), dokładnie pięć lat temu podczas turnieju w Gdańsku.

Najmłodszy kadrowicz Michał Olejniczak słucha rad trenera Patryka Rombla Fot. Rafal Rusek / PressFocus

Kadrę tworzy czternastu zawodników z sześciu klubów PGNiG Superligi oraz szóstka graczy z klubów zagranicznych. Najwięcej kadrowiczów – pięciu – wywodzi się z drużyny mistrza Polski, Łomża Vive Kielce.

KADRA POLSKI:
BRAMKARZE: Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Mateusz Kornecki (Łomża Vive Kielce), Piotr Wyszomirski (Grundfos Tatabanya/ Węgry);
ROZGRYWAJĄCY: Tomasz Gębala, Szymon Sićko, Michał Olejniczak (wszyscy Vive), Kacper Adamski, Maciej Pilitowski (obaj Energa Kalisz), Arkadiusz Ossowski (MMTS Kwidzyn), Rafał Przybylski (Azoty Puławy), Maciej Majdziński (Bergischer HC / Niemcy), Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg / Niemcy);
SKRZYDŁOWI: Jan Czuwara (Górnik Zabrze), Przemysław Krajewski, Michał Daszek (obaj Wisła), Arkadiusz Moryto (Vive);
OBROTOWI: Dawid Dawydzik (Azoty), Patryk Walczak (Vardar Skopje/ Macedonia Płn.), Maciej Gębala (DHfK Lipsk/ Niemcy), Kamil Syprzak (Paris Saint-Germain/ Francja).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest