17 stycznia 2021

LE: Perła liderem grupy

W pierwszym w historii meczu EHF European League w hali Globus MKS Perła Lublin po koncertowej grze pokonał Handball Club Lada 28:23. Zwycięstwo pozwoliło na objęcie mistrzyniom Polski pozycji lidera w grupie B Ligi Europejskiej. Doskonale w bramce gospodyń spisała się Marina Razum, która obroniła 16 z 38 rzutów.

Fot: Wojciech Szubartowski / PressFocus

– Musimy być jednością, by pokonać rywala z Rosji. W rozgrywkach europejskich wszystko jest jednak możliwe. Dla nas to szansa na ruszenie do przodu – mówił przed drugim meczem fazy grupowej Ligi Europejskiej szkoleniowiec biało-zielonych, Kim Rasmussen.

Spotkanie rozpoczęło się bardzo obiecująco dla Perły. Po celnym rzucie Natalii Nosek pokaz dużych umiejętności zaprezentowała Marina Razum. W piątej minucie gospodynie prowadziły już 5:0, na co trener rywalek zareagował wzięciem czasu. Krótka przerwa nie zdekoncentrowała lublinianek, które zdobyły dwie kolejne bramki. Rosjanki na premierowego gola musiały czekać aż do 11. minuty i rzutu karnego, którego wykorzystała Liubov Ariszina.

Po kwadransie gry przewaga ekipy Rasmussena nieco zmalała, ale i tak wynosiła cztery trafienia (9:5). Chwilę później było już 12:6, a na listę strzelczyń dwa razy z rzędu wpisała się Durdina Malović. Na tym etapie meczu gra biało-zielonych zarówno w ofensywie, jak i defensywie wyglądała koncertowo. Dodatkowo fenomenalnie w bramce spisywała się chorwacka golkiperka, która broniła z 47-procentową skutecznością. To wszystko przełożyło się na wynik do przerwy, czyli prowadzenie MKS 16:10.

W ciągu czterech minut od powrotu na parkiet oba zespoły zdobyły po dwa gole. Przyjezdne co prawda starały się za wszelką cenę odrobić straty, ale biało-zielone i tak utrzymywały bezpieczną, sześciobramkową, przewagę, która w 42 minucie urosła do ośmiu goli (22:14).

Ostatni kwadrans nie zmienił przebiegu spotkania. MKS nadal pewnie kontrolował boiskowe wydarzenia. Wygrana pozwoliła mistrzyniom Polski na objęcie prowadzenia w grupie B EHF European League.

MKS Perła Lublin – Handball Club Lada 28:23 (16:10)

MKS Perła: Razum, Gawlik – Nosek 5, Rosiak 4, Gęga 4, Nocuń 3, Balsam 3, Anastacio 3, Malović 2, Szarawaga 2, Tatar 1, Gadzina 1. Kary: 14 min.
Lada: Lagina, Dereven – Nikitina 7, Kirdiaszewa 3, Szamanoskaja 2, Reszetnikowa 2, Barynina 2, Szczerbak 1, Fomina 1, Nowosielowa 1. Kary: 10 min.
Sędziowały: Viktorija Kijauskaite, Ausra Zalene (Litwa).

Nantes Atlantique Handball – Kastamonu Belediyesi GSK 35:26 (18:10).