6 lutego 2021

Andrzej Kraśnicki złożył rezygnację z funkcji Prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce

Andrzej Kraśnicki nie jest już Prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Na posiedzeniu Zarządu ZPRP – 6 lutego 2021 roku – złożył formalną rezygnację z funkcji prezesa. Pełnił ją przez ostatnich 15 lat. Zgodnie z prawem nie mógłby już kandydować na kolejną kadencję. Obecnie koncentruje się na zadaniach w Polskim Komitecie Olimpijskim i działalności w międzynarodowym oraz europejskim Ruchu Olimpijskim. 

– To dla mnie bardzo emocjonalna chwila. Poświęciłem piłce ręcznej wiele lat i energii. Pełniłem tę funkcję z pełnym zaangażowaniem i ogromną pasją. Piłka ręczna to moja ukochana dyscyplina i taką pozostanie. Będę ją zawsze wspierał i pracował na jej rozwój – jednak już z innej pozycji i perspektywy. Dziękuję wszystkim moim współpracownikom – Zarządowi i pracownikom ZPRP, zawodniczkom, zawodnikom, trenerom, członkom sztabów oraz naszym partnerom i sponsorom – a zwłaszcza niezawodnemu PGNIG – za to, że stworzyliśmy jedną wielką drużynę polskiej piłki ręcznej i graliśmy do tej samej bramki – mówi Andrzej Kraśnicki.

Andrzej Kraśnicki został Prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce w 2006 roku. Sytuacja dyscypliny nie była wówczas najlepsza zarówno pod względem sportowym, promocyjnym, organizacyjnym oraz administracyjnym.

 – Wiedziałem, że jest wiele do naprawy i czeka mnie oraz moich współpracowników intensywna praca. Przez długi okres – od brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Montrealu 1976 i brązowego medalu na mistrzostwach świata seniorów w Dortmundzie 1982 – nie było sukcesów sportowych. Konieczna była zmiana warunków uprawiania dyscypliny, nowa organizacja pracy i funkcjonowania narodowych drużyn.  Za cel postawiłem sobie rozwój piłki ręcznej oraz zbudowanie wiarygodności w oczach sponsorów oraz władz światowego i europejskiego handballu – i to się udało. To nie jest oczywiście wyłącznie moja zasługa – ale też zespołu, z którym mogłem współpracować przez te wszystkie lata – mówi Andrzej Kraśnicki.

W 2007 roku reprezentacja Polski mężczyzn wywalczyła w Niemczech wicemistrzostwo świata.  Potem – w 2009 i 2015 roku – zdobyła brązowe medale mistrzostw świata. W 2008 roku na igrzyskach olimpijskich w Pekinie zajęła 5., a w 2016 w Rio de Janeiro 4. miejsce. Reprezentacja Polski kobiet dwukrotnie – w roku 2013 i 2015 – na mistrzostwach świata zajęła 4. miejsce. Coraz większe sukcesy ma piłka ręczna plażowa. Reprezentacja Polski kobiet zdobyła wicemistrzostwo Europy. Srebrny medal w mistrzostwach Starego Kontynentu wywalczyli juniorzy.

Podczas prezesury Andrzeja Kraśnickiego ZPRP był organizatorem Mistrzostw Europy Seniorów EHF 2016 oraz kilku młodzieżowych i juniorskich turniejów – Mistrzostw Europy U-17 Kobiet, Mistrzostw Europy U-18 Mężczyzn, Mistrzostw Świata U-18 Kobiet. Polska zdobyła też prawo do organizacji Mistrzostw Świata Mężczyzn IHF 2023, których współgospodarzem będzie Szwecja.

– Mamy dobre relacje międzynarodowe, silnego i zaangażowanego sponsora strategicznego.  Dwukrotnie nasze reprezentacje – zarówno męska, jak i żeńska – otrzymały tzw. „dzikie karty” uprawniające do udziału w mistrzostwach świata. Stworzyliśmy ligę zawodową mężczyzn i kobiet oraz długofalowy plan rozwoju polskiej piłki ręcznej. Intensyfikujemy szkolenie sportowe wśród dzieci i młodzieży, chcemy zwiększyć liczbę Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej i Szkół Mistrzostwa Sportowego. Inwestujemy w rozwój nowych talentów. W naszych kadrach seniorskich następuje nieuchronna wymiana pokoleniowa, pojawiają się w nich młodzi, perspektywiczni zawodnicy i zawodniczki – co z pewnością przyniesie oczekiwane korzyści i sukcesy. Ostatnie Mistrzostwa Świata w Egipcie i występ naszej kadry pokazały, że jest w niej ogromny potencjał. Zawsze wierzyłem i nadal wierzę w ten zespół. Trener Patryk Rombel i jego współpracownicy, wybitni reprezentanci Polski – Sławek Szmal i Bartek Jurecki – pokazali, że potrafią zbudować drużynę, która gra na wysokim poziomie. Niestety nie ma ideałów i nie wszystkie moje marzenia i cele udało się zrealizować.  Marzę o olimpijskim medalu – w Rio de Janeiro było bardzo blisko – i jestem przekonany, że to się uda. Życzę tego naszym reprezentacjom, trenerom i wszystkim kibicom – mówi były Prezes ZPRP.

Andrzej Kraśnicki to inicjator profesjonalizacji ligi. Był Pierwszym Przewodniczącym Rady Nadzorczej PGNiG Superligi. Od lat aktywnie działa na rzecz rozwoju całego polskiego sportu oraz Ruchu Olimpijskiego.  Od 2010 roku jest Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego – wybranym na tę funkcję w 2013 i 2017 roku. Jest także członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees -EOC), jednym z sześciu reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees  – ANOC) oraz członkiem Zarządu Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency).

Andrzej Kraśnicki to członek i ekspert wielu międzynarodowych komisji w obszarze międzynarodowego ruchu olimpijskiego, m.in.: Komisji ds. Sportu i Środowiska, Komisji ds. Otoczenia Zawodników, Komisji ds. Równości Płci w Sporcie. Jest doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (2019) w uznaniu ogromnych osiągnięć i zasług dla polskiego i międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, rozwoju uczciwego współzawodnictwa w sporcie i wspaniałej osobowości oraz profesorem honoris causa Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskiej z siedzibą w Warszawie (2020).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest