11 maja 2021

Siedem krajów zabiega o organizację EURO 2026 i 2028

Dania, Norwegia i Szwecja będą ubiegać się o organizację czterech mistrzostw Europy w różnych kombinacjach. Szwajcaria stara się o EURO mężczyzn w latach 2026/28. Możliwe, że mistrzostwa Starego Kontynentu po raz pierwszy zawitają do Rosji i na Płw. Iberyjski.

Oferty już przyjęte! Po upływie terminu, który upłynął w poniedziałek o północy, Europejska Federacja Piłki Ręcznej potwierdziła ​​kraje ubiegające się o turnieje seniorskie EHF EURO w 2026 i 2028 roku. W sumie siedem narodowych federacji złożyło aplikacje o przyznanie flagowych imprez EHF, które odbędą się odpowiednio za pięć i siedem lat.Pod hasłem „Skandynawia łączy” Dania, Norwegia i Szwecja reklamują wszystkie cztery wydarzenia, o które się starają. Wśród imprez są Mistrzostwa Europy EHF mężczyzn w 2026 i 2028 roku oraz Mistrzostwa Europy EHF Kobiet w 2026 i 2028 roku.

Te trzy kraje weszły do ​​przetargu w różnych kombinacjach. Jeśli chodzi o oferty mężczyzn, możliwe miejsca rozgrywek w rundzie wstępnej to Herning, Kopenhaga, Aarhus i Kolding w Danii; Stavanger, Oslo, Bergen i Trondheim w Norwegii oraz Kristianstad i Malmoe w Szwecji. Runda główna zostanie rozegrana w Herning / Kopenhaga i Kristianstad / Malmoe, ostatni weekend zaplanowano w Herning lub Kopenhadze.

W przypadku wydarzeń kobiecych możliwe miejsca pierwszej rundy turnieju to Herning, Kopenhaga, Aarhus i Kolding w Danii; Goeteborg i Helsingborg w Szwecji oraz Stavanger, Oslo, Bergen i Trondheim w Norwegii. Głównymi obiektami rundy byłyby Herning / Kopenhaga i Oslo – stolica Norwegii byłaby również miejscem na Final Weekend.

Piętnaście lat po EURO 2006 mężczyzn Szwajcaria ponownie startuje w przetargu o mistrzostwa EHF EURO tej rangi – w 2026 i 2028 roku. Oferta Szwajcarii obiecuje „nowe wyżyny w piłce ręcznej”. Runda wstępna rozgrywana by była w Zurychu, Bazylei i Genewie, runda główna w Zurychu i Lozannie, a ostatni weekend ponownie w Genewie.

Rosja nie chce być gorsza i pod szyldem „Możemy” ubiega się o EHF EURO 2026 kobiet. Jeśli jej oferta się powiedzie, będą to pierwsze mistrzostwa Europy w piłce ręcznej rozgrywane w tym kraju. Wybrano po dwie areny w Moskwie i Sankt Petersburgu, a finał ma zostać rozegrany w Moskwie.

Kolejnymi debiutantami mają szansę zostać kraje z Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpania i Portugalia połączyły siły, aby starać się o organizację EHF EURO 2028 mężczyzn. Motto oferty brzmi: „Gramy pod jednym hymnem”. Stolica Portugalii, Lizbona, gościłaby dwie rundy eliminacyjne i jedną główną. Madryt, Walencja, Malaga i Ourense to miasta-gospodarze Hiszpanii – druga runda i ostatni weekend jest planowany w Madrycie.

Wnioski zostaną zatwierdzone przez Komitet Wykonawczy EHF na posiedzeniu 10/11 czerwca. Latem odbędą się wizytacje terenowe, a we wrześniu 2021 oferty zostaną oficjalnie potwierdzone przez EHF.

Gospodarze EHF EURO 2026 i 2028 zostaną ogłoszeni na Nadzwyczajnym Kongresie w dniach 17 i 18 listopada z okazji 30-lecia EHF.

Wszystkie cztery wydarzenia zostaną rozegrane z udziałem 24 drużyn. Daty są następujące:

• EHF EURO 2026 mężczyzn: 15 stycznia – 1 lutego

• EHF EURO 2026 kobiet: 3–20 grudnia

• EHF EURO 2028 mężczyzn: 13–30 stycznia

• EHF EURO 2028 kobiet: 30 listopada – 17 grudnia.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest