12 maja 2021

Puchar Polski mężczyzn po raz 54

Historia rywalizacji o Puchar Polski piłkarzy ręcznych liczy przeszło sześć dekad. To, po współzawodnictwie w o mistrzostwo Polski, najważniejsze wydarzenie w krajowej piłce ręcznej grupującej na starcie drużyny klubowe.

Przez lata zmieniała się formuła rozgrywek o Puchar Polski. Pierwszy zwycięzca został wyłoniony, w roku 1959, po turnieju z udziałem czterech zespołów, w którym obowiązywał system – każdy gra z każdym. W efekcie Śląsk Wrocław wygrał …dzięki lepszemu bilansowi bramek. O inauguracyjnych rozgrywkach będzie jeszcze w dalszej części tekstu. Później triumfator został wyłaniany po jednym meczu finałowym, dwóch spotkaniach finałowych lub turnieju Final Four. Ta ostatnia forma, wzorowana na Lidze Mistrzów, dość często była rozgrywana w ostatnim dziesięcioleciu. W tym roku drużynę, która sięgnie po to trofeum, wyłoni jeden mecz, w Kaliszu. 30 maja o godz. 20:00 (transmisja w TVP Sport) na starcie staną zespoły Grupa Azoty SPR Tarnów i Łomża Vive Kielce.

Tak rywalizowano o Puchar Polski w roku 1959 Fot. Sport

Rywalizację panów  w ostatnich latach zdominował właśnie klub z Kielc. Drużyna ze Świętokrzyskiego, występująca pod różnymi nazwami, w sumie aż szesnaście razy zdobywała Puchar Polski, w tym jedenastokrotnie z rzędu (2009-2020). Drugim zespołem, który ma imponujący dorobek jest Wisła Płock – 10 PP. Tuż za nimi znajduje się Śląsk Wrocław z siedmioma trofeami. W sumie trzynaście klubów męskich szczyci się zdobyciem Pucharu Polski, a trzy kolejne grały w finale.

Śląsk Wocław to pierwszy historyczny zdobywca Pucharu Polski. W roku 1959 rywalizowano o tę nagrodę pod nazwą Puchar ZPRP. Na starcie stanęło piętnaście drużyn, które podzielono na cztery grupy. Mecze odbywały się w Szczecinie, Gdańsku, Opolu i Poznaniu. Odpowiednio z każdej grupy do turnieju finałowego (30.01.01.02.1959) zakwalifikowały się zespoły: Zwierzynieckiego Kraków, Wybrzeża Gdańsk, AZS Katowice i Śląska Wrocław. Zgodnie z regulaminem trzydniowa batalia przewidywała mecze „każdy z każdym”.

Pierwszym triumfatorem PP był Śląsk Wrocław

Pierwsze miejsce i puchar zdobył Śląsk Wrocław, dzięki lepszemu bilansowi bramek, przed Wybrzeżem Gdańsk i AZS-em Katowice. Cała trójka na swoim koncie zanotowała po cztery punkty. Wrocławianie zawdzięczają zdobycie cennego trofeum głównie wysokiej wygranej z Wybrzeżem (21:10). Dziennikarz katowickiego „Sportu” donosił, iż „najlepszym zawodnikiem turnieju był bramkarz Śląska – Henryk Gąsior. Na drugim miejscu należałoby wymienić jego klubowego kolegę – Zbigniewa Mateńkę. Grał on świetnie, tak na lewym jak i prawym skrzydle, zdobył dla swych barw w sumie 20 bramek, co jest rekordem strzeleckim turnieju”.

Wyniki:
AZS Katowice – Zwierzyniecki Kraków 20:12, Śląsk Wrocław – Wybrzeże Gdańsk 21:10
Wybrzeże – Zwierzyniecki 27:9, AZS – Śląsk 8:7
Śląsk – Zwierzyniecki 23:9 i Wybrzeże – AZS 28:19