27 czerwca 2021

Andrzej Kraśnicki Prezesem Honorowym ZPRP

Andrzej Kraśnicki został Prezesem Honorowym Związku Piłki Ręcznej w Polsce – zdecydowali poprzez aklamację delegaci na Sprawozdawczo – Wyborczym Walnym Zgromadzeniu ZPRP. Powierzenie tej funkcji byłemu wieloletniemu Prezesowi Związku to między innymi dowód uznania dla jego dokonań i pracy na rzecz piłki ręcznej w Polsce oraz pozycji w polskim i międzynarodowym sporcie.

– Bardzo dziękuję za ten zaszczytny, honorowy tytuł. Poświęciłem piłce ręcznej wiele czasu i energii. Pracowałem dla niej z pełnym zaangażowaniem i ogromną pasją. Będę ją zawsze wspierał oraz budował jej pozycję i siłę, ale oczywiście z innej perspektywy i funkcji – powiedział Andrzej Kraśnicki – Prezes Honorowy ZPRP.

6 lutego 2021 roku Andrzej Kraśnicki złożył formalną rezygnację z funkcji Prezesa ZPRP. Pełnił ją przez 15 lat – od 2006 roku. Zgodnie z prawem nie mógłby już kandydować na kolejną kadencję. Obecnie koncentruje się na zadaniach w Polskim Komitecie Olimpijskim i działalności w Międzynarodowym oraz Europejskim Ruchu Olimpijskim.

– Każda dyscyplina potrzebuje wsparcia i budowania jej pozycji w kraju. Ważne jest jednak wspieranie jej także z perspektywy międzynarodowej. Między innymi w ten sposób chcę wspierać piłkę ręczną, która jest ważną częścią mojego życia, a także cały polski sport – podkreśla Andrzej Kraśnicki.
Andrzej Kraśnicki od lat aktywnie działa na rzecz rozwoju polskiego sportu oraz Ruchu Olimpijskiego. Od 2010 roku jest Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego – wybranym na tę funkcję w 2013 i 2017 roku. Jest także członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC), jednym z sześciu reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich (The Association of National Olympic Committees – ANOC) oraz członkiem Zarządu Światowej Agencji Antydopingowej (World Anti-Doping Agency – WADA). Należy do wielu komisji w obszarze Międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, m.in.: Komisji ds. Sportu i Środowiska, Komisji ds. Otoczenia
Zawodników i Komisji ds. Równości Płci w Sporcie.

W 2006 roku został Prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Sytuacja dyscypliny nie była wówczas najlepsza zarówno pod względem sportowym, promocyjnym, organizacyjnym oraz administracyjnym. Podczas jego kadencji Reprezentacja Polski Mężczyzn wywalczyła srebro oraz dwukrotnie brąz na Mistrzostwach Świata, a na Igrzyskach Olimpijskich zajęła 5. i 4. miejsce. Z kolei Reprezentacja Polski Kobiet dwukrotnie na Mistrzostwach Świata zajęła 4. miejsce.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce pozyskał też silnego i zaangażowanego Sponsora Strategicznego, jakim jest od 2010 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Andrzej Kraśnicki to inicjator profesjonalizacji ligi męskiej i żeńskiej. Był pierwszym przewodniczącym rady nadzorczej PGNiG Superligi.

Jest doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (2019) w uznaniu ogromnych osiągnięć i zasług dla polskiego i międzynarodowego Ruchu Olimpijskiego, rozwoju uczciwego współzawodnictwa w sporcie i wspaniałej osobowości oraz profesorem honoris causa Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskiej z siedzibą w Warszawie (2020).

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest