5 sierpnia 2021

Tokio 2022: Powtórka z Rio

W finale turnieju olimpijskiego Tokio 2020 piłkarzy ręcznych zagrają te same drużyny co pięć lat temu w Rio de Janeiro. Wówczas Dania triumfowała nad Francją, ale tym razem taki scenariusz nie musi się spełnić.

Mikkel Hansen wyrównał rekord należący do Karola Bieleckiego Fot. PressFocus

Półfinałowe starcie w japońskiej olimpiadzie, Francja – Egipt, było wyrównane przez niemal trzy kwadranse. Trójkolorowi po przerwie poprawili defensywę, a swoje w bramce zrobił Vincent Gerard, który miał 44-procentową skuteczność. Egipcjanom nie pomogło wsparcie prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, dr Hassana Moustafy, który z wysokości trybunów oglądał spotkanie. Egipt – pierwszy w historii zespół z Afryki, występujący w czołowej czwórce turnieju olimpijskiego – kolejnej medalowej szansy poszuka za dwa dni w rywalizacji o 3. miejsce.

Drugi półfinał na początku rozgrywany był z lekką przewagę obrońców tytułu. Ekipa Nikolaja Jacobsena w defensywie tworzyła monolit bardzo trudny do przejścia dla mistrzów Europy. Hiszpanie robili co mogli, a w ważnych momentach wycofywali bramkarza. Niewiele to pomagało. To tylko ułatwiało Mikkelowi Hansenowi (5 z jego 12 goli do przerwy) zaliczanie kolejnych trafień – do pustej bramki. Hansen zdobywając 12 bramek wyrównał rekord goli zanotowany w jednym meczu turnieju olimpijskiego ustanowiony w fazie play-off. Należy on do Karola Bieleckiego (ćwierćfinał 2016 z Chorwacją).

Po zmianie stron pościg Hiszpanów omal nie zakończył się sukcesem (21:22 w 54 min). Dobrze w tym okresie grał Alex Dujszebajew, który miał okazję na doprowadzenie do remisu. Duńczycy przez 9 minut nie byli w stanie poprawić dorobku bramkowego. Strzelecką niemoc przerwał dopiero Mads Mensah.

Hiszpanie po raz czwarty wystąpili w półfinale turnieju olimpijskiego (poprzednio 1996, 2000 i 2008). Za każdym razem doznali porażki z drużyną skandynawską. Gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że później wygrywali walkę o brąz. Jak będzie w Tokio?

Wyniki półfinałów
Francja – Egipt 27:23 (13:13)
Hiszpania  – Dania 23:27 (10:14)

Mecze o medale; 7 sierpnia

o 3.miejsce
Egipt – Hiszpania

o 1. miejsce
Francja – Dania.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest