31 sierpnia 2021

Polska i Szwecja zorganizują mistrzostwa świata w piłce ręcznej

Najbliższe mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn odbędą się w Polsce i Szwecji od 11 do 29 stycznia 2023 roku. Turniej rozpocznie mecz otwarcia w naszym kraju. Miastem gospodarzem weekendu finałowego będzie Sztokholm.

Polacy i Szwedzi za półtora roku ugoszczą 32 drużyny z całego świata. Uczestnikami turnieju – obok gospodarzy – będą obrońcy tytułu Duńczycy. Pozostałe zespoły, które wezmą udział w zawodach, poznamy w przyszłym roku.

Impreza, do której dojdzie w styczniu 2023 roku, będzie pierwszymi mistrzostwami świata mężczyzn organizowanymi w Polsce. Szwedzi w przeszłości gościli najlepsze drużyny globu czterokrotnie. Tamtejsza reprezentacja to aktualni wicemistrzowie świata. Nadchodzący turniej będzie ekscytującym wyzwaniem również dla młodej, polskiej drużyny prowadzonej przez Patryka Rombla, która niedawno podczas mundialu potrafiła zremisować z Niemcami i pokonać Brazylijczyków.

Cztery miasta-gospodarzy turnieju w Polsce oficjalnie poznamy jesienią. Losowanie turnieju finałowego odbędzie się w naszym kraju 2 lipca 2022 roku.

To kolejne duże wydarzenie związane z piłką ręczną, które organizują Polacy. Tylko w ostatniej dekadzie nasz kraj był gospodarzem mistrzostw Europy juniorek (2013), mistrzostw Europy juniorów (2014), mistrzostw Europy seniorów EHF Euro 2016 oraz mistrzostw świata kobiet do lat 18 (2018).

Gospodarzami turnieju po szwedzkiej stronie mają być Göteborg – zagrają tam gospodarze – Malmö, Sztokholm, Kristianstad i Jönköping. Tamtejsze obiekty czekają jeszcze na ostatnie inspekcje światowej federacji.

Mecze weekendu finałowego zobaczy nawet 20 tys. widzów. Najważniejsze spotkania turnieju odbędą sią na Tele2 Arena w Sztokholmie. To pierwszy przypadek, kiedy gospodarzem finałowych meczów mistrzostw świata będzie stadion piłkarski.

“Cieszymy się, że ponownie będziemy mogli pokazać najlepszą stronę Szwecji jako gospodarza wielkiego, sportowego turnieju. Naszym celem jest powtórzenie sukcesu EHF Euro 2020. Położymy duży nacisk na atmosferę podczas weekendu finałowego. Chcemy zrealizować hasło: “Kiedy trwają mecze, zatrzymuje się cały świat”. To będzie piłka ręczna z najwyższej półki” – Krister Bergström, Dyrektor turnieju MŚ 2023 w Szwecji

”Kibice piłki ręcznej oraz wszyscy fani śledzący spotkania polskiej reprezentacji wypatrują z ekscytacją występów naszego zespołu w roli gospodarza mistrzostw świata. Tęskniliśmy za energią, biało-czerwonymi koszulkami, głośnym śpiewem i radością płynącą z przeżywania meczów drużyny narodowej. Wiemy, że ściany dodają zawodnikom skrzydeł i mamy nadzieję na podwójny sukces: sportowy oraz organizacyjny. Liczymy, że po ekscytującym EHF Euro 2016 zbliżające się mistrzostwa świata będą kolejnym świętem piłki ręcznej w Polsce” – Grzegorz Gutkowski, Dyrektor turnieju MŚ 2023 w Polsce

Fakty o 28. mistrzostwach świata w piłce ręcznej mężczyzn

 1. Miasta-gospodarze
  * Szwecja: Göteborg, Malmö, Sztokholm, Kristianstad, Jönköping
  * Polska: 4 miasta, które poznamy jesienią
 2. Uczestnicy: 32 zespoły, po 16 w Polsce i Szwecji
 3. Liczba meczów: 112
 4. Mecz finałowy: Tele 2 Arena, Sztokholm
 5. Pojemność obiektu na meczu finałowym: ok. 20 000
 6. Liczba kibiców: ok. 1 000 000
 7. Oglądalność: transmisje dotrą do niemal 200 krajów i 7 mld widzów
 8. Liczba akredytowanych dziennikarzy: ok. 1 000

28. mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn to:

• 20 000 noclegów
• 60 000 posiłków dla zawodników i obsługi
• 800 dni najmu sal konferencyjnych
• 20 000 litrów wypitej wody
• 12 000 sztuk odzieży dla wolontariuszy

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji