13 września 2021

Systematyczna, zespołowa praca przyniosła już sukces

W okresie letnim nie było pustki w kalendarzu reprezentacji Polski w młodszych kategoriach. Po raz pierwszy nasz zespół, a dokładnie męska kadra rocznika 2002, wygrał zawody EHF Championship. Nie był to przypadek, ale efekt systematycznej, zaplanowanej współpracy wielu osób odpowiedzialnych za szkolenie centralne. Patryk Rombel omawia model szkoleniowy, który zapewnił już wymierny sukces.

N/z Patryk Rombel Foto Piotr Matusewicz / PressFocus

– Tak naprawdę wspomniana kadra przygotowania do sierpniowego turnieju w Skopje zaczęła już w czerwcu. Rozpoczęliśmy od badań dla 35 zawodników. Z czasem, na kolejnych etapach pracy, ta kadra się zmniejszała, aby docelowo liczyć 16 graczy, a w efekcie do Macedonii Płn. pojechało 17 zawodników – wyjaśnia trener Patryk Rombel.

Szkoleniowiec tłumaczy w jaki sposób 2,5 letnia współpraca, między wszystkimi naszymi Szkołami Mistrzostwa Sportowego i trenerami, zaowocowała tak dobrym efektem. – To rzecz bez precedensu jeśli chodzi o polską piłkę ręczną, że w tym okresie 12 szkoleniowców, czterech dyrektorów – bo w pewnym momencie funkcjonował jeszcze SMS Gdańsk – tak wzorcowo ze sobą współpracowało. To także ich zasługa. Akurat rozpatrujemy kadrę M2002, ale trzeba mieć na uwadze wszystkie kadry objęte centralnym szkoleniem. Oczywiście to pierwszy efekt pracy, której zasady przyjęliśmy 2,5 roku temu. Dzięki temu kadry M2002 i M2004 w przyszłym roku zagrają na mistrzostwach Europy dywizji A i będą rywalizowały z najsilniejszymi drużynami kontynentu. Pamiętajmy, iż po raz ostatni na tym poziomie grała kadra M1998, czyli cztery lata temu. Liczę na to, że sukces będzie procentował w kadrze seniorskiej w kolejnych latach – dodaje szkoleniowiec Biało-Czerwonych.

Warto wspomnieć, że 18 sierpnia, czyli dwa dni po zakończonej imprezie w Skopje, w Kielcach rozpoczął się camp dla wszystkich SMS-ów. Wszyscy zawodnicy zostali przebadani. Co wieczór odbywały się spotkania z trenerami, gdzie omawiano poszczególne treningi. Zostały wytyczone cele, w tym opracowano plany motoryczne i techniczno-taktyczne na nowy rok szkolny. – Teraz co tydzień będziemy się komunikować online i weryfikować to co sobie założyliśmy. Od połowy września wracam do odwiedzin w SMS-ach. Wówczas tradycyjnie porozmawiam z trenerami i poprowadzę treningi – dodaje Rombel.

Selekcjoner reprezentacji Polski szykuje się już do zgrupowania kadry seniorskiej (26.10-03.10 w COS Cetniewo). Na obozie zabraknie zawodników Łomża Vive Kielce, Orlen Wisły Płock i Azotów Puławy, czyli klubów, które rywalizują w europejskich pucharach oraz naszych reprezentantów występujących w zagranicznych drużynach. Stworzy to szansę do pokazania się z jak najlepszej strony dla wielu młodych utalentowanych zawodników z PGNiG Superligi. Jednocześnie będzie to początek  przygotowań do styczniowych mistrzostw Europy. Polska mecze rundy wstępnej będzie rozgrywała w Bratysławie.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest