15 września 2021

Łomża Vive rozpoczyna nowy rozdział Ligi Mistrzów

Od wyjazdu do stolicy Rumunii Łomża Vive Kielce rozpocznie w czwartek zmagania w Lidze Mistrzów. Mistrzowie Polski zmierzą się z Dinamem Bukareszt. Początek spotkania o godz. 18.40. Transmisja w Eurosporcie 1 oraz w Player.pl.

16-krotni mistrzowie Polski trafili do bardzo mocnej grupy B. Ich rywalami będą obrońcy tytułu, czyli Barcelona Handbol, Paris Saint-Germain, Flensburg-Handewitt, Telekom Veszprem, FC Porto Sofarma, Motor Zaporoże i wspomniane Dinamo Bukareszt. 

Takiej grupy w całej historii Ligi Mistrzów jeszcze nie było

Prezes Bertus Servaas nie kryje zadowolenia Fot. Adam Starszynski / PressFocus

– Marketingowo i dla kibiców to idealna grupa. Takiej w całej historii Ligi Mistrzów jeszcze nie było. Musimy zająć miejsce w pierwszej czwórce, bo wtedy mamy szansę awansować do Final Four. Musimy powalczyć o te lokaty, bo wtedy będziemy mieć łatwiejszą ścieżkę do Kolonii – mówił po losowaniu prezes kieleckiego klubu Bertus Servaas. – Uwielbiam grać z Barceloną. Trudno znaleźć słowo, które odda to, co czuję. Dla mnie to ikona piłki ręcznej. Cieszę się, że do Kielc wrócą Blaz Janc, Luka Cindric i Angel Fernandez Perez. Do tego dojdą bitwy z Veszprem i okazja do rewanżu na Flensburgu – dodał.

Podobnego zdania jest rozgrywający Vive Szymon Sićko. – Bardzo ciężka grupa, ale później możemy mieć łatwiejszą drogę do Final Four. Czekają nas ekscytujące mecze z Barceloną i Veszprem, z tymi drużynami nie miałem jeszcze okazji grać. Ale praktycznie każdy z zespołów tej grupy należy do europejskiej czołówki – podkreślił reprezentant Polski.

Na zakończenie sezonu 2020/2021 piłkarze ręczni Barcelony po raz dziesiąty w historii triumfowali w LM (wcześniej Puchar Europy Mistrzów Krajowych). W finale w Kolonii pokonali duński Aalborg HB 36:23 (16:11). Żadna inna drużyna nie sięgała tak często po to trofeum. Poprzednio taki sukces odniosła w 2015 roku.

Szymon Sićko ponownie będzie miał okazję zagrać w Lidze Mistrzów / Fot. Adam Starszynski / PressFocus

Rok wcześniej w decydującym meczu LM, który przez pandemię COVID-19 został przesunięty na koniec grudnia 2020, barcelończycy ulegli niemieckiemu THW Kiel 28:33 (16:19).

Emocjonujące środy i czwartki
Przed losowaniem, które odbyło się 2 lipca w Wiedniu, 16 drużyn przydzielono do czterech koszyków. Kielczanie znaleźli się w drugim, m.in. razem z macedońskim Vardarem 1961 Skopje i finalistą poprzednich rozgrywek duńskim Aalborg Handbold. Podczas losowania obowiązywała zasada, że do jednej grupy nie mogły trafić kluby z tego samego kraju. Po dwóch przedstawicieli mają bowiem w tych rozgrywkach Francja, Niemcy i Węgry. Drużyny, które zajmą pierwsze i drugie miejsce w grupach bezpośrednio awansują do ćwierćfinału. Zespoły z miejsc 3-6 w dwumeczu zagrają o najlepszą „ósemkę”. Spotkania rozgrywane będą w środy i czwartki. Pierwsza kolejka zaplanowana została na 15, 16 września. Dziś rywalizację zaczynają zespoły z grupy A.

W drugiej kolejce, 23 września w Hali Legionów, kielczanie podejmą węgierski Telekom. Final Four tradycyjnie odbędzie się w Kolonii. W 2022 roku planowany jest na 18-19 czerwca. W pierwszym meczu w ekipie z Kielc zabraknie syna jej trenera Talanta Dujszebajewa – 28-letniego Aleksa, który w końcówce poprzedniego sezonu odniósł kontuzję lewego (rzutowego) barku. Zagrał jednak na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie z reprezentacją Hiszpanii zdobył brązowy medal.

Projekt Dinamo
– Dinamo to bardzo perspektywiczny zespół. Musimy do meczu podejść bardzo skoncentrowani – zapowiada trener Talant Dujszebajew przed inauguracyjnym występem.

Talant Dujszebajew studzi emocje przed grą w Bukareszcie / Fot. Adam Starszynski / PressFocus

Właściciele bukaresztańskiego klubu zainwestowali w ciekawy projekt. Szkoleniowcem zespołu z Bukaresztu przed nowym sezonem został dobrze znany w handballowym światku Xavi Pascual. Hiszpan po 12 latach pracy rozstał się z Barceloną i w czerwcu podpisał trzyletni kontrakt z nowym pracodawcą. W tym czasie z Barcą zdobył 59 trofeów. Najważniejsze z nich to 11 ligowych tytułów, dwukrotna wygrana Ligi Mistrzów i pięć razy triumf w Klubowym Pucharze Świata. Jego śladem z Katalonii do Dinamo przybył francuski obrotowy Cédric Sorhaindo. Z Barcelony sprowadził też syna Aleksa. Inny nowy nabytek to dobrze znany w Polsce, zwłaszcza płockim kibicom, rumuński lewy rozgrywający Dan Racotea, który trafił z Bidasoa Irun. Ponownie, tak jak w Orlen Wisłe, będzie reprezentował ten sam klub ze swoim rodakiem, skrzydłowym Valentinem Ghioneą. Lista nowych zawodników jest znacznie dłuższa. Warto jeszcze wymienić brązowego medalistę olimpijskiego z Rio, Christiana Dessingera. Niemiec dwa lata temu pomógł Vardarowi Skopje wygrać Champions League. Jak widać przywiezienie punktów z Bukaresztu nie będzie sprawą łatwą. Z drugiej strony kielczanie celują w Final Four więc jakiekolwiek straty już na początku sezonu mogą utrudnić to zadanie.

Liga Mistrzów w sezonie 2021/22 – podział na grupy:

Grupa A: MOL-Pick Szeged (Węgry), THW Kiel (Niemcy), HC Vardar 1961 Skopje (Macedonia Północna), Aalborg Handbold (Dania), Mieszkow Brześć (Białoruś), Montpellier HB (Francja), PPD Zagrzeb (Chorwacja), Elverum Handball (Norwegia).

Grupa B: Barcelona Handbol (Hiszpania), Paris Saint-Germain (Francja), FC Porto Sofarma (Portugalia), Łomża Vive Kielce (Polska), SG Flensburg-Handewitt (Niemcy), Telekom Veszprem (Węgry), Dinamo Bukareszt (Rumunia), Motor Zaporoże (Ukraina).

Terminarz Łomża Vive Kielce w Lidze Mistrzów 2021/22:

16 września 18:45; Dinamo Bukareszt – Łomża Vive Kielce
23 września 18:45; Łomża Vive Kielce – Telekom Veszprem
29 września 18:45; Motor Zaporoże – Łomża Vive Kielce
13 października 20:45; Łomża Vive Kielce – SG Flensburg Handewitt
20 października 18:45; Łomża Vive Kielce – FC Porto
27 października 18:45; Łomża Vive Kielce – Paris Saint-Germain
18 listopada 20:45; Barca – Łomża Vive Kielce
24 listopada 18:45; Łomża Vive Kielce – Barca  
2 grudnia 20:45; Paris Saint-Germain – Łomża Vive Kielce
9 grudnia 20:45; FC Porto – Łomża Vive Kielce
 
* * *
16 lutego; SG Flensburg Handewitt – Łomża Vive Kielce
23 lutego;  Łomża Vive Kielce – Motor Zaporoże
2 marca; Telekom Veszprem – Łomża Vive Kielce
9 marca; Łomża Vive Kielce – Dinamo Bukareszt.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest