17 września 2021

SMS Kielce: Wyrobić gen zwycięzcy

Piąty rok działalności, dwa roczniki absolwentów, z których najzdolniejsi znaleźli już zatrudnienie w drużynach PGNiG Superligi. Tak w telegraficznym skrócie można podsumować funkcjonowanie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach Szkoły Mistrzostwach Sportowego ZPRP. W placówce dzieje się bardzo dużo dobrego dla polskiej piłki ręcznej.

– Na koncie mamy pierwsze małe sukcesy, gdyż z pierwszego rocznika absolwentów jeden zawodnik podpisał kontrakt z klubem PGNiG Superligi, a z kolejnego już ośmiu. Dużo naszych uczniów trafiło do Ligi Centralnej lub I ligi – nie ukrywa zadowolenia dyrektor kieleckiego SMS-u, Radosław Wasiak.

Dyrektor przyznaje, że cel nadrzędny – szkolenie zawodników – się nie zmienia. – Każdy mecz chcemy wygrywać i z pewnością dla naszych młodych chłopców jest to duże wyzwanie. Zależy nam, aby wyrobić w nich gen zwycięzcy, ale szkolenie zawsze będzie na pierwszym miejscu. Każdy z nich musi spędzić na boisku określony czas, aby doskonalić swoje umiejętności – podkreśla.

Fot. Maciej Świt

Kierownictwo placówki duży nacisk kładzie jednocześnie na dydaktykę. Wszyscy uczniowie ostatniego rocznika, który opuścił mury szkoły, pomyślnie zdali egzamin maturalny. – Życie to nie tylko piłka ręczna. W przyszłości muszą mieć zawód i umieć odnaleźć się poza parkietem – dodaje.

Tegoroczni absolwenci SMS Kielce w tym sezonie:
 
PGNiG Superliga:
Damian Domagała – Łomża Vive Kielce
Wiktor Tomczak – wypożyczony do Wybrzeża Gdańsk z Kielc
Jakub Ałaj – Gwardia Opole
Miłosz Bączek – Gwardia Opole
Dawid Ruhnke – Stal Mielec
Igor Graczyk – Stal Mielec
Eliasz Kapela – Sandra Spa Szczecin
Igor Bykowski – Górnik Zabrze

Liga Centralna

Wiktor Pacuła – Miedź Legnica
Marcin Głuszczenko – Zagłębie Sosnowiec

I liga
Kasper Kosiba – AGH Kraków
Jakub Smulski – UJK Kielce
Filip Rosowski – Wisła Sandomierz

W SMS Kielce aktualnie naukę pobiera 70 uczniów. Każdy rocznik to jedna klasa. Z ostatniego naboru (rocznik 2006) przyjęto 16 osób. W każdej wyższej klasie jest po 18 uczniów (2003, 2004 i 2005). Dwa najstarsze roczniki grają w grupie D I ligi. Za drużynę SMS ZPRP I Kielce odpowiada trener Zygmunt Kamys, za SMS II trener Rafał Bernacki. Drużyny te w 1. kolejce ligowej stoczyły w tym sezonie bezpośredni bój i SMS I wygrał 37:27. SMS III w II lidze prowadzi Radosław Wasiak. Za zespół rocznika 2006 (tegoroczny nabór), który będzie występował w rozgrywkach młodzieżowych ligi wojewódzkiej, odpowiedzialny jest Mariusz Jurasik.

– Normalny dzień nauki zaczyna się pobudką o 6.30. Pół godziny później zaplanowane jest śniadanie. O 7.30 zaczynają się lekcje. Mamy dwa bloki treningowe. Jedni po dwóch lekcjach dydaktycznych przychodzą na zajęcia do hali, starsze roczniki po czterech. Po treningach wracają na lekcje. Później zaplanowany jest obiad, a po odpoczynku w grafiku są kolejne treningi. Kończymy je ok. 20:00. Wieczorem chłopcy mają czas na naukę i regenerację – wyjaśnia dyrektor.

Fot. Maciej Świt

Uczniowie SMS Kielce nie mają taryfy ulgowej w procesie nauczania. Program jest identyczny jak w każdym innym liceum. Rozszerzone zajęcia sportowe zawierają siedem godzin w tygodniu (najmłodszy rocznik), a o jedną-dwie godziny więcej mają starsze roczniki. Z dydaktycznych lekcji poziom rozszerzony nauki dotyczy biologii i języka angielskiego. Dodatkowym językiem obcym jest niemiecki.

Warto zaznaczyć, że zawodnicy rocznika 2004  stanowią też trzon kadry reprezentacji Polski juniorów młodszych. Zespół prowadzony przez Rafała Bernackiego w perspektywie ma występ w dywizji A EHF EURO. Stąd decyzja o zgłoszeniu do rozgrywek I ligi.

Uczniowie SMS Kielc pochodzą z wielu miast w Polsce. Najdłuższą drogę do rodzinnych domów mają zawodnicy ze Świdnicy, Gdańska, Legnicy, Świebodzin i okolic Poznania. Dużo chłopców wywodzi się z województwa mazowieckiego. Placówka przy rekrutacji (w tym roku na 16 miejsc zgłosiło się 50 chętnych) zwraca baczniejszą uwagę na pozyskanie zawodników na prawe rozegranie. W tym roku wśród kandydatów leworęczni należeli do wyjątków.

Zespoły SMS I i SMS II z Kielc stoczyły już bezpośredni bój w I lidze Fot. Maciej Świt

W poszukiwaniu talentów przedstawiciele szkoły jeżdżą po całej Polsce. Są przede wszystkim na zawodach szczebla centralnego, dużo rozmawiają z koordynatorami Ośrodków Szkolenia Piłki Ręcznej i trenerami wielu klubów. Najbardziej obiecujący są wcześniej zapraszani do Kielc na treningi. Wszystko po to, aby diamenty, pod okiem doświadczonej kadry trenerskiej, otrzymały szlify brylantów.

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest