12 marca 2022

Złoto dla Vive

Final Four w Orlen Arenie wyłonił nowych medalistów mistrzostw Polski juniorów. KS VIVE Kielce w finale pokonało MKS Pałac Młodzieży Tarnów 32:26. Brązowy medal zdobyła Orlen Wisła Płock.

Wynik meczu o brąz otworzył w 3 minucie Olaf Wojnecki. Błyskawicznie odpowiedziała za sprawą Jakuba Będzikowskiego Siódemka Legnica. Powołany przez Patryka Rombla na towarzyski dwumecz z mistrzami Europy rozgrywający z Legnicy w pierwszej połowie był bardzo ważną postacią ekipy z Dolnego Śląska. Wymiana ciosów trwała do 6 minuty. Od stanu 2:4 Legnica grała skuteczniej i w krótkim czasie wypracowała sobie pięciobramkowe prowadzenie. Nie pomógł czas na żądanie szkoleniowca Wisły. Z pierwszej połowy kibice młodych Nafciarzy zapamiętają piękną bramkę Wojneckiego oraz efektowną interwencję Szymona Kwasiborskiego zakończoną bramką przez całe boisko. Legnica zasłużenie prowadziła 16:12.

W drugiej połowie gospodarze rzucili się do odrabiania strat, ale podopieczni Piotra Będzikowskiego pozwoli Nafciarzom zbliżyć się na różnicę jedynie dwóch trafień. W 38 minucie Siódemka ponownie prowadziła 20:15. Przełomowym momentem tego spotkania był okres od 48 minuty. Ambitni płocczanie złapali kontakt z rywalem, ale przez następne osiem minut nie byli w stanie przełamać drużyny z Dolnego Śląska. Wykluczenie Jakuba Będzikowskiego na trzy minuty przez końcem meczu i podyktowany rzut karny dla Płocka sprawił, że tym razem gospodarze poszli za ciosem. W ostatniej minucie meczu objęli prowadzenie 33:32 i w sposób bezlitosny wyszarpali brąz Siódemce Huras Legnicy.

W mecz o złoty medal mistrzostw Polski lepiej weszli tarnowianie. Świetnie bronił Mateusz Chłopek a jego zespół w 7 minucie prowadził 5:2. Bramkarz Pałacu Młodzieży Tarnów zanotował kilka spektakularnych interwencji. Między innymi zatrzymał z linii siedmiu metrów Patryka Wasiaka. W 19 minucie po bramce Szymona Wiadernego Vive złapało kontakt z rywalem (8:7). Wykluczenie z gry ofensywnej Filipa Wawrzyniaka i Wasiaka przez Tarnów skutkowało i drużyna Szczepana Greczyńskiego prowadziła do przerwy 13:10.

W drugiej połowie kielczanie rozpoczęli odrabianie strat. W 34 minucie mogli ponownie złapać kontakt, ale Yusufa Faruka zatrzymał rewelacyjny Chłopek. Faul na rozpędzonym w kontrataku Wawrzyniaku posadził na ławkę kar Szymona Wajdę. Okres przewagi liczebnej zespół Aleksandra Litowskiego wykorzystał perfekcyjnie. Po wykorzystaniu “siódemki” przez Wiadernego tablica wyników pokazała remis (15:15). Chwilę później, bo w 40 minucie, Vive wyszło na pierwsze prowadzenie 17:16.

Nie zatrzymał rozpędzonych kielczan czas wzięty przez szkoleniowca z Tarnowa. W 45 minucie prowadzili 22:18. Indywidualna akcja Wawrzyniaka, po której opuścił boisko ukarany wykluczeniem, Mateusz Hoim, skomplikowała tarnowianom odrabianie strat. Vive trzymało bezpieczny dystans. Bramka Wiadernego na koniec 56 minuty była kropką nad i kieleckiej drużyny. Znakiem zapytania były tylko rozmiary zwycięstwa. Ostatecznie KS VIVE I Kielce pokonało MKS Pałac Młodzieży Tarnów 32:26.