16 grudnia 2018

Francuzki mistrzyniami Europy

Historyczny sukces zanotowały piłkarki ręczne Francji. Trójkolorowe w finale mistrzostw Europy, którego areną była paryska Accor Hotels Arena, pokonały Rosjanki 24:21 (13:12). Dzięki zwycięstwu Francuzki zapewniły sobie występ na igrzyskach w Tokio.0_EHF-EURO-2018
Po raz pierwszy w finale mistrzostw Europy kobiet mistrz olimpijski (Rosja) zmierzył się z mistrzem świata (Francja). Żaden z tegorocznych finalistów ME nie miał jeszcze złotego medalu imprezy tej rangi w swojej kolekcji. Oba zespoły po raz drugi w turnieju stanęły naprzeciw siebie. W rundzie wstępnej Rosjanki triumfowały 26:23.

Anna Sen otworzyła konto bramkowe meczu o złoty medal. W pierwszej połowie najczęściej wynik oscylował wokół remisu. Trzeba podkreślić, że ta część gry była bardzo wyrównana. Francuzkom co prawda dwukrotnie udało się wypracować dwubramkową przewagę, ale taki stan obowiązywał bardzo krótko. Oba zespoły popełniały mało błędów. Przed przerwą czołowe role zaczęły odgrywać bramkarki – Amadine Leynaud i Anna Sedojkina.

Druga połowa rozpoczęła się od kontrowersyjnej decyzji pary sędziowskiej. Allison Pineau otrzymała czerwoną kartkę za posłanie piłki z rzutu karnego tuż obok twarzy rosyjskiej bramkarki. W tym momencie Francuzki prowadziły 16:13. Incydent nie zmienił obrazy gry. Dalej stroną nieznacznie przeważającą były gospodynie mistrzostw, które grały bardzo aktywnie w obronie.
Rosjanki zbliżyły się nawet n różnicę jednego trafienia, grały na granicy ryzyka, ale zespół Jewgienija Trefiłowa nie był w stanie ponownie wyrównać stanu rywalizacji.

Na minutę przed finałową syreną podopieczne Oliviera Krumbholza, pewne wygranej, cieszyły się wraz ze swoimi kibicami z zasłużonego sukcesu. Patera EHF dostała się w godne ręce.

Pierwsze cztery zespoły EHF EURO 2018 tj. Francja,Rosja,Holandia i Rumunia zapewniły sobie udział w finałach mistrzostw świata 2019.

ROSJA – FRANCJA 21:24 (12:13)
Rosja: Sedojkina, Trusowa – Kuźniecowa 2, Koczetowa, Dmitriewa 5, Sien 3, Wiachiriewa 7 (5/5), Sudakowa, Samochina 1, Makiejewa 1, Małaszenko, Managarowa 1, Pietrowa 1, Frołowa, Snopowa. Kary 6 min.
Francja: Leynaud, Glauser – Coatanea 1, Ayglon Saurina 2, Pineau 2 (2/3), Ngouan, Zaadi 2, Houette 2, Dembele Pavlovic, Flippes, Kanor 2, Edwige 2, Foppa, Nze Minko 4, Niombla 1, Lacrabere 6. Kary 4 min. Czerwona kartka: Pineau (36’).
Sędziowały: Karina Christiansen, Line Hesseldahl Hansen (Dania). Widzów 14 000.