29 października 2021

Komunikat Przewodniczącego Kolegium Sędziów ZPRP

W związku z publicznymi wypowiedziami udzielonymi po meczu 7 serii Superligi Mężczyzn pomiędzy drużynami Górnik Zabrze – Grupa Azoty Unia Tarnów przez prezesa klubu Górnik Zabrze, Pana Bogdana Kmiecika oraz trenera zespołu Marcina Lijewskiego, kwestionującymi zasadność uznania ostatniej bramki dla drużyny gości oraz uwagami dotyczącymi rzekomego długiego podejmowania decyzji przez delegata zawodów, pragnę poinformować, iż:

 – zgodnie z Przepisami gry w piłkę ręczną (przepis 9 – zdobycie bramki oraz 2;3 sygnał końcowy), to sędziowie prowadzący zawody są jedynymi mogącymi podjąć decyzję o uznaniu bramki. Tak też się stało w tym spotkaniu. Obarczanie winą za podjętą decyzję o uznaniu bramki delegata, sekretarza lub mierzącego czas jest, w świetle przytoczonych przepisów, całkowicie bezpodstawne.

– Wyłącznie sędzia bramkowy może ocenić, czy piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową w momencie, gdy rozległ się automatyczny sygnał oficjalnego zegara boiskowego kończącego czas gry.

– W opisywanej sytuacji, w związku z obiektywną trudnością jednoznacznego  wykazania, czy bramka została zdobyta w sposób zgodny z przepisami gry, gołosłowne kwestionowanie prawidłowości decyzji sędziego jest nadużyciem i stanowi jedynie niedopuszczalny sposób wyrażania negatywnych emocji, spowodowanych przegraniem meczu. Tym bardziej, że decyzja sędziów w tej sprawie została podjęta po szczegółowej i wnikliwej analizie, co zresztą paradoksalnie również stało się przedmiotem kolejnych nieuprawnionych ataków.

 Pragnę również poinformować, że poruszony w wypowiedziach przedstawicieli klubu z Zabrza system elektroniczny, nie funkcjonuje obecnie  w ligach europejskich. Tak więc w chwili obecnej w żadnej z lig nie ma rozwiązań technologicznych pozwalających zweryfikować taką sytuację jaka miała miejsce w trakcie meczu w Zabrzu.

Mirosław Baum

SKLEP KIBICA

Kup koszulkę reprezentacji

Pin It on Pinterest