22 grudnia 2021

Wystartował cykl szkoleń dla sędziów

Podniesienie jakości sędziowania oraz czerpanie z najlepszych europejskich praktyk – taka idea przyświecała szkoleniu dla sędziów piłki ręcznej, które w miniony weekend zorganizowała Superliga sp. z o.o. oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce, przy współpracy z Europejską Federacją Piłki Ręcznej.

Cykl szkoleń dla sędziów piłki ręcznej powrócił po pandemicznej przerwie. W dniach 18-19 grudnia w Warszawie spotkało się 26 par sędziowskich, które na co dzień pracują przy meczach PGNiG Superligi, PGNiG Superligi Kobiet oraz Ligi Centralnej. Podczas spotkania zainaugurowano nowy cykl szkolenia sędziów i zaprezentowano założenia programu Elite 2023 – cyklicznych szkoleń, systematycznych analiz i pracy z sędziami.

Uczestnicy spotkania wzięli udział w specjalnych panelach, prowadzonych przez doświadczonych i cenionych lektorów Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej – Norwega Øyvind Togstada oraz Portugalczyka Antonio Mareirosa.

Podczas dwóch dni, przeanalizowano i szczegółowo omówiono zagadnienia związane z faulami ofensywnymi, rzutami karnymi czy karaniem progresywnym. Nie zabrakło również analizy gry obrotowych, praktyk związanych z komunikacją pomiędzy sędziami oraz mową ciała.

Celem warsztatów jest przede wszystkim wspólna linia sędziowania. Spójne sędziowanie, które nie będzie wzbudzało kontrowersji. Będzie także kompatybilne z sędziowaniem w europejskich pucharach w piłce ręcznej. Zaczynamy od najwyższego szczebla rozgrywek i pracujemy nad tym , aby wiedza, którą nabędą sędziowie, była przekazywana na niższe szczeble – mówi Dyrektor Biura ZPRP, Marek Janicki.

– Szkolenie sędziów jest bardzo istotne, żeby podnosić poziom widowiska sportowego, co wpływa na odbiór sponsorów, kibiców i mediów. Dodatkowo, szkolenia sędziów mają nam pomóc w tym, żeby doprowadzić do wyrównania linii sędziowania. Tej jaka jest w Europie i tej jaka jest w naszej lidze. To później przekłada się na to, jak nasi zawodnicy czują się w rozgrywkach europejskich, w meczach reprezentacji – dodaje Prezes Superligi, Piotr Należyty. 

Pełna relacja ze szkolenia w materiale wideo:

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest