25 lutego 2022

Pgnig Superliga “Elite 2023” Spotkanie z Szymonem Marciniakiem

W czwartek 24 lutego odbyło się kolejne szkolenie sędziów z grupy ELITE2023. Tym razem polscy arbitrzy spotkali się z Szymonem Marciniakiem uznanym polskim sędzią piłkarskim klasy UEFA Elite, który znalazł się w szerokim gronie arbitrów na najbliższe mistrzostwa Świata w Katarze.

„Nie kryłem zaskoczenia tym zaproszeniem bo mowa o dwóch różnych dyscyplinach sportu. Jednak na pewnym poziomie rozgrywek przepisy to jedno a zarządzanie meczem to zupełnie osobny temat i na tym etapie zacierają się już różnice w dyscyplinie. W każdym sporcie zespołowym sędzia jest bardzo istotnym punktem widowiska” – mówi Szymon Marciniak.

Uczestnik Mundialu we Francji (2016) i Euro w Rosji (2018) dzielił się wiedzą z zakresu rozwiązywania problemów boiskowych oraz budowania autorytetu sędziego.

„Ważne jest zbudowanie dobrych relacji z zawodnikami i wypośrodkowanie roli policjant – kolega. Nierzadko musimy wcielać się w role mediatorów, którzy błyskawicznie rozładują boiskowe emocje. Dobre relacje z zawodnikami zbudowane dobrym zarządzaniem mogą sprawić, że oglądanie meczów, nawet tych o największą stawkę dobrze się ogląda, nie ma wzajemnych pretensji oraz niesportowego zachowania, a drobne błędy sędziowskie nie mają wpływu na pozytywny odbiór przez zawodników i sztaby szkoleniowe” – kończy Marciniak.

Przewodnim tematem szkolenia były techniki zarządzania widowiskiem, technika komunikacji i rozmowy z zawodnikami.

Dotychczas w ramach projektu PGNiG Superliga “Elite 2023” odbyły się już cztery spotkania: z lektorami EHF, z szefem sędziów IHF Perem Mortenem Sodalem, z dziennikarzami sportowymi oraz trenerami PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest