21 marca 2022

Spotkanie Komisji Kobiet w SMS Płock

Komisja Kobiet wspólnie z Fundacją „Graj z Głową” w dniu 18 marca spotkała się z uczennicami płockiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W wydarzeniu wzięły udział członkini Zarządu ZPRP Katarzyna Polak oraz Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i członkini Zarządu EHF ds. piłki ręcznej kobiet Monika Listkiewicz.

Wspólny projekt Komisji Kobiet i fundacji objął wszystkie roczniki uczące się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Płocku. Składał się z dwóch części. W pierwszej, członkinie Komisji – Kaja Załęczna, Sylwia Bartkowiak i Monika Stachowska szkoliły przyszłe absolwentki SMS-u m.in z zakresu współpracy z menedżerem i kariery dwutorowej.

– Dla wielu dziewcząt wybór Szkoły Mistrzostwa Sportowego był oczywistym przystankiem na drodze do marzenia, którym często w tym wieku jest zdobycie międzynarodowego trofeum sportowego lub nabycie umiejętności pozwalających uczestniczyć w rozgrywkach najwyższego poziomu sportowego. Statystycznie młody zawodnik nie myśli o przyszłości i końcu kariery. Rzadko, który zawodnik zdaje sobie sprawę, że życie pisze różne scenariusze i plan A jakim jest kariera sportowa jest niewystarczający. Trzeba też mieć plan B – twierdzi Bartkowiak. Dlatego dzisiaj starałam się pokazać dziewczętom różne drogi, a przede wszystkim chciałam zachęcić je do refleksji i odpowiedzi na pytanie „Czym będą się zajmowały po zakończeniu kariery lub w przypadku doznania poważnej kontuzji”?

Z badań przeprowadzonych dla Ministerstwa Sportu w 2015 roku wynikało, że 7 na 10 sportowców nie widziało możliwości łączenia kariery sportowej z edukacją czy pracą. Na szczęście dziś opcji jest więcej. Powstają programy takie jak Narodowa Reprezentacja Akademicka, którego celem jest wsparcie procesu kształcenia studentów – sportowców przez możliwość indywidualnej organizacji studiów – kończy Bartkowiak.

Kaja Załęczna, przedstawiła za i przeciw posiadania menedżera oraz czego wymagać od osoby, która nas reprezentuje.

Z kolei Monika Stachowska skupiła się na uświadomieniu młodych piłkarek ręcznych jak ważne jest ubezpieczenie sportowe i na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy.

– Jeszcze teraz te młode piłkarki ręczne są zabezpieczone bo Szkoły Mistrzostwa Sportowego podlegają pod ubezpieczenie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, ale za chwilę wypłyną na szerokie wody i będą musiały same zatroszczyć się o swoje narzędzie pracy. Zdrowie dla sportowca jest sprawą kluczową i warto o nie zadbać – mówi Stachowska. Żeby czuć się w pełni bezpiecznie trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem. Mam nadzieję, że to szkolenie pomoże naszym młodszym koleżankom nie popełniać błędów, które przytrafiły się nam – kończy Stachowska.

Druga część, w której wzięły udział Prezeska fundacji – Ewa Urtnowska oraz psycholog Agnieszka Białek przyjął formę spotkania. Byłe reprezentantki Polski od kilku miesięcy działają na rzecz zdrowia psychicznego sportowców. Z uczennicami SMS-u poruszyły kwestię zdrowia psychicznego w sporcie.

-W trackie spotkania skupiłyśmy się na obaleniu stereotypu sportowca jako postaci niezłomnej. Mówienie o powszechnym występowaniu kryzysów psychicznych w trakcie kariery zawodniczej, obecnej depresji wśród sportowców oraz gdzie szukać pomocy i jak sobie radzić trzeba cały czas mówić głośno – uważa Prezeska fundacji. Bazując na rzetelnej wiedzy oraz własnym doświadczeniu zdobytym przez lata na parkiecie rozmawiałyśmy z młodymi zawodniczkami o problemach, realiach i oczekiwaniach dzisiejszego wydania sportu.

Komisja Kobiet we współpracy z fundacją „Graj z Głową” planuje w najbliższej przyszłości szereg spotkań z młodszym pokoleniem piłkarek ręcznych.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest