24 marca 2022

Andrzej Nowakowski: Płock oddycha piłką ręczną

– Kilka lat temu staraliśmy się o organizację mistrzostw Europy, ale wtedy nie byliśmy w stanie spełnić wszystkich wymogów. Teraz wreszcie się doczekamy meczów najważniejszej imprezy w piłce ręcznej, jaką są mistrzostwa świata – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Płock, obok Krakowa, Katowic i Gdańska, będzie gościł drużyny uczestniczące w styczniowych mistrzostwach świata, które odbędą się w Polsce i Szwecji.

Kilka dni temu w płockiej ORLEN Arenie odbyły się dwa towarzyskie mecze, w których zmierzyły się drużyny organizujące mistrzostwa. Zespół Szwecji, aktualny mistrz Europy i wicemistrz świata, dwukrotnie nieznacznie pokonał Polaków. Przy okazji dwumeczu Polska – Szwecja rozpoczęła się też sprzedaż biletów na najważniejszy turniej w światowej piłce ręcznej w 2023 roku. Wejściówki na mecze w Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Płocku sprzedawane za pośrednictwem stron internetowych eventim.pl oraz handball23.com.

– Płock to miasto, które oddycha piłką ręczną i w którym każdy interesuje się piłką ręczną. Historycznie jesteśmy stołecznym książęcym miastem, z którego w czasach Średniowiecza Krzywousty i Herman władali Polską, a teraz jesteśmy stolicą piłki ręcznej, ale nie tylko. Jesteśmy dumni także choćby z naszych paraolimpijczyków w tenisie na wózkach, którzy odnoszą sukcesy – mówi prezydent Płocka.

ORLEN Wisła Płock, sportowa wizytówka miasta, w 1990 roku wywalczył swój pierwszy ligowy medal i od tego czasu ani razu nie zszedł z ligowego podium. W dorobku płockiego klubu jest siedem mistrzostw Polski, dwadzieścia tytułów wicemistrzowskich oraz pięć brązowych medali. Żaden klub w Polsce nie ma tak wielu medali mistrzostw Polski, a w klubowych gablotach jest także m.in. dziesięć Pucharów Polski.

– Piłka ręczna w Płocku to historia i tradycja, ale także teraźniejszość i przyszłość. Jej serce bije tutaj w Płocku bardzo mocno, bo przecież możemy mówić o płockiej szkole trenerów, ale także, dzięki bardzo dobrej współpracy ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce, mamy w Płocku szkoły mistrzostwa sportowego zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Realizujemy też wiele innych projektów na rzecz piłki ręcznej – dodaje prezydent Nowakowski.

Jego zdaniem w Płocku wszyscy interesują się szczypiorniakiem. – Kolejne pokolenia wychowują się właśnie przy piłce ręcznej, najpierw w Blaszak Arenie, a teraz ORLEN Arenie. Tu każdy zna się na piłce ręcznej, tu bez wątpienia także nieobce są nazwiska zarówno Nafciarzy, ale też i wszystkich innych piłkarzy ręcznych w Polsce – wyjaśnia.

W 2016 roku w Polsce odbyły się mistrzostwa Europy, ale Płock, choć starał się o prawo organizacji, nie dostał szansy goszczenia uczestników turnieju. – Na przeszkodzie stanęły wymogi EHF, czyli fakt posiadania czterech trybun. Niestety, ORLEN Arena, która była budowana jeszcze zanim zostałem prezydentem miasta, wyposażona jest tylko w trzy trybuny. W efekcie to nas eliminowało, ale na szczęście IHF nie ma takich wymogów. Wszystkie inne będziemy spełniać i impreza w Płocku będzie na najwyższym możliwym poziomie – mówi prezydent miasta. W Płocku odbędzie się Puchar Prezydenta, czyli szesnaście meczów z udziałem drużyn, które nie zdołają zakwalifikować się do fazy głównej turnieju.

Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane w Polsce i Szwecji w dniach 11-29 stycznia 2023 roku. Polacy rywalizację rozpoczną od rundy wstępnej w Katowicach. Nasza reprezentacja, w przypadku awansu, rundę główną rozegra w Krakowie, ćwierćfinały i jeden półfinał odbędzie się Gdańsku, a Puchar Prezydenta – Płock. Gospodarzami turnieju będą Katowice, Płock, Kraków, Gdańsk, Małopolska i Śląsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowym Dostawcą MŚ 2023 w naszym kraju jest Eventim.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest