22 czerwca 2022

Dobre otwarcie Mistrzostw Świata U20

Młodzieżowa reprezentacja Polski kobiet zwycięstwem zainaugurowała Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Słowenii. Polki bez większych problemów pokonały reprezentację Stanów Zjednoczonych 37:14.

Biało-Czerwone były faworytkami tego starcia i z tej roli wywiązały się bardzo dobrze. W 6 minucie po bramce Nikoli Głębockiej prowadziły już 6:0. Amerykanki pierwsze trafienie zanotowały minutę później. Na kolejne musiały czekać blisko pięć. Autorką drugiego trafienia była Eden Nesper. W tym czasie drużyna prowadzona przez Pawła Tetelewskiego prowadziła już 10:2, a chwilę później po dwóch bramkach z rzędu Karoliny Jureńczyk  12:2.

IHF fot. Sasa Pahic Szabo

Amerykanki miały duży problem ze sforsowaniem ofensywnej i agresywnej obrony Polek. Z kolei wszystkie rzuty z dystansu padały łupem Oliwii Suligi. Na kilka minut przed przerwą rywalki zmieniły system obronny na 5:1, i to dało im okazję do kontrataku, który w efektowny sposób zatrzymała wspomniana Suliga. Biało-Czerwone do przerwy prowadziły 18:9.

Wynik w drugiej połowie otworzyła Paulina Kopańska. Kolejne trafienie dołożyła Patrycja Kozioł i Polki podwyższyły prowadzenie do 11 bramek. Nawet wykluczenie Kamili Grzesistej i Kopańskiej nie stanowiło przeszkody w zdobywaniu bramek. Dużo większe problemy w tym zakresie miały reprezentantki Stanów Zjednoczonych. Pierwszy kwadrans drugiej odsłony podopieczne Pawła Tetelewskiego wygrały 9:2. W 45. minucie po czasie wziętym przez polskiego szkoleniowca Biało-Czerwone jeszcze mocniej podkręciły tempo meczu i na pięć minut przez zakończeniem pierwszego spotkania na mistrzostwach prowadziły 34:13. Klasą samą w sobie była Aleksandra Hypka. Polska bramkarka pojawiła się na parkiecie od pierwszych minut drugiej połowy i grała ze skutecznością 72 %. Autorką ostatniego trafienia była Amerykanka Emma Ready, która ustanowiła wynik meczu 37:14.

MVP spotkania wybrano Julię Niewiadomską. Kapitan reprezentacji Polski na 11 prób zdobyła 9 bramek. Jutro nasz zespół czeka dzień przerwy. Biało-Czerwone do rywalizacji wrócą w piątek. O godzinie 14:30 zagrają z reprezentacją Egiptu.

Polska – USA 37:14 /18:9/

Polska – Suliga, Hypka – Niewiadomska 9, Pastuszka 4, Kozioł 5, Szczukocka 3, Jureńczyk 3, Granicka 3, Barska 2, Grobelna 2, Głębocka 2, Kopańska 2, Pankowska 1, Grzesista 1, Świerżewska, Jasińska