9 sierpnia 2022

EHF Euro U18: Ważne zwycięstwo z Włochami

Reprezentacja Polski juniorów pokonała Włochy 31:29. To pierwsze zwycięstwo Biało-Czerwonych na Mistrzostwach Europy U18. Jutro Polacy zagrają z Czarnogórą.

Wynik spotkania otworzył Marco Zanon. Jego zespół od pierwszych minut przejął inicjatywę i do 9.minuty prowadził. Najpierw remis, a chwilę później pierwsze prowadzenie Biało-Czerwonym zapewnił Jakub Sladkowski. Polski obrotowy na brak podań w pierwszej odsłonie nie mógł narzekać. Dobre zawody rozgrywał również debiutujący na Mistrzostwach Europy Piotr Mielczarski, który we wtorek wystąpił w roli playmakera.

Polacy od 10.minuty prowadzili i utrzymali to prowadzenie do końca pierwszej połowy. Włosi ambitnie gonili wynik, i nawet w 21. minucie zbliżyli się do rywali na jedno trafienie, ale nie zdołali przełamać Biało-Czerwonych. Głównie za sprawą nieskutecznej gry w ofensywie. Bramka Filipa Rybarczyka z kontrataku ponownie dała podopiecznym Rafała Bernackiego bufor bezpieczeństwa w postaci trzech bramek. Z taką przewagą polscy juniorzy zeszli do szatni na przerwę /18:15/.

Drugą część spotkania rozpoczęli Polacy od czterech nieudanych akcji. To sprawiło, że rywale w niespełna cztery minuty odrobili straty i tablica wyników po raz drugi w tym spotkaniu pokazała remis. Niemoc Biało-Czerwonych przerwał Rybarczyk, ale tylko na moment. Włosi poszli za ciosem i w 40. minucie wyszli na dwubramkowe prowadzenie. Szkoleniowiec reprezentacji Polski bez wahania zaprosił swoich podopiecznych na sześćdziesięcio-sekundową pogawędkę.

Krótka przerwa w grze pozytywnie wpłynęła na polskich juniorów, choć trzeba było na to chwilę poczekać. Na kwadrans przed końcem spotkania bramka Patryka Wasiaka dała Polakom ponownie prowadzenie /26:24/, lecz ponownie nie na długo. Biało-Czerwoni zafundowali sobie nerwową końcówkę, która obfitowała w błędy obu drużyn. Na trzy minuty przed końcem spotkania kluczowe trzy akcje zanotował kapitan reprezentacji juniorów. Wasiak najpierw zdobył ważną bramkę, a następnie zanotował przechwyt i asystę.

Podopieczni Rafała Bernackiego prowadzili i dodatkowo mieli posiadanie piłki. Ostatni czas polskiego szkoleniowca dał juniorom rzut karny, który na bramkę zamienił wspomniany Wasiak. MVP spotkania wybrano kapitana reprezentacji Polski. To pierwsze wyróżnienie Patryka Wasiaka na tym turnieju. Jutro o godzinie 14:00 Polacy zagrają z gospodarzem Euro – reprezentacją Czarnogóry. Wszystkie spotkania EHF Euro U18 dostępne są na żywo na platformie EHFTV.

Polska – Włochy 31:29 /18:15/

Polska – Pieńkowski, Ciupa, Szczepanik – Wasiak 10, Mielczarski 4, Sladkowski 4, Marchewka 4, Welcz 3, Wierzbicki 3, Rybarczyk 2, Kamiński 2, Curzytek 1, Jaworski, Koc, Tokarz, Wątroba