22 września 2022

Odeszła Krystyna Zarańska

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w wieku 82 lat odeszła Krystyna Zarańska. Znakomita trenerka grup młodzieżowych, z którymi zdobywała liczne medale Mistrzostw Polski i Spartakiad. Wybitny pedagog i wychowawca wielu pokoleń młodzieży.

Krystyna Zarańska urodziła się 9 sierpnia 1940 r. w Przemyślu. Po ukończeniu szkoły wyjechała do Warszawy i podjęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego. W trakcie studiów reprezentowała barwy akademickiego klubu AZS-AWF Warszawa.

Pracę zawodową nauczyciela rozpoczęła w Technikum Handlowym na Księżym Młynie w Łodzi. Jednocześnie podjęła treningi w K.S. Społem z którym w 1966 roku wywalczyła awans do I ligi. W swojej karierze reprezentowała takie kluby jak KS Anilana i SKS Start Łódź.

W latach 90-tych podniosła kwalifikacje zawodowe i została trenerem I klasy. Następnie od połowy lat 90 – tych rozpoczęła pracę w Międzyszkolnym Klubie Sportowym w Zgierzu. W 1999 roku wspólnie ze Stanisławem Mijasem wywalczyła Mistrzostwo Polski Juniorek Młodszych. Dwa lata później świętowała awans do I ligi. Po zakończeniu pracy zawodowej i trenerskiej  przekazywała swoją wiedzę poprzez szkolenie kadr trenerskich na terenie całej Polski. Wielokrotnie pełniła funkcję trenera kadr wojewódzkich. W swojej długoletniej pracy na rzecz piłki ręcznej wyszkoliła całą plejadę zawodniczek grających w zespołach I ligi i ekstraklasy oraz reprezentacjach Polski i Macedonii, w kategoriach młodzieżowych i seniorskich.