17 października 2022

O sporcie w Zakopanem. Kongres jakiego jeszcze nie było

W najbliższy wtorek 18. października w Zakopanem rozpocznie się I edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. EKSiT to pierwsza odsłona szerokiej debaty, na której pojawią się diagnozy i wnioski na przyszłość. Kluczowe wątki zawarto w 8 blokach tematycznych. Przewidziano udział blisko 100 prelegentów w ponad 60 panelach dyskusyjnych. Związek Piłki Ręcznej w Polsce będzie na tym wydarzeniu reprezentować liczna delegacja prelegentów.

W ciągu trzech dni ludzie świata sportu, biznesu i polityki będą debatować o problemach i wyzwaniach jakie stają przed współczesnym sportem. Jego rola w kulturze, społeczeństwie, a także w biznesie i polityce dynamicznie się zmienia. Od ponad siedmiu miesięcy opinia publiczna śledzi doniesienia z pola walki po napaści Rosji na Ukrainę. Świat sportu nie jest obojętny wobec wojny szybko uczy się nowej roli.

Tej kwestii będzie poświęcony pierwszy blok tematyczny. Prelegenci i goście Kongresu będą rozmawiać o wprowadzonych już i wciąż możliwych, kolejnych sankcjach sportowych wobec Rosji. Podejmą problem wspólnej strategii wobec wojny i ocenią rolę sportu  jako politycznej „soft power”. Opowiedzą, dlaczego dyktatorzy inwestują w sport i co dzięki temu osiągają.
W dyskusji udział weźmie m.in. Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki oraz Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański. Ten panel odbędzie się 18. października o godz. 18:00. Tego samego dnia, dwie godziny wcześniej członek Zarządu ZPRP ds. Rozwoju Piłki Ręcznej Grzegorz Gutkowski rozpocznie dyskusję na temat roli klubów sportowych w propagowaniu aktywności społecznej.

Problem organizacji wielkich imprez sportowych zostanie omówiony w kolejnym bloku. Punktem wyjścia do dyskusji są Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023.

Igrzyska są największym sportowym wydarzeniem roku na świecie i jednocześnie szansą na promocję Polski. Prelegenci opowiedzą o wyzwaniach związanych z organizacją wielkich imprez, o logistyce i kulisach na przykładzie MŚ w siatkówce. Zastanowią się jak przełożyć wielkie wydarzenie na rozwój gospodarczy oraz jak podnieść poziom sportu w Polsce. W tym bloku wystąpią m.in.: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, wiceprezes PZLA Sebastian Chmara, prezes PZPS Sebastian Świderski oraz były prezes PZPN Michał Listkiewicz.    

Trzeci blok poświęcono sportowi zawodowemu i pieniądzom. W panelach dyskusyjnych padną konkretne pytania, o to jak zbudować klub sportowy, o „koszt” wywalczenia medalu olimpijskiego i o skuteczne szkolenie młodzieży. Głos zabiorą praktycy, m.in. prezesi klubów PKO BP Ekstraklasy: Karol Klimczak z Lecha Poznań i Grzegorz Bednarski z Piasta Gliwice oraz Dyrektor Sportowy Torus Wybrzeża Gdańsk, wybitny reprezentant Polski Damian Wleklak. Z kolei o skutecznym szkoleniu i stymulowaniu młodzieży do lekcji WF porozmawiają wiceprezes ZPRP Sławomir Szmal i kolejny wybitny reprezentant Polski Artur Siódmiak. Ich panele odbędą się drugiego dnia kongresu.

W zmieniającym się świecie coraz więcej elementów można przeliczyć na pieniądze, w tym także wizerunek sportowca i jego markę. Prelegenci, m.in.: Maria Andrejczyk, lekkoatletka, Krzysztof Ignaczak, były siatkarz i Ewa Bilan-Stoch, założycielka Eve-nement Team, opowiedzą jak zbudować swoją markę i jak radzić sobie z zagrożeniem wizerunku. W tym bloku zostanie podjęty także problem zdominowania dyscyplin drużynowych przez piłkę nożną, który również będzie miał naszego przedstawiciela. Dyrektor Biura ZPRP Marek Janicki usiądzie do debaty z Prezesem PZK Radosławem Piesiewiczem, wybitnym siatkarzem Pawłem Gackiem i koszykarzem Cezarym Trybańskim.

Drugiego dnia kongresu odbędzie się również panel Zasady zrównoważonego rozwoju w organizacji wielkich imprez sportowych. Będzie on w całości poświęcony zbliżającym się mistrzostwom świata w piłce ręcznej mężczyzn. Poprowadzi go Dziennikarz Rzeczpospolitej Kamil Kołsut a jego rozmówcami będą Wiceprezes Zarządu ZPRP prof. Bogdan Sojkin, dr Marta Karwacka, Grzegorz Stańczuk, Łukasz Śmietanka, Rafał Jelemita i Łukasz Niewola -przedstawiciel Narodowego Dostawcy MŚ2023 firmy Luxmed.

Sport dostarcza rozrywki milionom ludzi. Wielu poświęca czas na oglądanie rywalizacji, a jednocześnie zachowuje sportową bierność. Zagadnienie rekreacji i sportu masowego zostanie podjęty przez uczestników czwartego bloku dyskusyjnego. W panelach ujęto kluczowe tematy, od roli sportu w procesie edukacji szkolnej, przez programy identyfikacji talentów, po aktywizację seniorów. Wśród prelegentów znaleźli się: Mateusz Kusznierewicz, żeglarz i olimpijczyk, Marcin Możdżonek, były siatkarz, Adam Kszczot, były lekkoatleta i Rafał Kubacki, znakomity przed laty dżudoka.          

 

W piątym bloku nazwanym „sport bez barier” uczestnicy Kongresu będą debatować o znaczeniu aktywności sportowej dla osób z niepełnosprawnościami. Tu porozmawiają o paraolimpijczykach jako wzorach do naśladowania i o roli mediów w budowaniu popularności parasportu. Głos w debacie zabiorą m.in.: Marcin Ryszka, dziennikarz Goal.pl, Marek Dragosz, trener AMP Football, Maciej Lepiato, mistrz paraolimpijski, oraz Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP Sport.  

W kolejnym bloku, poświęconym innowacjom w sporcie, media zostaną potraktowane szerzej. Być może telewizja to przeszłość i nadchodzi czas mediów internetowych. Goście EKSiT postarają się przewidzieć rozwój technologii, które z jednej strony mogą uatrakcyjnić sportowe widowisko, z drugiej zatrzymać widzów w domu, przed ekranem. Czy zatem zagrażają nam puste stadiony? W dyskusji wezmą udział m.in.: Marian Kmita i Marek Szkolnikowski, szefowie redakcji sportowych Polsatu i TVP.

Innowacje to także rola metadanych i kwestie dietetyki. Problematykę zdrowego trybu życia zawodowego sportowca podejmą m.in Sylwia Maksym, Natalia Palmowska czy Bartłomiej Pomorski.

Uczestnicy dyskusji postarają się zniuansować problematykę panelu. – Wśród kobiet sportowców częstym problemem jest dostarczanie zbyt małej liczby kilokalorii, co przekłada się na kłopoty z regularnym miesiączkowaniem, częściej występującymi urazami, trudnościami w regeneracji, przewlekłą anemią i być może w przyszłości problemami z zajściem w ciążę – mówi Sylwia Maksym, dietetyk sportowy współpracujący m.in. z reprezentacją Polski w piłce nożnej kobiet. Panel poświęcony żywieniu poprowadzi dziennikarka Przeglądu Sportowego, Edyta Kowalczyk.

Goście Kongresu ocenią zmiany trybu życia zawodowych sportowców na przestrzeni lat i omówią rolę nowych technologii w tworzeniu właściwej diety. Nazwa panelu: „Dietetyka i suplementacja we współczesnym sporcie – zdrowy tryb życia czy hodowla cyborgów”, zapowiada ciekawą debatę.

Ze sportem rozwija się także medycyna, bez niej nie można wyobrazić sobie wielkich sukcesów. Wynaturzeniem jest doping, od lat psujący rywalizację na wielu poziomach. Być może świat sportu coraz skuteczniej walczy z tą plagą, a może to tylko pozorne postępy. Z tymi problemami zmierzą się m.in.: Michał Rynkowski z POLADA i prof. Jan Blecharz, psycholog sportu. Lekarz reprezentacji Polski w piłce nożnej Jacek Jaroszewski i lekarz kadry skoczków, Jerzy Żołądź podzielą się refleksjami na temat nowości w medycynie sportowej.

Uzupełnieniem dyskusji o innowacjach będzie blok o e-sporcie. Dla wielu, to sport przyszłości, mający swoje gwiazdy i oddanych sponsorów. Na forum EKSiT zostanie zaprezentowane studium przypadku największej e-sportowej imprezy świata, czyli katowickich Intel Extreme Masters. Prezentację poprowadzi Adrian Kostrzębski, rzecznik prasowy ESL Polska.

Poważne wyzwania stają także przed turystyką. W bloku poświęconym tej dziedzinie znalazło się aż sześć paneli dyskusyjnych, w których zostaną poruszone zagadnienia dotyczące budowy odporności turystyki w niepewnych czasach, jej wpływu na rozwój gospodarczy kraju, czy turystyki przyszłości. Na forum spotkają się samorządowcy oraz przedstawiciele ministerstw 

Poza 8 blokami tematycznymi organizatorzy EKSiT zaplanowali wydarzenia towarzyszące. To 3 strefy tematyczne: olimpijska, turystyczna i edukacyjna. Zaprezentują one zbliżające się Igrzyska Europejskie w Krakowie, ofertę organizacji turystycznych i działania Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach edukacji sportowej. Dodatkowo przewidziano czas na panel o roli kobiet we współczesnym sporcie. Do dyskusji z lekkoatletkami Sofia Ennaoui i Igą Baumgart-Witan, a także siatkarką Katarzyną Skorupą i Dyrektor Marketingu PZPS Ewą Grzegorczyk usiądzie Iwona Niedźwiedź – była reprezentantka Polski w piłce ręcznej, obecnie przewodnicząca Komisji Kobiet ds. Sportu i jednocześnie Rzeczniczka EKSiT.

I edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki odbędzie się w Nosalowym Dworze w Zakopanem w dniach 18 – 20 października 2022 r. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda, a całość otworzy Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.kongres-sbn.pl. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego.     

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest