Program „zRęcznie kręcimy na Piasku” polega na prowadzeniu zajęć z piłki ręcznej plażowej. Tym razem treningi odbywały się w okresie czerwiec-wrzesień, a październik był miesiącem na rozliczenie merytoryczno-finansowe. Była to już piąta edycja akcji, którą prowadziło 38 instruktorów/trenerów. Ilość zgłoszeń znacznie przewyższała liczbę miejsc przewidzianych w projekcie. Aż 570 dzieci ze szkół podstawowych wzięło udział w zajęciach. Tyle też zakupiliśmy nowych piłek dla wszystkich uczestników tegorocznej edycji. Dodatkowo każdy otrzymał specjalny certyfikat uczestnictwa przygotowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Projekt powstał w 2018 roku i jest wspierany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach realizacji zadań Programu „Sport Wszystkich Dzieci”, finansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w zakresie realizacji zadania „Projekty upowszechniania sportu dzieci i młodzieży realizowanych przez polskie związki sportowe”.
Cele: upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz zapoznawanie z piłką ręczną plażową i jej popularyzacja.
Komponenty: organizacja zajęć sportowych, promocja i wydawnictwa metodyczno – szkoleniowe, zakup sprzętu sportowego.
Uczestnicy: dzieci ze szkół podstawowych; zajęcia w ramach projektu realizowane są w szkołach, klubach, które zgłosiły chęć udziału w projekcie i zostały do niego przyjęte.
Miejsce: boiska sportowe z piaskiem, boiska otwarte, a także sale gimnastyczne w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Forma: nieodpłatne zajęcia pozalekcyjne, prowadzone przez instruktorów, trenerów oraz nauczycieli po przebytym kursie szkoleniowym z piłki ręcznej plażowej.
Termin: czerwiec-wrzesień 2022 r.
Rezultaty/efekty:
– wzrost popularności piłki ręcznej plażowej w całym kraju,
– zwiększenie liczby dzieci uczestniczących w sportowych zajęciach pozalekcyjnych,
– wzrost poziomu sprawności fizycznej oraz kondycji dzieci biorących udział w projekcie,
– wzrost zainteresowania piłką ręczną plażową w szkołach, wśród dzieci i rodziców oraz lokalnych samorządów,
– pokazanie innej, ciekawej formy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu,
– w kolejnych latach wzrost zainteresowania piłką ręczną plażową powinien przełożyć się na wzrost liczby drużyn i zespołów startujących w rozgrywkach młodzieżowych mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej
Jako Związek Piłki Ręcznej w Polsce, również w 2023 roku, wystąpimy do Ministerstwa Sportu i Turystyki z wnioskiem o kontynuację projektu w kolejnym sezonie. Akcja cieszy się dużą popularnością, a dzieci mają zapewnioną kreatywną formę spędzania czasu wolnego w okresie wakacyjnym. Zajęcia nie tylko pomagają rozwijać, ogólnie rozumianą sprawność fizyczną, cechy charakteru, przydatne w późniejszym okresie życia, ale również umożliwiają nawiązywanie przez młodych ludzi nowych znajomości i pomagają odchodzić od świata wirtualnego, co w dzisiejszej rzeczywistości jest jedną z ważniejszych ról sportu. Młodzież spędza zdecydowanie za dużo czasu przed ekranami smartfonów, a takie projekty jak „zRęcznie kręcimy na Piasku” pomagają uświadomić, jak istotna jest regularna aktywność dla prawidłowego rozwoju psycho-motorycznego.
Poprzez akcję Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce też pokazywać piłkę ręczną plażową jako ciekawą, rozwijającą się dyscyplinę sportu. W ostatnim czasie pojawią się co raz liczniejsze sukcesy naszych drużyn narodowych, czy klubowych, ale nie możemy też zapominać o najmłodszych adeptach tej odmiany piłki ręcznej, gdyż to w młodości siła i przyszłość naszego sportu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o piłce ręcznej plażowej to zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Piłki Ręcznej Plażowej oraz naszych social mediów.