30 marca 2023

Horror w Nantes. Wisła w ćwierćfinale Ligi Mistrzów!

W Lidze Mistrzów Orlen Wisła Płock wygrała na wyjeździe rewanż z HBC Nantes i po raz pierwszy w historii klubu awansowała do ćwierćfinału tych rozgrywek. O awansie zadecydowała seria rzutów karnych, w których bohaterem był bramkarz Wisły Ignacio Biosca.

Pierwsza połowa rewanżowego starcia w Nantes absolutnie nie zapowiadała sensacyjnego wyniku. Pierwszy kwadrans zakończył się prowadzeniem gospodarzy 9:4. Wisła nie imponowała skuteczną grą w ataku pozycyjnym i miała problemy ze zdobywaniem bramek. Przewaga Nantes utrzymywała się aż do 25. minuty. Mało kto w tym czasie wierzył, że Nafciarze zameldują się w ćwierćfinale. Końcówka pierwszej połowy lekko zniwelowała straty Wisły. Wynik do przerwy 14:11 ustalił cennym trafieniem Sergiey Mark Kosorotov.

Po zmianie stron wicemistrz Polski rozpoczął pogoń za marzeniami. W 38 minucie Abel Serdio zdobył bramkę kontaktową (17:16) a chwilę później Przemysław Krajewski wyprowadził Nafciarzy na remis. Od tego momentu Wisła już nie straciła prowadzenia. Świetne zawody rozgrywał tego wieczoru w Nantes Ignacio Biosca. Bramkarz Wisły w całym spotkaniu bronił na poziomie 29%. Kolejny remis padł na 8 minut przed końcem meczu. Po trafieniach Dawida Dawydzika i wspomnianego Kosorotova Nafciarze w 59. minucie ponownie prowadzili dwiema bramkami. Kontrowersyjne decyzje szwedzkich sędziów spowodowały, że w 60.sekund drużyna Xaviego Sabate straciła dwie bramki i do wyłonienia zwycięzcy w 1/8 Ligi Mistrzów potrzebna była seria rzutów karnych.

W niej bohaterem okazał się być Biosca, który w drugiej serii obronił rzut Kauldi Odriozoli. Wicemistrzowie Polski na linii siedmiu metrów byli bezbłędni, a kropkę nad “i” postawił Krajewski, który swoją celną siódemką zapewnił Wiśle historyczny awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Następnym rywalem Nafciarzy na drodze do Final Four w Kilonii będzie SC Magdeburg.

HBC Nantes – SPR Orlen Wisła Płock 25:25 /14:11/ w rz.k. 4:5 /29:30/

HBC Nantes – Pesić, Hallgrimsson, Gaspar – Minne 9, Maqueda 6, Persson 4, Monar 3, Rivera 2, Odriozola 2, Cavalcanti 1, Ovnićek 1, Portela 1, Briet, Damatrin, Toto.

SPR Orlen Wisła Płock – Biosca, Jastrzębski – Lucin 5, Kosorotov 5, Serdio 4, Arce 4, Mihić 4, Krajewski 3, Daszek 1, Piroch 1, Dawydzik 1, Mindeghia 1, Żhytnikow 1, Susnja, Fazekas, Terzić.