14 czerwca 2023

Prof. Bogdan Sojkin odznaczony medalem Kalos Kagathos

14 czerwca 2023 r. w auli Collegium Maius odbyła się uroczystość wręczenia medali “Kalos Kagathos”. Przyznawanym pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego medalem honorowani są polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności pozasportowej.

Uczestników ceremonii powitał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Prof. Jacek Popiel, przypominając, że “Kalos Kagathos” to medal honorujący osoby, które swoją postawą udowodniły, że można harmonijnie łączyć zdrowie i sprawność fizyczną z cnotami moralnymi i intelektualnymi.

Zgodnie z decyzją kapituły, medalem “Kalos Kagathos” zostali uhonorowani następujący laureaci:

prof. Szymon Krasicki – narciarz i lekkoatleta, profesor AWF w Krakowie
prof. Bogdan Sojkin – piłkarz ręczny, reprezentant Polski, ekonomista, profesor nauk ekonomicznych,
dr Urszula Figwer – oszczepniczka, dwukrotna olimpijka Igrzysk Letnich w 1956 i 1960 r., nauczyciel akademicki
Renata Mauer-Różańska – strzelczyni, czterokrotna olimpijka, zdobywczyni 3 medali olimpijskich (2 złote i 1 brązowy), nauczyciel akademicki
Adam Krzesiński – szermierz, trzykrotny olimpijczyk, dwukrotny medalista olimpijski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego


Podziękowanie w imieniu laureatów wygłosił honorowy prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. – Chciałbym bardzo podziękować panu rektorowi za pielęgnowanie tej wspaniałej tradycji, honorującej ludzi, którzy odnieśli sukces zarówno w sporcie, jak i w życiu – powiedział.

Ustanowiony w 1985 roku medal “Kalos Kagathos” nawiązuje do olimpijskiej zasady jedności przymiotów ciała i ducha ludzkiego, wedle której wzorzec człowieka wszechstronnego tworzy harmonijne połączenie piękna, zdrowia i sprawności fizycznej (gr. kalós) oraz cnoty moralnej i intelektualnej (agathós). “Kalos Kagathos” (tłumaczony jako “piękny i dobry”) jest antyczną ideą, zobowiązującą do stałego doskonalenia siebie, dążenia do piękna wewnętrznego.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest