15 września 2023

Transfery i mecze kontrolne w Lidze Centralnej Kobiet

Równo tydzień dzieli nas od historycznego, pierwszego sezonu Ligi Centralnej Kobiet. W rozgrywkach tych zagra dwanaście klubów. Prawo gry zdobyły po cztery najlepsze drużyny każdej z trzech grup pierwszej ligi w sezonie 2022/2023. Wszystkie kluby spełniły wymagania formalne i od pewnego czasu mocno pracują nad formą, by jak najlepiej przygotować się do rozpoczęcia zmagań na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

KPR Ruch Chorzów

Spadkowiczki z ORLEN Superligi Kobiet intensywnie przygotowują się do nowego sezonu w niższej lidze. Do drużyny dołączyło kilka nowych zawodniczek. Pierwszym wzmocnieniem jest Marta Gęga. Doświadczona rozgrywająca przeniosła się ze Startu Elbląg i z pewnością będzie stanowić o sile chorzowskiego zespołu. Szeregi KPR-u Chorzów zasiliła obrotowa, Julia Jasińska. Miniony sezon niespełna 21-letnia zawodniczka spędziła w Piotrcovii Piotrków Trybunalski. Do drużyny dołączyły także rozgrywające: Aleksandra Salisz oraz Dominika Przewosnik. Zawodniczki rozpoczęły przygotowania ostatniego dnia lipca klasycznym blokiem kondycyjnym, który zakończyły tygodniowym obozem w czeskich Beskidach. Stamtąd wyjechały na dwumecz do Zlína. W kolejny weekend drużyna wzięła udział w turnieju w słowackiej Šaľe. Następnie zespół z Chorzowa zmierzył się w dwumeczu z superligową MKS Piotrcovią Piotrków Trybunalski. Na koniec okresu przygotowawczego chorzowianki zagrały ze Zgodą Ruda Śląska oraz SPR Sośnica Gliwice.

11.08 KPR RUCH Chorzów vs. HC Zlín 25 : 27
12.08. KPR RUCH Chorzów vs. HC Zlín 27 : 26
18.08 KPR RUCH Chorzów vs. UHC Handball Stockerau 26 : 26
19.08 KPR RUCH Chorzów vs. Slovan Duslo Šaľa 31 : 29
19.08 KPR RUCH Chorzów vs. Városi Komárom SE 35 : 36
20.08 KPR RUCH Chorzów vs. Zora Olomouc 32 : 33
24.08 KPR RUCH Chorzów vs. MKS Piotrkovia Piotrków Trybunalski 31 : 19
30.08 KPR RUCH Chorzów vs. MKS Piotrkovia Piotrków Trybunalski 27 : 33
06.09 KPR RUCH Chorzów vs. Zgoda Ruda Śląska 33 : 14
14.09 KPR RUCH Chorzów vs. SPR Sośnica Gliwice 24 : 21        

SPR Arka Gdynia

Zwyciężczynie grupy A I ligi kobiet mocno przepracowały okres przygotowawczy i przebudowały drużynę. Z zespołem pożegnały się trzy zawodniczki: Daria Przywara, Matylda Mielewczyk i Zuzanna Pacholczyk. SPR Arkę Gdynia w nadchodzącym sezonie reprezentować będzie Kornelia Małecka, która poprzednie rozgrywki spędziła w ekipie z Kościerzyny. Zespół wzmocniły także Weronika Godzina, Kalina Powarzyńska i Joanna Graban, które reprezentowały barwy Gdyni w rozgrywkach juniorskich czy drugoligowych. Do drużyny dołączyły Urszula Rogula i Wiktoria Witkowska. Gdynianki wzięły udział w trzech turniejach towarzyskich, podczas których rozegrały aż siedem meczów:

Turniej Piłki Ręcznej Kobiet w Koszalinie, 19-20 sierpnia
Młyny Stoisław Koszalin vs. SPR Gdynia 37:20
SPR Sambor Tczew vs. SPR Gdynia 22:28

Turniej o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, 26-27 sierpnia
Młyny Stoisław Koszalin vs. SPR Gdynia 35:22
EKS Start Elbląg vs. SPR Gdynia 41:23
SPR Sambor Tczew vs. SPR Gdynia 21:28

Turniej o Puchar Wójta Gminy Tczew, 2 września
SPR Sambor Tczew vs. SPR Gdynia 22:17
SPR Pogoń Szczecin vs. SPR Gdynia 33:26

ENEA Piłka Ręczna Poznań

Wiceliderki grupy A także dokonały roszad w drużynie. Do zespołu z niemieckiego klubu Borussia Dortmund Handball dołączyła Bogna Sobiech, skrzydłowa, która reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2018. Z superligowego URBIS-u Gniezno do Poznania przyjechała skrzydłowa, Karolina Kasprowiak. Liderka tabeli strzelczyń I ligi kobiet grupy A, Anna Grzona również zdecydowała się na transfer do Poznania. Po przerwie do gry powraca Aleksandra Lipiec. Nowe zawodniczki, które zasiliły szeregi klubu to: rozgrywająca Milena Boryń i bramkarka Kinga Berent. Zespół opuściło pięć szczypiornistek:  Marta Berus – bramkarka, Hanna Kwiatkowska – rozgrywająca, Klaudia Domaros – skrzydłowa, Kamila Kaczanowska – obrotowa oraz Martyna Dolacińska – skrzydłowa. Wykaz meczów sparingowych i turniejów towarzyskich:

Turniej o Puchar Prezydenta Gniezna, 26-27 sierpnia
MKS Urbis Gniezno vs. ENEA Piłka Ręczna Poznań 40:18
ENEA Piłka Ręczna Poznań vs. Handball AZS AWF Warszawa 27:29
ENEA Piłka Ręczna Poznań vs. KPR Kobierzyce  50:15

Turniej Piłki Ręcznej Kobiet Poznań, 9-10 września
ENEA Piłka Ręczna Poznań vs. MKS Urbis Gniezno II 24:15
Pyrki Poznań vs. ENEA Piłka Ręczna Poznań 8:25
ENEA Piłka Ręczna Poznań vs. Pogoń Szczecin 23:20

SPR Pogoń Szczecin

W nadchodzącym sezonie w granatowo-bordowych barwach nie zobaczymy kilku zawodniczek. Z klubem pożegnała się Paulina Kuźmińska, która przenosi się do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce i wzmocni od nowego sezonu EKS Start Elbląg. Za zachodnią granicę wybiera się z kolei utalentowana Lidia Haławczak. Rozgrywająca będzie bronić barw Rostocker HC (3 liga). Na zawieszenie kariery zdecydowały się doświadczone: Nikola Komorniak, Sylwia Korniluk oraz Alina Chernomorets. Do kraju z powodów rodzinnych wróciła najskuteczniejsza w Pogoni Milica Rančić, która kontynuować będzie swoją karierę w Serbii. Ważny kontrakt ma Alicja Ślęzak (grająca trenerka), a na przedłużenie umowy na kolejny sezon zdecydowały się wychowanki Kusego Szczecin: Julia Niełacna oraz Natalia Nawrocka. Z klubem związała się również rozgrywająca KU AZS UW Warszawa Kamila Białowąs. Na kolejny rok umowy podpisały Julia Oleśkiewicz oraz Oliwia Piotrowska. Na powrót do Pogoni zdecydowała się dobrze znana szczecińskim kibicom Monika Koprowska. Leworęczna rozgrywająca w granatowo-bordowych barwach ma na swoim koncie 147 spotkań. W klubie swoją karierę kontynuować będą Oliwia Panczenko oraz Emilia Jałowicka. Pozycję na bramce wzmocniła Katarzyna Zimny. Dzięki porozumieniu i współpracy z klubem UKS Morski Sianów do Pogoni przechodzą kołowa Martyna Włodarczyk oraz skrzydłowa Marta Sikora. Do Pogoni Szczecin dołączyła także obrotowa, Weronika Jakóbowska. Szczecinianki intensywnie przygotowują się do rozpoczęcia Ligi Centralnej. Zawodniczki od końca lipca trenowały indywidualnie, by 14 sierpnia zameldować się w komplecie w hali przy ul. Twardowskiego. Szczecinianki rozegrały szereg meczów kontrolnych.

Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Wójta Gminy Tczew, 2 września
SPR Gdynia vs. SPR Pogoń Szczecin 33:26
SPR Sambor Tczew vs. SPR Pogoń Szczecin 37:25

Turniej Piłki Ręcznej Kobiet, 9-10 września
SPR Pogoń Szczecin vs. Pyrki Poznań 19:8
ENEA Piłka Ręczna Poznań vs. SPR Pogoń Szczecin 16:21
MKS PR Gniezno vs. SPR Pogoń Szczecin 19:17
ENEA Piłka Ręczna Poznań vs. SPR Pogoń Szczecin 22:20

SPR Sambor Tczew

Klub z Tczewa postawił na stabilizację. Zespół opuściły tylko dwie szczypiornistki: Kamila Brejska oraz Martyna Kowalska. Do drużyny dołączyły dwie zawodniczki z KS Kościerzyny – Daria Cieśla, rozgrywająca i Karolina Styś, obrotowa. Karierę po urlopie macierzyńskim wznowiła rozgrywająca, Magdalena Krajewska. SPR Sambor Tczew wziął udział w trzech turniejach towarzyskich.

Turniej w Koszalinie
Młyny Stoisław Koszalin vs. Sambor Tczew 36:20
SPR Gdynia vs. Sambor Tczew 28:22

Turniej w Elblągu
Start Elbląg vs. Sambor Tczew 37:19
Młyny Stoisław Koszalin vs. Sambor Tczew 36:16
SPR Gdynia vs. Sambor Tczew 28:21

Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Wójta Gminy Tczew, 2 września
Sambor Tczew vs. SPR Gdynia 22:17
Sambor Tczew vs. SPR Pogoń Szczecin 37:25

MTS Żory

Zespół MTS Żory zajął drugie miejsce w grupie B I ligi kobiet w poprzednim sezonie. Do nowych rozgrywek w Lidze Centralnej Kobiet drużyna z Żor przystąpi w mocno przebudowanym składzie. Po sezonie 2022/2023 MTS Żory opuściło aż dziewięć zawodniczek: Zuzanna Mikosz, Gabriela Biernacka, Alexandra Krebs, Karolina Okręglak, Agnieszka Olędzka, Laura Skrzypek, Maryna Shalimova, Iryna Morozenko, Dominika Szweda. Zarząd zakontraktował natomiast pięć nowych szczypiornistek: Wiktoria Opara, Daria Opelt, Lidia Piotrowska, Karolina Herian, Natalia Gardian. Wyniki meczów kontrolnych:

DHC Sokol Poruba vs. MTS Żory 28:31
SV Union Halle-Neustadt vs. MTS Żory 40:21
Handball Club Leipzig vs. MTS Żory 33:23
Handball JKS Jarosław vs. MTS Żory 34:24

III Turniej Ogniowy o Puchar Prezesa MTS Żory
MTS Żory vs. DHC Sokol Poruba 10:0 (drużyna Poruby opuściła boisko w trakcie meczu)
MTS Żory vs. Handball JKS Jarosław 21:21
MTS Żory vs. SPR Olkusz 29:22

SPR Sośnica Gliwice

W nachodzącym sezonie skład SPR Sośnicy Gliwice w dużej mierze tworzą zawodniczki, które wywalczyły miejsce w Lidze Centralnej. Drużynę opuściły cztery szczypiornistki. Do zespołu dołączyła doświadczona Sandra Kiel, która będzie stanowić pomoc w obronie, młoda, bardzo dobrze się prezentująca, Zuzanna Kopycińska oraz druga obrotowa Natalia Sokołowska. Zespół SPR Sośnica Gliwice rozegrał cztery mecze sparingowe: ze Zgodą Ruda Śląska Bielszowice, SPR Olkusz oraz MKS UMCS AZS Lublin. Trzy z tych czterech sparingów zakończyły się zwycięstwem gliwiczanek. 

MKS Vitamineo Jelenia Góra

Drużyna Dili Samadovej rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu od obozu w nadmorskim Dźwirzynie. Następnie szczypiornistki budowały wytrzymałość w siłowni, ćwiczyły technikę i taktykę w hali sportowej z piłkami. Z zespołem pożegnała się Patrycja Wołoszczak, która wróciła do macierzystego klubu Otmętu Krapkowice. Do Jeleniej Góry wróciła Aleksandra Oreszczuk, która ostatnie lata spędziła w superligowej Piotrcovii Piotrków Trybunalski. Klub pozyskał też kołową – Joannę Zgleszewską, która powoływana była do kadry narodowej do lat 19 oraz Irinę Morozenko z KPR Ruch Chorzów. Po urodzeniu dziecka do drużyny powróci Agnieszka Kowalska. Do zespołu włączane będą również młode zawodniczki. Wyniki meczów kontrolnych rozegranych przed sezonem:

Koweg Goerlitz – MKS Vitamineo Jelenia Góra, zwycięstwo Jeleniej Góry, mecz nie był protokołowany.
MKS Victoria Świebodzice vs. MKS Vitamineo Jelenia Góra 31:32
MKS Vitamineo Jelenia Góra vs. UKS Dziewiątka Legnica  26:25

UKS Dziewiątka Legnica

W Lidze Centralnej Kobiet UKS Dziewiątkę Legnica reprezentować ponownie będą: Katarzyna Kozak, Karolina Milczarczyk, Elżbieta Lange, Natalia Szuk, Oliwia Sośnicka, Oliwia Doroba, Nikola Wojciechowska, Aleksandra Cieślik, Paulina Lange, Natalia Gdula, Kinga Bogacka, Paulina Kaździoł. Drużyna rozegrała już pierwsze sparingi okresie przygotowawczym do zmagań w Lidze Centralnej. Legniczanki odwiedziły zaprzyjaźniony Bukowsko-Dopiewski KPR aby rozegrać pierwszy mecz kontrolny po wakacjach. Trener Michał Pastuszko dysponował niemal kompletem zawodniczek, z juniorkami włącznie, więc miał okazję by przetestować szeroki skład legnickiej drużyny. Zespół rozegrał jeszcze dwa sparingi.

Bukowsko-Dopiewski KPR vs. UKS Dziewiątka Legnica 21:29 (8:19)
MKS Vitamineo Jelenia Góra vs. UKS Dziewiątka Legnica 26:25
Victoria Świebodzice vs. UKS Dziewiątka Legnica

Handball Warszawa

Reprezentantki stolicy szlifowały formę przed rozpoczęciem nowego sezonu w Lidze Centralnej Kobiet w Wągrowcu. W ostatni weekend sierpnia zawodniczki z Warszawy uczestniczyły w turnieju organizowanym przez MKS PR Gniezno, podczas którego wygrały jedno spotkanie. Do Handball Warszawa dołączyła jak dotąd jedna piłkarka – Ruud Iben Lingren (Fjellhammer) – 1 liga norweska. Z zespołu odeszły Wiktoria Zakrzewska do klubu grającego w drugiej Bundeslidze, SG09 Kirchhof oraz Wiktoria Siewirska do MKS ROKiS Radzymin. Warszawianki rozegrały sześć meczów kontrolnych:

Handball Warszawa vs. KPR Kobierzyce 20 : 42
Handball Warszawa vs. MKS Urbis Gniezno 24 : 39
Handball Warszawa vs. Enea Piłka Ręczna Poznań 29 : 27
Handball Warszawa vs. KPR Marcovia ROKiS 32 : 26
Handball Warszawa vs. Suzuki Korona Handball Kielce 22 : 23
Handball Warszawa vs. SMS NLO Płock 34 : 25

PreZero APR Radom

Szczypiornistki z Radomia dokonały delikatnych roszad w zespole. Do drużyny dołączyło pięć nowych piłkarek ręcznych. Wśród nich znalazła się Natalia Koss, obrotowa, młodzieżowa Reprezentantka Polski, absolwentka SMS ZPRP Płock i wychowanka MTS Żory. Na roczne wypożyczenie przyjdzie także rozgrywająca, Katarzyna Adaczyńska, która wzmocni zarówno drużynę seniorek występującą w Lidze Centralnej, jak i juniorki rywalizujące w Lidze Mazowieckiej. Poprzedni sezon spędziła w AZS AWF Warszawa, podobnie jak Amelia Dylewska, która również zasili szeregi PreZero APR Radom. Z SPR Sośnicy Gliwice pozyskano Nikolę Okuńską oraz Natalię Wach. Radomianki rozegrały sześć meczów kontrolnych:

MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski vs. PreZero APR Radom 41:17
Szczypiorno Kalisz vs. PreZero APR Radom 20:14
Hazena Kynzvart (Czechy) vs. PreZero APR Radom 42:18
Suzuki Korona Handball Kielce vs. PreZero APR Radom 28:24
PreZero APR Radom vs. Gorlitzer H.C – die Gorls (Niemcy) 28:27
PreZero APR Radom vs. Gorlitzer H.C. – die Gorls (Niemcy) 31:24

Suzuki Korona Handball Kielce

Drużyna reprezentująca województwo świętokrzyskie w Lidze Centralnej Kobiet dokonała szereg zmian w swojej ekipie. Trzy zawodniczki zakończyły swoje sportowe kariery: Agnieszka Młynarska, Marta Chodakowska, Honorata Gruszczyńska. Zespół opuściły także Agnieszka Mikocka, Wiktoria Jaworska, Julia Kotwica, Dorota Samiczak. Do drużyny z MKS AZS UMCS Lublin dołączyły Gabriela Tomczyk i Weronika Janczarek.  22-letnia Gabriela Tomczyk jest bardzo uniwersalną rozgrywającą. W drużynie AZS UMCS Lublin rozegrała dziewiętnaście spotkań i zdobyła 73 bramki. Weronika Janczarek ma 19 lat i gra na pozycji środkowej rozgrywającej. W ubiegłym sezonie w 20 spotkaniach zdobyła 30 goli, ale miała też mnóstwo asyst. Z SMS-u Płock do Suzuki Korony Handball Kielce dołączą Julia Łucak i Nikola Leśniak. Julia Łucak ma 19 lat i występuje na pozycji prawoskrzydłowej. W ostatnim sezonie zagrała w 21 meczach, zdobyła 31 gole. Karierę zawodniczą postanowiła wznowić Marta Rosińska. Zawodniczka ta ma pełnić ważną rolę w kieleckiej drużynie:

– Dzięki niej trener będzie miał więcej pola manewru w ustawieniu drugiej linii, aczkolwiek uważam, że Marta da nam bardzo ważną wartość w obronie, jako centralna jej postać – uważa Krzysztof Demko, prezes klubu.

Szansę na grę w pierwszej drużynie otrzymają także juniorki: Justyna Chrząstek, Maria Grzegolec, Zofia Mazur, Weronika Moskal, Oliwia Żelazny, Oliwia Prodkopudi, Maja Woźniak oraz Zofia Sadowska. Poniżej wyniki meczów kontrolnych rozegranych przez kielecką drużynę.

Turniej w Czechach, 11-13 sierpnia
Suzuki Korona Handball Kielce vs. HK Hodonín (Czechy) – 26:34 (8:18)
Suzuki Korona Handball Kielce vs. Union Sparkasse Korneuburg (Austria) 27:23 (11:12)
Suzuki Korona Handball Kielce vs. Frankfurter HC (Niemcy) 23:22 (11:13)

Turniej w Kielcach 25-27 sierpnia
Suzuki Korona Handball Kielce vs. Gorodniczanka Grodno 28:38 i 33:37
Suzuki Korona Handball Kielce vs. PreZero APR Radom 28:24

Turniej w Warszawie, 8-9 września
Suzuki Korona Handball Kielce vs. SMS Płock 25:17 (14:7)
Suzuki Korona Handball Kielce vs. Handball Warszawa 23:22 (14:11)
Suzuki Korona Handball Kielce vs. ROKiS Radzymin Marcovia Marki 40:31 (24:16)

Inauguracja Ligi Centralnej Kobiet już w piątek, 22 września! Transmisje ze wszystkich meczów można śledzić za darmo przez portal streamingowy TVCOM.PL. Partnerem Technicznym Lig Centralnych jest Mizuno, a Oficjalnym Dostawcą Piłek marka Molten.

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest