17 października 2023

LE: Zwycięstwo Górnika, falstart Chrobrego

Górnik Zabrze i KGHM Chrobry Głogów rozpoczęły we wtorek rywalizację w nowej edycji Ligi Europejskiej. Udaną inaugurację mają za sobą zabrzanie, którzy pewnie pokonali przed własną publicznością AEK Ateny 30:21. Porażki na start rozgrywek doznali za to podopieczni trenera Witalija Nata. Chrobry przegrał w Lizbonie 20:37.

W fazie grupowej tegorocznej edycji Ligi Europejskiej mężczyzn, drugiego w hierarchii klubowego turnieju na Starym Kontynencie, udział biorą dwie polskie drużyny: Górnik Zabrze oraz KGHM Chrobry Głogów. To duża zmiana w porównaniu z ubiegłym sezonem, gdy ORLEN Superliga na tym etapie rozgrywek nie miała swojego reprezentanta.

Jako pierwsi na parkiet wybiegli Górnicy, którzy podjęli w czwartek Mistrzów Grecki, drużynę AEK Ateny. Skład Grupy B uzupełniają niemiecki TSV Hannover-Burgdorf oraz szwajcarski HC Kriens.

Zabrzanie w inauguracyjnym spotkaniu LE pokazali się z doskonałej strony. Już po 10 minutach gospodarze prowadzili 5:1, a wypracowaną przewagę utrzymali do przerwy (16:12). Świetne zawody rozgrywał Taras Minotskyi, z rzutów karnych nie mylił się Patryk Mauer, w bramce regularnie piłki odbijał Kacper Ligarzewski. W trakcie drugiej partii tercet ten poprowadził Górnik do powiększenia przewagi i finalnego zwycięstwa wynikiem 30:21.

W ramach Grupy H rywalizuje natomiast Chrobry Głogów. Podopieczni Witalija Nata zmagania rozpoczęli od starcia z portugalskim Sportingiem Lizbona. W następnych kolejkach zmierzą się także z rumuńską CSM Constantą oraz węgierską Tatabanią.

Dla głogowian pierwsza kolejka rywalizacji okazała się znacznie trudniejsza. W Lizbonie ponownie dominowali gospodarze, którzy na początku meczu przejęli pełną inicjatywę. Po kwadransie gry Sporting wygrywał aż 11:3, a do przerwy – 20:7. Najwięcej zagrożenia pod portugalską bramką stworzyli Oleksandr Tilte, Paweł Paterek i Bartosz Skiba (wszyscy po trzy bramki), ale Sporting do końca meczu kontrolował przebieg gry i zwyciężył 37:20.

W 2. kolejce, która odbędzie się za tydzień, 24 października, Górnik Zabrze zagra na wyjeździe z TSV Hannover-Burgdorf, KGHM Chrobry Głogów podejmie zaś MOL Tatabanya.