16 grudnia 2023

TNO: inauguracyjne zwycięstwa Węgier i Słowacji

Pierwszego dnia Turnieju Nadziei Olimpijskich dziewcząt w Szaflarach zwycięstwa odniosły zespoły z Węgier i Słowacji, które pokonały odpowiednio Czeszki (38:27) oraz gospodynie (33:21). Drugiego dnia rywalizacji Polki zagrają z rywalkami z Czech.

Turnieje Nadziei Olimpijskich rozgrywane są w państwach Grupy Wyszehradzkiej w 30 różnych dyscyplinach sportowych, a uczestnikami cyklu zawodów w kategoriach młodzieżowych są reprezentanci Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Wzorem poprzednich lat, organizatorem rywalizacji wśród szczypiornistek jest Polska. Tegoroczną areną zmagań są małopolskie Szaflary, a zmagania trwają od piątku 15 grudnia do niedzieli 17 grudnia.

Inauguracyjnego dnia jako pierwsze na parkiety wybiegły zawodniczki z Węgier i Czech. Pierwsza połowa tego starcia okazała się niezwykle wyrównana, a gra toczyła się w rytmie gol za gol. Jako pierwsze inicjatywę przejęły Węgierki, które w pewnym momencie prowadziły nawet trzema bramkami (12:9), ale do końca pierwszego pół godziny to Słowaczki wypracowały minimalną przewagę (17:16).

Po przerwie obraz meczu się nie zmienił, a na pozycję liderek powróciły Węgierki. Decydujący fragment meczu rozpoczął się mniej więcej kwadrans przed końcem. Zawodniczki z Węgier popisały się wówczas fantastyczną serią siedmiu bramek, dzięki czemu rozstrzygnęły losy spotkania na swoją korzyść (38:27). Najskuteczniejszą zawodniczką na parkiecie była Maja Takacs (Węgry), autorka siedmiu trafień. Pięć goli dla Czeszek zdobyła natomiast Karolina Kleindienstova.

Już kilka chwil później na boisku mogliśmy obserwować gospodynie, czyli reprezentację Polski juniorek młodszych (zawodniczek urodzonych w 2008 roku lub młodszych) pod opieką trenera Andrzeja Niewrzawy w starciu ze Słowaczkami.

Niestety, mecz zakończył się wysokim zwycięstwem gości (33:21), choć początek spotkania wcale nie zapowiadał takiego obrotu spraw. Po 5. minutach to Biało-Czerwone prowadziły 4:0, a po kwadransie – 9:6. Wtedy do głosu doszły jednak rywalki, które jeszcze do przerwy nie tylko odrobiły straty, ale wypracowały nawet dwa “oczka” przewagi (14:12).

Po zmianie stron Słowaczki konsekwentnie utrzymywały dystans, choć ambitne Polki w pewnym momencie doprowadziły nawet do braki kontaktowej (17:18). Końcówka gry ponownie należała jednak do przyjezdnych, które finalnie osiągnęły wysoką przewagę. Pięć bramek dla Biało-Czerwonych zdobyła Jagoda Tobolewska, siedem trafień dla Czeszek zapisała Barbora Karkusova.

Przypominamy, że transmisję ze wszystkich spotkań są dostępne w Internecie i zostaną przeprowadzone na kanale YouTube Handball Polska. Szczegółowe adresy oraz terminarz gier dostępne są TUTAJ. Drugiego dnia turnieju Słowacja zmierzy się z Węgrami (godz. 16.00), a Polki zagrają z Czeszkami (godz. 18.30).