2 marca 2024

Port Service Wybrzeże Gdańsk Mistrzem Polski Juniorów!

Drużyna Port Service Wybrzeże Gdańsk została Mistrzem Polski Juniorów sezonu 2023/2024! W wielkim finale młodzi gdańszczanie pokonali KS VIVE Kielce wynikiem 33:30. Najniższe miejsce na podium wywalczyła ekipa MTS Kwidzyn.

Od piątku do soboty w kieleckiej Hali Legionów toczył się Turniej Final Four Mistrzostw Polski Juniorów. O tytuł zmierzyły się drużyny KS VIVE Kielce, SPR Górnik Zabrze, Port Service Wybrzeże I Gdańsk i MTS Kwidzyn. Wszystkie spotkania można było obejrzeć w Internecie (TUTAJ), a rywalizacja przyniosła wielkie sportowe emocje. Zapraszamy na podsumowanie.

Półfinały

Jako pierwsi na kielecki parkiet wybiegli zawodnicy z Zabrza i Gdańska. Przyjezdni znad morza zanotowali świetny start spotkania, bo dzięki fantastycznej serii aż sześciu goli już w 12. minucie objęli prowadzenia 7:2! Świetnie dysponowany w barwach Wybrzeża był Marcin Pepliński, który w całym meczu zdobył aż dwanaście bramek. Do przerwy gdańszczanie utrzymali cztery trafienia zaliczki (19:14), ale po zmianie stron Górnicy (obrońcy trofeum z 2023 roku) rzucili się w ambitną pogoń. W pewnym momencie zabrzanie zmniejszyli straty do dwóch “oczek” (24:26, 43. min.), ale zawodnicy z Gdańska zachowali zimną krew i nie pozwolili rywalom na przejęcie inicjatywy. Wybrzeże do końca meczu utrzymywało niewielki dystans i zwyciężyło wynikiem 39:36.

SPR Górnik Zabrze – Port Service Wybrzeże I Gdańsk 36:39 (14:19)

Finałowego rywala dla gdańszczan miała wyłonić konfrontacja gospodarzy – KS Vive Kielce – z drużyną MTS Kwidzyn. Spotkanie lepiej rozpoczęli miejscowi, którzy po niespełna kwadransie gry prowadzili 7:4. Rywale po chwili rzucili jednak cztery gole z rzędu i nie tylko odrobili straty (9:9), ale wyszli na prowadzenie (10:9). Do końca pierwszej partii kielczanie odzyskali jednak inicjatywę, ale nie wypracowali większej zaliczki (16:14). Po powrocie do gry gospodarze utrzymywali niewielką przewagę, ale kwidzynianie ciągle wywierali presję. Pięć minut przed końcem meczu różnica wciąż wynosiła tylko dwie bramki (28:26). W decydującym fragmencie kielczanie nie pozwolili jednak, by finał wymsknął się im z rąk i triumfowali 30:27. Osiem goli dla KS Vive Kielce zdobył Kacper Olczyk.

KS Vive Kielce – MTS Kwidzyn 30:27 (16:14)

Mecz o 3. miejsce

Drugi dzień Turnieju Final Four Mistrzostw Polski Juniorów rozpoczął się od meczu sobotnich przegranych, którego stawką były brązowe medale. Najniższe miejsce na podium przypaść miało albo SPR Górnikowi Zabrze, albo MTS Kwidzyn.

Tym razem mecz okazał się nieco bardziej jednostronny, ponieważ już po pół godzinie gry zdecydowanie bliżej zwycięstwa byli kwidzynianie, którzy do przerwy wypracowali aż pięć bramek przewagi (19:14). Do końca spotkania różnica powiększyła się do ośmiu goli (37:29), co nie oznacza jednak, że w spotkaniu brakowało emocji. Dość powiedzieć, że zawodnicy obu drużyn zostali ukarani czerwonymi kartkami. Najskuteczniejsi na parkiecie byli natomiast
Mateusz Lenckowski (MTS Kwidzyn) i Bartosz Gogola (SPR Górnik Zabrze), którzy zdobyli po siedem trafień.

SPR Górnik Zabrze – MTS Kwidzyn 29:37 (14:19)

Finał

Rywalizację w Kielcach zwieńczyć miał wielki finał między KS VIVE Kielce a Port Service Wybrzeże I Gdańsk. Co ciekawe, w sezonie 2022/2023 drużyny te zmierzyły się w meczu o brąz. Wówczas triumfowali kielczanie.

W niedzielę lepszy start zanotowali jednak goście, którzy zdobyli dwie szybkie bramki. Po chwili był już jednak remis (3:3), a następnie inicjatywę przejęli kielczanie. Do końca pierwszej połowy drużyny co rusz zmieniały się na prowadzeniu. W pewnym momencie gospodarze wypracowali nawet trzy gole zaliczki (7:4), ale gdańszczanie momentalnie doprowadzili do remisu (7:7), a następnie sami osiągnęli podobną przewagę (12:9). Po pół godzinie gry różnica zmniejszyła się jednak do tylko jednego “oczka” na korzyść przyjezdnych (18:17).

Jak się miało potem okazać, kluczowy fragment rozegrał się zaraz po wznowieniu gry. Na samym początku drugiej połowy Port Service Wybrzeże Gdańsk na blisko siedem minut zamurował swoją bramkę, samemu zdobywając w tym czasie trzy trafienia. W efekcie dystans dzielący obie ekipy urósł do czterech goli (21:17). Od tego momentu Wybrzeże konsekwentnie utrzymywało zaliczkę i nie pozwalało na zmniejszenie strat m.in. dzięki kolejnym bramkom Marcina Peplińskiego (9). Ostatecznie Port Service Wybrzeże Gdańsk zwyciężyło 33:30 i zdobyło tytuł Mistrzów Polski Juniorów!

KS VIVE Kielce – Port Service Wybrzeże I Gdańsk 30:33 (17:18)

Po zakończeniu spotkań wybrano także Drużynę Marzeń Mistrzostw Polski Juniorów. Znaleźli się w niej:
Bramkarz: Jakub Solnica (KS Vive Kielce)
Lewy skrzydłowy: Jakub Sęk (KS Vive Kielce)
Lewy rozgrywający: Mateusz Lenckowski (MTS Kwidzyn)
Środkowy rozgrywający: Marcin Pepliński (Port Service Wybrzeże Gdańsk)
Prawy rozgrywający: Kacper Łapiński (MTS Kwidzyn)
Prawy skrzydłowy: Paweł Miklikowski (Port Service Wybrzeże Gdańsk)
Obrotowy: Marcel Skierka (MTS Kwidzyn)