15 marca 2024

Wyrównany, ale przegrany mecz juniorów z Austrią

Juniorska reprezentacja Polski przegrała w Szczyrku w ramach towarzyskiego meczu z Austrią (30:34), choć do przerwy to Biało-Czerwoni prowadzili czterema bramkami (14:10). Rewanż odbędzie się już w sobotę o godz. 11.30. Transmisja będzie dostępna w Internecie.

Polska – Austria 30:34 (14:10)

Polska: Solnica, Kaleta, Zakrzewski – Florkiewicz, Witczak 2, Lenckowski 4, Szostak 1, Skiba 2, Kiejdo 1, Skierka 1, Stawicki 5, Drajewski, Cebulski 6, Pulit 3, Wawrzyński, Trzaskowski 1, Sondej 4, Chrząstowski

Reprezentacja Polski juniorów (złożona z zawodników urodzonych w roku 2006 lub młodszych) prowadzona przez Mariusza Jurasika od niedzieli bierze udział w zgrupowaniu szkoleniowym w Szczyrku. Nasi juniorzy, na których horyzoncie są już sierpniowe Mistrzostwa Europy do lat 18 w Czarnogórze, na koniec bieżącego zgrupowania na śląskim mieli dwukrotnie zmierzyć się z innym uczestnikiem zbliżających się mistrzostw – Austrią.

W piątek wynik otworzyli goście, ale początek meczu był bardzo wyrównany. Przez dziesięć minut drużyny grały gol za gol, a tablica wyników wskazywała remis (5:5). Wtedy serią trzech bramek popisali się Biało-Czerwoni, którzy wypracowali tym samym przewagę 8:5. Do końca pierwszej partii Polacy dołożyli do swojej zaliczki jeszcze jedno “oczko” (14:10), choć w pewnym momencie rywale doprowadzili nawet do bramki kontaktowej (10:11).

Po zmianie stron Austriacy ruszyli do zdecydowanej ofensywy. W ciągu siedmiu minut goście ponownie doprowadzili do kontaktu (21:22), a minutę później do remisu po 22. Na szczęście podopieczni trenera Jurasika potrafili dobrze zareagować na lepszy okres przyjezdnych i dalej utrzymali inicjatywę, zachowując minimalne prowadzenie. Kwadrans przed końcem meczu Polacy prowadzili 26:25.

Sytuacja na boisku zmieniła się w 48. minucie, kiedy Austriacy wyszli na prowadzenie wynikiem 27:26. O przerwę na żądanie poprosił Mariusz Jurasik, ale po chwili rywale trafili także na 28:26. Ambitni Biało-Czerwoni w decydującym fragmencie próbowali odwrócić losy meczu, ale to rywale lepiej rozegrali końcówkę i ostatecznie zwyciężyli 34:30. Najskuteczniejszymi zawodnikami na parkiecie byli Tomasz Cebulski i Jonas Stierschneider, którzy zdobyli po sześć bramek.

“Przeciwnik był wymagający, a mecz przebiegał w szybkim tempie. Zwłaszcza w pierwszej połowie Austriacy pokazali nam, jak się gra szybkie wznowienia czy kontrataki w drugie tempo po naszych błędach. Na wyniku zaważyła druga połowa, kiedy trochę pogubiliśmy się w obronie. Austriacy to wykorzystali i zasłużenie wygrali. Moi chłopcy dali z siebie wszystko i jutro jest nowy dzień i nowy mecz. Trzeba szybko się odbudować. Powiedziałem w szatni, że z porażek musimy wychodzić mocniejsi i nie powtarzać błędów. Jeśli chcemy osiągać sukcesy także na mistrzostwach, nie możemy poddawać się po pierwszej porażce. Zawodnicy zasługują na pochwały za walkę i zaangażowanie, ale musimy zwrócić uwagę na dużą liczbę błędów własnych” – podsumował trener Mariusz Jurasik.

Piątkowy mecz można obejrzeć z odtworzenia na kanale Handball Polska w serwisie YouTube (TUTAJ). Rewanżowy mecz z reprezentacją Austrii zaplanowano na sobotę na godz. 11.30, a transmisja będzie dostępna w tym samym miejscu.