17 marca 2024

Słowacja rywalem Biało-Czerwonych w eliminacjach MŚ 2025

Reprezentacja Słowacji będzie rywalem Polaków w eliminacyjnym dwumeczu, którego stawką będzie awans na Mistrzostwa Świata 2025. Nasi południowi sąsiedzi dwukrotnie pokonali Izrael.

O tym, że to właśnie zwycięzca tej pary będzie rywalem reprezentacji Polski w walce o awans na Mistrzostwa Świata 2025, dowiedzieliśmy się podczas styczniowego losowania przeprowadzonego przez Europejską Federację Piłki Ręcznej. Ze względu na sytuację geopolityczną, oba spotkania między Izraelem i Słowacją odbyły się w słowackich Topolczanach w dniach 15 i 17 marca (piątek i niedziela).

Pierwszy mecz zdecydowanie lepiej rozpoczęli Słowacy, którzy szybko objęli prowadzenie 5:1. Do końca inauguracyjnej połowy inicjatywę odzyskali jednak Izraelici, który nie tylko odrobili straty (8:8), ale do przerwy zbudowali dwubramkowe prowadzenie (16:14). Po powrocie do gry goście długo utrzymywali się na czele, ale w Słowacy dopięli swego i odrobili straty (21:21). W decydującym momencie gospodarze popisali się serią trzech bramek, dzięki czemu zwyciężyli 26:25 i byli w nieznacznie lepszym położeniu przed niedzielnym rewanżem.

W pierwszym meczu najskuteczniejszym zawodnikiem wśród Słowaków był Martin Potisk, autor sześciu goli, a wśród Izraelitów duet Tomer Bodenheimer i Rotem Segal, którzy zdobyli po pięć trafień. Dobry mecz zanotowali także bramkarz obu ekip: Igor Chupryna (10 interwencji) i Dan Tepper (13).

W sobotę Słowacy postawili za to kropkę nad “i”, ponownie pokonując Izraelitów, tym razem wynikiem 26:24. Choć goście rozpoczęli mecz od dwóch bramek, gdy gospodarze wyszli na prowadzenie 3:2, przewagi nie oddali już do końca meczu. Do przerwy było 13:11, identyczna różnica utrzymała się zresztą do finału spotkania. Znakomity mecz rozegrał Igor Chupryna (19 interwencji).

Polsko-słowacka rywalizacja, której stawką będzie awans na czempionat globu, także odbędzie się w formule dwumeczu. Spotkania zaplanowano na termin między 8 a 12 maja 2024 roku. Już teraz wiemy, że pierwsze spotkanie odbędzie się w ERGO Arenie w Gdańsku w czwartek 9 maja o godz. 18.00. Bilety są już dostępne do kupienia TUTAJ. Data rewanżu zostanie ustalona wkrótce.