1 kwietnia 2024

Polki zagrają z Kosowem o awans na EHF EURO 2024

Na zakończenie eliminacji Mistrzostw Europy 2024 reprezentacja Polski kobiet dwukrotnie zmierzy się z Kosowem. Pierwsze spotkanie zaplanowano na czwartek 4 kwietnia w Prisztinie (godz. 17.45), a rewanż odbędzie się trzy dni później w Zielonej Górze (07.04, godz. 18.00). Stawką polsko-kosowskiej rywalizacji będzie awans na turniej EHF EURO 2024.

Choć wydaje się, że jeszcze niedawno Biało-Czerwone inaugurowały udział w kwalifikacjach do ME 2024 meczem w Lubinie, to rywalizacja o wywalczenie promocji na turniej, który na przełomie listopada i grudnia odbędzie się na parkietach Węgier, Austrii i Szwajcarii, zmierza ku końcowi.

Wszystko za sprawą eliminacyjnego losowania, które przydzieliło Polki do Grupy 8. Wyjątkowej, ponieważ jedynej, w której skład wchodzą tylko trzy drużyny: Polska, Dania i Kosowo. Z powodu nieparzystej liczby drużyn, rywalizację podzielono na trzy dwumecze, a awans na turniej EHF EURO 2024 wywalczą dwie najlepsze zespoły.

Po czterech kolejkach gier pewne awansu są już Dunki, które zakończyły udział w eliminacjach z kompletem punktów. Wicemistrzynie Europy najpierw dwukrotnie pokonały Kosowo – 44:17 (u siebie) i 40:19 (na wyjeździe) – a następnie dwa razy triumfowały nad Biało-Czerwonymi – 26:22 w Lubinie i 39:31 w Ballerup.

Wspomniane wyniki oznaczają, że losy drugiego miejsca premiowanego awansem na czempionat Starego Kontynentu rozstrzygną się w bezpośrednim starciu Polek z Kosowiankami. Aby zapewnić sobie bilet na mistrzostwa, Biało-Czerwone muszą w dwumeczu z Kosowem zdobyć więcej punktów lub – w przypadku równej liczby “oczek” – zanotować lepszy bilans bramkowy w meczach bezpośrednich. Pierwsze spotkanie zaplanowano na czwartek 4 kwietnia w Prisztinie (godz. 17.45), a rewanż odbędzie się trzy dni później w Zielonej Górze (07.04, godz. 18.00).

Nie ma wątpliwości, że w obu przypadkach to właśnie nasze reprezentantki będą zdecydowanymi faworytkami. Dość powiedzieć, że Biało-Czerwone mierzyły się z Kosowiankami przed rokiem w ramach el. MŚ 2023 i zanotowały dwa wysokie zwycięstwa: 36:22 u siebie i 32:20 na wyjeździe. Były to pierwsze spotkania obu ekip w historii startów.

A ta dla reprezentacja Kosowa rozpoczęła się dopiero w 2015 roku, kiedy Kosowianki po raz pierwszy przystąpiły do rozgrywek organizowanych przez EHF. Od tego czasu rywalki nie zdołały jeszcze zakwalifikować się do turnieju mistrzowskiego. W ciągu dziewięciu lat Kosowianki wygrały dwa eliminacyjne mecze: z Luksemburgiem (33:27) i Cyprem (30:21). Oba spotkania odbyły się w 2021 roku w ramach I rundy kwalifikacyjnej do turnieju EHF EURO 2022.

Liderką ekipy z Kosowa wydaje się być środkowa rozgrywająca Leonora Demaj, która w dwóch październikowych meczach z Danią zdobyła łącznie 13 goli i jako jedyna ma na koncie dwucyfrową liczbę goli. Demaj na co dzień występuje w silnej lidze duńskiej i broni barw Ringkøbing Håndbold. Co ciekawe, identyczny dorobek bramkowy w el. ME 2024 ma również najskuteczniejsza w obozie Biało-Czerwonych Magda Balsam.

Bilety na mecz Polska – Kosowo w Zielonej Górze wciąż są w sprzedaży. Wejściówki można nabyć za pośrednictwem platformy eventim.pl (TUTAJ). Transmisję z meczu w Kosowie przeprowadzi stacja Eurosport 1, mecz w Zielonej Górze pokaże natomiast TVP Sport.

Terminarz pozostałych meczów eliminacji EHF EURO 2024:
Kosowo – Polska 04.04, godz. 17.45, Prisztina
Polska – Kosowo 07.04, godz. 18.00, Zielona Góra

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest