6 kwietnia 2024

Awans na EHF EURO 2024 na wyciągnięcie ręki. Polki czekają na rewanż z Kosowem

To będzie ostatni już mecz eliminacji Mistrzostw Europy 2024 dla reprezentacji Polski kobiet. Aby wywalczyć bilet na turniej EHF EURO 2024, Biało-Czerwone w rewanżowym spotkaniu z drużyną z Kosowa muszą obronić siedmiobramkową przewagę przywiezioną z Prisztiny. Początek meczu w Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR Zielona Góra w niedzielę 7 kwietnia o godz. 18.00.

Reprezentacja Polski kobiet pod wodzą norweskiego szkoleniowca Arne Senstada wciąż nie może być pewna udziału w Mistrzostwach Europy 2024, które na przełomie listopada i grudnia odbędą się na parkietach Węgier, Austrii i Szwajcarii. Biało-Czerwone muszą jeszcze postawić kropkę nad “i” w rewanżowym spotkaniu z reprezentacją Kosowa.

Choć suchy wynik czwartkowego spotkania w Prisztinie mógłby zapowiadać, że przypieczętowanie dziewiątego w historii reprezentacji Polski awansu na EURO będzie formalnością, przebieg pierwszego meczu z drużyną z Kosowa udowodnił dobitnie, że Biało-Czerwone nie mogą pozwolić sobie na większe rozluźnienie.

Polki co prawda wygrały w stolicy Kosowa rezultatem 34:27, ale po pięciu minutach przegrywały 1:5. Do przerwy utrzymywał się remis (17:17), a gospodynie utrzymywały kontakt aż do 50. minuty, gdy tablica wyników wskazywała 26:25 dla Biało-Czerwonych. “W drugiej połowie udało nam się zbudować przewagę, ale teraz musimy wrócić do domu i przygotować się na rewanż, bo musimy w nim zagrać o wiele lepiej!” – nie miał wątpliwości Arne Senstad, komentując “na gorąco” pierwszą odsłonę polsko-kosowskiej rywalizacji.

W Prisztinie polskiej drużynie najbardziej dała się we znaki rozgrywająca Leonora Demaj, która w całym meczu zdobyła aż dwanaście goli. W zespole Biało-Czerwonych najskuteczniejsza była z kolei kapitan Monika Kobylińska (9 bramek), która przed pierwszym meczem udzieliła nam obszernego wywiadu na temat kondycji reprezentacji Polski kobiet (WYWIAD).

W rewanżu poważnym atutem po stronie Polek będzie doping wiernych kibiców zgromadzonych w Hali Widowiskowo-Sportowej MOSiR w Zielonej Górze. Początek spotkania zaplanowano na niedzielę 7 kwietnia na godz. 18.00, a bilety wciąż są dostępne do kupienia za pośrednictwem serwisu eventim.pl (BILETY). Transmisja na żywo będzie dostępna w kanale TVP Sport, w aplikacji TVP Sport oraz na stronie sport.tvp.pl.

Aby wywalczyć bilet na turniej EHF EURO 2024, Biało-Czerwone w rewanżowym spotkaniu z drużyną z Kosowa muszą obronić siedmiobramkową przewagę przywiezioną z Prisztiny. Wszystko za sprawą eliminacyjnego losowania, które przydzieliło Polki do Grupy 8. Wyjątkowej, ponieważ jedynej, w której skład wchodzą tylko trzy drużyny: Polska, Dania i Kosowo.

Z powodu nieparzystej liczby drużyn, rywalizację podzielono na trzy dwumecze, a awans na turniej EHF EURO 2024 wywalczą dwa najlepsze zespoły. Dzięki serii czterech zwycięstw jako pierwsze bilet na EURO zapewniły sobie Dunki. Sprawa drugiej lokaty premiowanej awansem musi zatem rozstrzygnąć się między Polską a Kosowem w bezpośrednim starciu.