26 czerwca 2024

Logotyp Mistrzostw Świata do lat 21 w 2025 roku zaprezentowany w Katowicach

Już niespełna dwanaście miesięcy dzieli nas od rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21, które w 2025 roku odbędą się w Polsce. Pierwszym Regionem Gospodarzem turnieju zostało Województwo Śląskie. W środę 26 czerwca 2024 roku w Katowicach odbyła się uroczysta konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano logo turnieju wraz z logotypem kompozytowym.

18 czerwca 2025 roku – to właśnie tego dnia rozpocznie się 25. edycja Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21. Najlepsi szczypiorniści młodego pokolenia na świecie o złote medale czempionatu globu rywalizować będą na polskiej ziemi przez dwanaście dni. Pierwszym Regionem Gospodarzem turnieju zostało Województwo Śląskie.

To nie pierwszy raz, kiedy piłka ręczna na najwyższym poziomie zagości na Śląsku. W 2023 roku stolica województwa śląskiego – Katowice – była jednym z miast gospodarzy Mistrzostw Świata Mężczyzn 2023. Szczypiorniści w katowickim Spodku rywalizowali także podczas Mistrzostw Europy Mężczyzn w 2016 roku.

Dla Związku Piłki Ręcznej w Polsce przyznanie praw do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21 w 2025 roku doskonale wpisuje się ideę mającą na celu popularyzację dyscypliny poprzez organizację nad Wisłą najważniejszych turniejów rangi mistrzowskiej. Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich lat nasz kraj gościł Mistrzostwa Europy Juniorek w 2013 roku, Mistrzostwa Europy Juniorów w 2014 roku, turniej EHF EURO 2016 Mężczyzn, Mistrzostwa Świata Kobiet do lat 18 w 2018 roku oraz Mistrzostwa Świata Mężczyzn w 2023 roku. Co więcej, w Polsce odbędzie się także turniej EHF EURO 2026 Kobiet, a w 2031 roku Mistrzostwa Świata Kobiet.

Do pierwszej z nadchodzących imprez – Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21 – pozostał niespełna rok, a przygotowania do organizacji turnieju wchodzą w coraz bardziej zaawansowaną fazę. Młodzi szczypiorniści będą walczyć o mistrzostwo świata od 18 do 29 czerwca 2025 roku.

Z tej okazji w środę 26 czerwca 2024 roku w Katowicach odbyła się uroczysta konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano logo turnieju wraz z logotypem kompozytowym. W uroczystości zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego z udziałem Wicemarszałka Województwa Śląskiego Bartłomieja Sabata, Prezesa ZPRP Henryka Szczepańskiego, Wiceprezesa ZPRP prof. Bogdana Sojkina, Dyrektora Turnieju/Mistrzostw Damiana Drobika oraz zaproszonego specjalnie na konferencję trenera męskiej drużyny narodowej Marcina Lijewskiego.

Po powitaniu i przedstawieniu uczestników konferencję rozpoczął Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański, który w swojej wypowiedzi wskazał na kontynuację bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach, przywołując w szczególności Mistrzostwa Świata Mężczyzn w 2023 roku oraz przyszłoroczny turniej. W jego ocenie, mając tak solidnego partnera, warto kontynuować współpracę nie tylko w najbliższej perspektywie czasowej. Będzie to z korzyścią dla rozwoju piłki ręcznej w regionie śląskim oraz w całym kraju.

„Województwo Śląskie wspiera sport nie tylko seniorski, ale i juniorski. Cieszę się, że kolejna impreza rangi mistrzostw świata odbędzie się w naszym regionie. Przed nami duże wyzwanie logistyczne, duże wyzwanie promocyjne, a dla sportowców duże wyzwanie sportowe” – podkreślił Bartłomiej Sabat, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Kolejnym mówcą był Wiceprezes ZPRP Bogdan Sojkin, który przypomniał zasługi regionu śląskiego dla rozwoju piłki ręcznej kobiet i mężczyzn w ponad stuletniej historii tej dyscypliny w Polsce. Potwierdził też, że dotychczasowe doświadczenia we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego bardzo zachęcają do jej kontynuowania i są gwarancją dobrych efektów organizacyjnych.

W opinii Damiana Drobika, Mistrzostwa Świata w 2025 roku to największy turniej w Polsce w całej historii. Do Polski przyjadą 32 reprezentacje krajów z całego świata. Odbędzie się 116 meczów, z czego 60 w województwie śląskim. Z tym województwem mamy, jako ZPRP, bardzo dobrą współpracę, co cieszy zważywszy na bardzo dobrą infrastrukturę sportową, hotelową i transportowo-komunikacyjną w regionie, co jest niezwykle istotne przy tak dużej imprezie. Ważne jest także doświadczenie osób współorganizujących imprezę oraz ich pełna życzliwość.

Trener reprezentacji Marcin Lijewski wyraził zadowolenie, że grupa rocznikowa 2004–2005, która jest naszym oczkiem w głowie, zakończy swoje szkolenie imprezą najwyższej rangi w kraju. Jest to ogromna szansa na dobry wynik sportowy, podkreślenie naszego miejsca na arenie międzynarodowej i przede wszystkim rozwój oraz popularyzację piłki ręcznej w Polsce. 

W Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21 w 2025 roku udział wezmą 32 drużyny z całego świata, które w fazie wstępnej zostaną podzielone na osiem grup po cztery zespoły. Do walki o medale awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. Reprezentacje, które zajmą trzecie i czwarte miejsca, zagrają w turnieju o Puchar Prezydenta IHF o miejsca od 17 do 32. Biało-czerwone barwy reprezentować będzie młodzieżowa reprezentacja Polski pod wodzą selekcjonera Rafała Bernackiego.

Logo mistrzostw stworzone zostało na planie koła, dzięki czemu symbolizuje zarówno ziemski glob, jak i piłkę, stanowiąc doskonałe połączenie przywodzące na myśl mistrzostwa świata w piłce ręcznej. Umieszczony w środku orzeł w biało-czerwonych barwach kolorystyką nawiązuje do narodowych barw organizatora turnieju. Orzeł z kolei jest nie tylko symbolem narodowym Polski umieszczonym w godle Rzeczypospolitej Polskiej, ale także symbolem determinacji, dynamiki, energii, siły i szybkości, czyli wszystkich atrybutów potrzebnych do osiągnięcia sukcesu w tak wymagającej dyscyplinie sportu, jaką jest piłka ręczna.

fot. Andrzej Grygiel/UMWS

SKLEP KIBICA

KOSZULKI | SZALIKI | CZAPKI | GADŻETY

Pin It on Pinterest