1 lipca 2024

OME: przegrana na inaugurację turnieju

Reprezentacja Polski juniorek młodszych zainaugurowała udział w Otwartych Mistrzostwach Europy Kobiet do lat 16, które odbywają się w szwedzkim Goeteborgu. Pierwszymi rywalkami Biało-Czerwonych były gospodynie, które zwyciężyły wynikiem 23:18.

Szwecja – Polska 23:18 (13:6)

Polska: Maćkowiak, Żurawska – Kuchczyńska 2, Kościańska, Bliszczyk 2, Sadowska, Litwiniuk 1, Lubecka, Jankowska, Tobolewska 5, Cielątkowska 1, Trochimczyk 2, Grużewska, Worożańska, Purzyńska 2, Urbaniak 3.

Otwarte Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 16 są pierwszą młodzieżową imprezą z udziałem reprezentantów Polski, która czeka nas w trakcie okresu wakacyjnego. Oprócz zmagań juniorek młodszych, w lipcu odbędą się jeszcze Mistrzostwa Europy Mężczyzn do lat 20, a w sierpniu – Mistrzostwa Europy Mężczyzn do lat 18.

W ramach pierwszej z wymienionych imprez od poniedziałku 1 lipca rywalizuje reprezentacja Polski juniorek młodszych (złożona z zawodniczek urodzonych w 2008 roku lub młodszych) pod wodzą trenera Andrzeja Niewrzawy. Od tego dnia Otwarte Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 16 odbywają się w szwedzkim Goeteborgu. W rywalizacji udział bierze 20 zespołów, a w ramach razy grupowej Biało-Czerwone trafiły do Grupy C razem z Turcją, Portugalią, Szwecją i Francją.

Pierwszymi rywalkami naszych kadrowiczek były gospodynie. Szwedki bardzo dobrze rozpoczęły mecz i zdobyły dwie pierwsze bramki. W kolejnym fragmencie nasze przeciwniczki nie zwalniały tempa i po upływie 10 minut prowadziły już 6:1. Do końca pierwszej połowy różnica powiększyła się do siedmiu “oczek” (13:6).

Po zmianie stron ambitne Biało-Czerwone zabrały się do odrabiania strat. W ciągu pięciu minut Polki zniwelowały straty o połowę (12:15). Na liderkę naszego zespołu wyrastała Jagoda Tobolewska, która w całym meczu zdobyła pięć goli. Niestety, w decydującym momencie Szwedki odzyskały inicjatywę i utrzymały przewagę do końca meczu, w którym zwyciężyły ostatecznie 23:18.

Niezależnie od wyników fazy grupowej, każda z uczestniczących drużyn rozegra w turnieju osiem spotkań. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy wezmą udział w rundzie głównej. Drużyny z miejsc 3, 4 i 5 zagrają o lokaty od 9 do 20. Transmisje na żywo ze wszystkich meczów są dostępne za darmo na platformie EHFTV (TUTAJ).

Terminarz fazy grupowej Otwartych Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 16 z udziałem reprezentacji Polski juniorek młodszych:
01.07, godz. 16.30: Polska – Francja
02.07, godz. 13.00: Polska – Portugalia
02.07, godz. 16.30: Polska – Turcja