15 lipca 2024

EURO U20: Macedonia pokonała Biało-Czerwonych

Młodzieżowa reprezentacja Polski przegrała z rówieśnikami z Macedonii Północnej (26:28) na start drugiej rundy Mistrzostw Europy do lat 20, w ramach której Biało-Czerwoni walczą o miejsca 9-16. We wtorek rywalami naszych młodzieżowców będą Francuzi.

Macedonia Północna – Polska 28:26 (15:14)

Polska: Błażejewski, Drożdż – Grzenkowicz, Wasiak 2, Kamiński 5, Marchewka, Wierzbicki, Wrona 2, Żyszkiewicz 6, Luksa 2, Rodak 1, Pepliński 2, Wielgucki, Fajfer, Sladkowski 3, Mielczarski 3

Meczem z Macedonią Północą młodzieżowa reprezentacja Polski wkroczyła w drugi etap turnieju EHF EURO U20 2024. W ramach fazy grupowej Biało-Czerwoni zajęli trzecie miejsce, ustępując rywalom ze Szwecji oraz Islandii. Pozytywny bilans bramkowy uzyskany dzięki wysokiemu zwycięstwu nad Ukrainą zapewnił jednak naszym reprezentantom udział w grze o miejsca 9-16, gdzie kolejnymi przeciwnikami Polaków mieli być kolejno Macedończycy, Francuzi oraz Rumuni.

Pierwsze minuty poniedziałkowego meczu przyniosły wiele błędów i strat z obu stron. Jako pierwsi drogę do bramki przeciwników znaleźli Polacy, a dokładniej Oliwier Kamiński, który po pięciu minutach gry dwukrotnie pokonał ze skrzydła macedońskiego bramkarza (2:0).

Niestety, dwie bramki Biało-Czerwonych wyraźnie rozdrażniły rywali, którzy od tego momentu zanotowali serię sześciu goli (6:2). Dobrze bronił Ivan Galevski. Na szczęście ambitna postawa Polaków w połączeniu z uwagami trenera Bernackiego pozwoliły naszym zawodnikom odzyskać właściwy rytm gry. Zaraz po przerwie na żądanie złą passę przerwał Marcin Pepliński, dzięki czemu w kolejnych minutach rozpoczęła się wymiana gol za gol, przy czym wynikową inicjatywę utrzymywali przeciwnicy.

Taki stan rzeczy trwał aż do 24. minuty, kiedy najskuteczniejszy w naszym zespole Krzysztof Żyszkiewicz zwieńczył pościg Polaków i doprowadził do remisu 11:11. Dzięki kolejnym interwencjom Nikodema Błażejewskiego w pewnym momencie Biało-Czerwoni wyszli nawet na prowadzenie, ale pierwsza połowa i tak zakończyła się jednak minimalną przewagą Macedończyków (15:14).

Drugą partię zdecydowanie lepiej otworzyli nasi rywale. Po chwili gry bramka za bramkę Macedończycy ponownie popisali się serią trafień. Tym razem rzucili cztery gole z rzędu, efektem czego różnica znacząco wzrosła (23:18).

Wypracowana w ten sposób zaliczka pozwoliła Macedończykom zwyciężyć finalnie wynikiem 28:26. Biało-Czerwoni odrabianie strat rozpoczęli dopiero w końcówce. Najwięcej problemów sprawił nam Mirche Kalajdjieski, który zamienił na bramkę wszystkie cztery rzuty. Najskuteczniejszy na pakiecie był jednak Krzysztof Żyszkiewicz, autor sześciu goli.

Drugi mecz w ramach rywalizacji o miejsca 9-16 Biało-Czerwoni rozegrają we wtorek 16 lipca przeciwko Francji. Początek spotkania o godz. 14.20. Transmisje na żywo ze wszystkich meczów EHF EURO U20 można obejrzeć bez opłat na platformie EHFTV (TUTAJ).

Terminarz młodzieżowej reprezentacji Polski w strefie miejsc 9-16 EHF EURO U20:
Polska – Francja: wtorek 16 lipca, godz. 14.20
Polska – Rumunia: czwartek 18 lipca, godz. 14.20