Byli wybitni reprezentanci Polski spotkali się w Kaliszu podczas XI Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Zasłużonego reprezentanta Polski w piłce ręcznej. Prezentujemy sprawozdanie z XI Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego członków Stowarzyszenia Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej, które odbyło się w Kaliszu w dniach 22.06.2024 r.
I. Obrady XI Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego Członków Zasłużonego Reprezentanta Polski w Pilce Ręcznej otworzył Prezes Zygfryd Kuchta. Z uwagi na wymaganą, większościową obecność członków Stowarzyszenia otwarcie obrad nastąpiło, zgodnie z regulaminem, w I terminie. Ustępujący Prezes zapoznał zebranych z programem pobytu w Kaliszu, który przewiduje poza częścią oficjalną, zawartą w porządku obrad, spotkania z miejscowymi działaczami Stowarzyszenia „Szczypiorniak” oraz wizytę w Pieczyskach, nad rozwojem, których objęło patronat nasze Stowarzyszenie. Z. Kuchta powitał Członka Honorowego Stowarzyszenia Janusza Czerwińskiego oraz przekazał pozdrowienia od Stanisława Majorka i Boguchwała Fulary, którzy ze względów osobistych nie mogli uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu.
II. Zgodnie z regulaminem i porządkiem obrad Z. Kuchta zaproponował na Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia Jana Prześlakiewicza i na funkcję Sekretarza Zgromadzenia Danutę Kuś – Załęską. W głosowaniu jawnym, jednogłośnie, po uzyskaniu zgody zainteresowanych przyjęto na Przewodniczącego Zgromadzenia – Jana Prześlakiewicza a na Sekretarza Danutę Kuś – Załęską.
III. Przewodniczący Zgromadzenia podziękował za wybór i zaproponował kandydatów do Komisji Wyborczej, która będzie miała również w zakresie obowiązków sprawy komisji mandatowo- skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków. Kandydaci zgłoszeni przez Przewodniczącego: Andrzej Lisiewicz, Halina Rac, Urszula Dąbrowska potwierdzili gotowość wyboru do Komisji Wyborczej. Wobec braku innych zgłoszeń, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie została wybrana Komisja Wyborcza w składzie:
Andrzej Lisiewicz – Przewodniczący
Halina Rac – członek
Urszula Dąbrowska – członek
Przewodniczący Zgromadzenia przypomniał, a najważniejsze punkty przytoczył regulaminu obrad (w załączeniu), porządku obrad (w załączeniu) oraz regulaminu wyborów (w załączeniu).Wszystkie te dokumenty, w formie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie w głosowaniu jawnym.
IV. Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia – Ustępujący Prezes Zygfryd Kuchta
W swoim wystąpieniu podkreślił sens działania Stowarzyszenia oraz pozycję i dobrą współpracę ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce a następnie:
– podziękował Agnieszce Kaja i Jerzemu Noszczakowi za duży wkład pracy i prowadzenie bieżących spraw Stowarzyszenia
– podkreślił aktywność w reprezentowanie Stowarzyszenia na zawodach „Masters” i uroczystościach pogrzebowych członków Stowarzyszenia (Z. Kuchta)
– omówił dystrybucję biletów na mecze piłki ręcznej i wskazał na konieczność ograniczenie jej tylko do aktywnych członków Stowarzyszenia
– poruszył sprawę aktywności członków Stowarzyszenia, zawieszania mało aktywnych a jednocześnie pozyskiwania nowych członków z młodszego pokolenia byłych trenerów i zawodników
– podziękował darczyńcom (członkowie wspierający) i ZPRP za wsparcie budżetu Stowarzyszenia umożliwiające utrzymanie niskich opłat za udział w corocznych Zjazdach (zakup koszulek, wydawnictwa)
– wskazał, do rozpatrzenia przez Zarząd, propozycji Kalisza, jako stałego miejsca Zjazdów Stowarzyszenia w połączeniu z organizacją Turnieju „Masters”, jako ważny punkt w historii polskiej piłki ręcznej
– poruszył konieczność dalszej współpracy z Zarządem ZPRP – stała, systematyczna pomoc finansowa na działalność Stowarzyszenia, które będzie realizowało zadania w zakresie promocji piłki ręcznej i prezentowania jej poprzez wybitnych zawodników i trenerów – członków Stowarzyszenia
– pomimo usilnych starań nie udało się zrealizować prezentacji naszej działalności na forum Zarządu ZPRP. Należy zabiegać o rozpatrzenie naszej propozycji włączenie Prezesa Stowarzyszenia w skład Zarządu ZPRP
– przedstawił, przyjętych przez Zarząd, nowych członków wspierających: Andrzeja Gardzilewicza i Lucjana Stolarka. Obaj podziękowali za to zaszczytne wyróżnienie i zadeklarowali aktywne działanie w ramach Stowarzyszenia
– na zakończenie Z. Kuchta podziękował Edwardowi Prusowi za pomoc w organizacji XI Walnego Zgromadzenia
V. Informacja o stanie finansowym Stowarzyszenia – skarbnik Agnieszka Kaja
Skarbnik Stowarzyszenia przedstawiła stan finansowy Stowarzyszenia na rok 2023 – wpłaty (składki członkowskie, członków wspierających i darowizny) oraz niezbędne wydatki związane z organizacją Walnego Zgromadzenia 2023 (akceptowane przez Zarząd) przewyższyły wpłaty i przyniosły stratę w wysokości 2 660 zł. Niewielka, zanotowana strata, z uwagi na wysokie koszty wydawnicze i udziału w (stan na 31.12.2023) pozostała kwota 29 180,45 zł, która jest do wykorzystania, na cele statutowe w latach następnych. Należy zwrócić uwagę na większą systematyczność dokonywania wpłat członkowskich. Podziękowania za utrzymanie dobrej kondycji finansowej należne są darczyńcom a w szczególności członkom wspierającym i ZPRP.
VI. Andrzej Lech – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – sprawozdanie
Aktualny stan majątkowy Stowarzyszenia jest zadawalający na skutek rocznych składek członków zwyczajnych a szczególnie darowizn i wpłat dokonanych przez członków wspierających. Wydatki zaprezentowane są w pełni uzasadnione a prowadzona dokumentacja finansowa jest w pełni wiarygodna i wzorowo prowadzona przez skarbnik Agnieszkę Kaja. Komisja Rewizyjna wnioskuje o udzielenie absolutorium ustępującemu Prezesowi i członkom Zarządu Stowarzyszenie Zasłużonego Reprezentanta Polski w Piłce Ręcznej.
VII. Andrzej Lisiewicz w imieniu Komisji Wyborczej stwierdził prawomocność Walnego Zgromadzenia. Zgodnie z podpisami na liście potwierdzono obecności 42 członków na ogólną liczbę 74 członków Stowarzyszenia.
VIII. Głosy w dyskusji:
Zofia Chrószcz – w związku z problemami zgłoszeń i przyjęć do naszego Stowarzyszenia należałoby zmienić warunki – obniżyć je, np. rozegranie w reprezentacji Polski 50 meczów.
Zygfryd Kuchta – przyjąć specjalne kryteria dla zawodników i zawodniczek reprezentantów Polski z lat 1950-1970.
Urszula Falba – skontaktować się reprezentantkami Polski z województwa szczecińskiego zainteresowanymi przystąpieniem do Stowarzyszenia
Zygfryd Kuchta – należy wprowadzić szerokie korekty dotyczące warunków przystąpienia do Stowarzyszenia
Danuta Kuś – Załęska – uznać udział w MŚw Gr. B, jako równorzędny do startu w MŚw Gr. A.
Jerzy Garpiel – po zmianie warunków przystąpienia do Stowarzyszenia należ przeprowadzić akcję informacyjną wśród zainteresowanych osób
Andrzej Lecha – zdecydowanie doprowadzić do zmian, korekt do historii polskiej piłki ręcznej opublikowanej na stronie internetowej ZPRP
IX. Głosowania – Przewodniczący Zgromadzenia w uzgodnieniu z Komisją Wyborczą zarządził głosowania w sprawie przyjęcia uchwał:
Uchwała w sprawie sprawozdania z działalności Stowarzyszenia za 2023
Uchwała nr 4 przyjęta jednogłośnie w głosowaniu jawnym.
Uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2023
Uchwała nr 5 przyjęta jednogłośnie w głosowaniu jawnym.
Uchwała w sprawie przyjęcia sprawozdania Komisji Rewizyjnej
Uchwała nr 6 przyjęta: za 41 głosów, 1 osoba przeciw, 0 osób wstrzymujących się w głosowaniu jawnym.
Uchwała w sprawie absolutorium dla ustępującego Prezesa i członków Zarządu Stowarzyszenia
Uchwała nr 7 przyjęta przez aklamację.
X. Wybory do Zarządu Stowarzyszenia.
Przewodniczący Zgromadzenia w uzgodnieniu z Komisją Wyborczą przedstawił następujących kandydatów do Zarządu Stowarzyszenia: Zygfryd Kuchta, Jerzy Garpiel, Jerzy Noszczak, Agnieszka Kaja, Bożena Karkut. Wszystkie te osoby potwierdziły chęć kandydowania. Z uwagi na zgłoszenie i potwierdzenie pięciu osób na kandydatów do Zarządu (tyle osób liczy Zarząd), w głosowaniu jawnym, jednogłośnie, do Zarządu Stowarzyszenia, zostali wybrani: Zygfryd Kuchta, Jerzy Garpiel, Jerzy Noszczak, Agnieszka Kaja, Bożena Karkut.
XI. Wybory do Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
Przewodniczący Zgromadzenia w uzgodnieniu z Komisją Wyborczą przedstawił następujących kandydatów do Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia: Danuta Litwin Andrzej Lech, Jan Węglarz. Wszystkie te osoby potwierdziły chęć kandydowania. Z uwagi na brak innych kandydatur, w głosowaniu jawnym, jednogłośnie w skład Komisji Rewizyjnej weszli: Danuta Litwin, Andrzej Lech i Jan Węglarz.
XII. Ogłoszenie Komisji Wyborczej.
a) Komisja Wyborcza po ukonstytuowaniu się Zarządu Stowarzyszenia ogłosiła jego ostateczny skład:
- Zygfryd Kuchta – Prezes
- Jerzy Garpiel – Wiceprezes
- Bożena Karkut – sekretarz
- Agnieszka Kaja – skarbnik
- Jerzy Noszczak – członek
b) Komisja Wyborcza, po ukonstytuowaniu się Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, ogłosiła jej ostateczny skład: - Andrzej Lech – Przewodniczący
- Danuta Litwin – członek
- Jan Węglarz – członek
XIII. Sprawozdanie Komisji Wyborczej dotyczące przyjęcia uchwał:
przygotować projekt zmian w Statucie dot. Rozd. III pkt.11 – warunków przyjmowania nowych członków Stowarzyszenia
doprowadzić do zmian w zakresie opisu historii polskiej piłki ręcznej prezentowanej na stronie internetowej ZPRP
Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Prezes Zygfryd Kuchta dziękując wszystkim zebranym za aktywny udział w Walnym Zgromadzeniu, zapewniając o realizacji, w nowej kadencji, zgłaszanych uwag i wniosków dotyczących rozwoju i działalności Stowarzyszenia.
Poza częścią główną, oficjalną dotyczącą wyborów do Władz Stowarzyszenia, w ramach XI Walnego Zgromadzenia miało miejsce:
22.06.2024 godz. 14.00 – 16.00. Zebranie Zarządu i Komisji Rewizyjnej
Podczas zebrania omówiono sprawy organizacyjne Walnego Zgromadzenia. Wprowadzono poprawki do przebiegu części nieoficjalnej programu pobytu w Kaliszu oraz przygotowano do zatwierdzenia, przez Zgromadzenie, porządek oraz regulamin wyborów i obrad. Przedyskutowano narastający problem nowych członków zwyczajnych i ewentualnego obniżenia warunków przyjęć w skład Stowarzyszenia. Przedstawiono problem osób członków zwyczajnych, mało aktywnych (niedostateczna frekwencja w zjazdach Stowarzyszenia) kandydatów do zawieszenia w prawach członków Stowarzyszenia.
22.06.2024 godz. 20.00 – 23.00 Uroczyste otwarcie XI Walnego Zgromadzenia – spotkanie z miejscowymi działaczami Stowarzyszenia „Szczypiorniak
Otwarcia XI Walnego Zgromadzenia dokonał Prezes Zygfryd Kuchta. Powitał członków Stowarzyszenia i zaproszonych gości: władze samorządowe Kalisza i miejscowych działaczy Stowarzyszenia “Szczypiorniak”. Wieloletnia współpraca pozwoliła na poszerzenie i uatrakcyjnienie działalności naszego Stowarzyszenia oraz integrację z kaliskim środowiskiem piłki ręcznej. Prezes Zygfryd Kuch wręczył, Przewodniczącemu Stowarzyszenia „Szczypiorniak” p. Edwardowi Prusowi, przyznany przez Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce, Medal za Zasługi dla Piłki Ręcznej. Honorowy Prezes Stowarzyszenia p. Janusz Czerwiński wręczył okolicznościową statuetkę Zygfrydowi Kuchcie z okazji jego 80 rocznicy urodzin. Głos zabrał Przewodniczący Stowarzyszenia „Szczypiorniak” p. Edward Prus, który szeroko przedstawił zamierzenia działaczy kaliskich dotyczących historii i aktualnych zamierzeń w zakresie popularyzacji piłki ręcznej. Przypomniał związki twórców państwowości polskiej (1914-1918) z powstaniem i rozwojem piłki ręcznej. Przywołał zasługi Stowarzyszenia „Szczypiorniak” w powołaniu Muzeum Piłki Ręcznej w Kaliszu i upamiętnienia żołnierzy Legionów Józefa Piłsudzkiego, jako prekursorów „szczypiorniaka”. Po prezentacji i wystąpieniach miejscowych działaczy miało miejsce, spotkanie integracyjne, podczas, którego wymieniano poglądy dotyczące związków historii z rozwojem i aktualnymi problemami polskiej i kaliskiej piłki ręcznej.
22.06.2024 godz. 13.00 – 19.00 Dworek w Pieczyskach
Pobyt w Kaliszu, poza częścią oficjalną, miał w programie wizytę w Pieczyskach, gdzie spotkali się uczestnicy Walnego Zgromadzenia z miejscowymi działaczami, pasjonatami historii Kalisza oraz polskiej piłki ręcznej. Podczas rozmów zapoznano nas z działalnością Stowarzyszenia „Szczypiorniak” dotyczącej prac na rzecz pamięci o legionistach 1918 roku, historii „szczypiorniaka”, a przede wszystkim prowadzenia usilnych starań o pozyskanie Dworku (starej szkoły w Pieczyskach) i przekształcenie go na Centrum Rehabilitacyjne dla byłych sportowców i okolicznych mieszkańców. Inicjatywa ta została poparta przez władze naszego Stowarzyszenia. Stwierdzono prawidłowy rozwój, zasadzonych rok wcześniej, dębów symbolizujących osoby zasłużone dla sprawy powstania Centrum Rehabilitacyjnego w Pieczyskach („Zygfryd” i „Edward”) co dobrze rokuje realizacji naszych wspólnych planów dotyczących Pieczysk. Dzięki zaangażowaniu Edwarda Prusa i jego współpracownikom udało się zrealizować część oficjalną Zgromadzenia, jak i niezwykle atrakcyjny program towarzyszący Walnemu Zgromadzeniu.