31 marca 2019

LM: Płocczanie poza ósemką

Mimo ambitnej postawy, Orlen Wisła nie zdołała odwrócić losów dwumeczu przeciwko Pickowi Szeged. Nafciarze po raz drugi ulegli rywalom – tym razem na wyjeździe 16:23 – i to Węgrzy zagrają w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

Mimo porażki w pierwszym spotkaniu (20:22), Orlen Wisła do Segedynu wcale nie jechała jak na ścięcie. – Nasz awans nie będzie żadnym cudem! – przekonywał Jose de Toledo. – Jestem realistą co do wyniku, ale znam też wartość i potencjał moich graczy – zaznaczał z kolei szkoleniowiec Wisły, Xavier Sabate.

Zwłaszcza, że w pierwszym meczu płocczanie wcale nie odstawali poziomem od rywali, była realna szansa na zwycięstwo. Do składu na Węgrzech wrócił dowódca obrony i encyklopedia piłki ręcznej – Renato Sulić. Dodatkowo świeżo w pamięci mamy jeszcze niesamowity powrót Wisły w dwumeczu z Bjerringbro Silkeborg. Wiedzieliśmy więc, że Nafciarzy stać na wielkie rzeczy.

By dokonać kolejnej i awansować do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, Wisła nad Balatonem musiała wygrać z Pickiem trzema bramkami. Jeśli rzuciłaby ich 23, wówczas wystarczyłyby „tylko” dwa trafienia przewagi.

Takiego scenariusza w Segedynie jednak nie uwzględniano. Od pierwszych minut gospodarze byli maksymalnie skoncentrowani i nie pozwalali na wiele wicemistrzom Polski. O ile w pierwszym meczu kolejne bramki padały w żółwim tempie, na Węgrzech worek z bramkami otworzył się momentalnie. Po 180 sekundach gospodarze prowadzili 3:2. Potem jednak oba zespoły kompletnie się zacięły. Na kolejną bramkę czekaliśmy aż 6 minut (3:3).

Szybciej pozbierali się gospodarze, to oni nadawali ton spotkaniu i zdobywanie bramek przychodziło im o wiele łatwiej. Wspomagani dobrą postawą Mirko Alilovica w bramce, Węgrzy pewnie kroczyli do ćwierćfinału. Najpierw wypracowali dwie bramki przewagi (6:4), potem trzy (9:6), cztery (10:6), by do szatni schodzić z zaliczką pięciu trafień (13:8).

Bolączką Wisły była (nie)skuteczność. W trakcie pierwszej połowy wyniosła ona jedynie 40%, a ledwie 7-procentową efektywność w bramce wyliczono Adamowi Morawskiemu. Z przodu poderwać drużynę starał się jedynie Tomasz Gębala (do przerwy 4/6).

Druga połowa nie przyniosła trzęsienia ziemi i zmiany obrazu gry. Pick grał niesamowicie konsekwentnie, najczęściej kończąc akcje dograniem do koła, gdzie najskuteczniejszy w zespole Bence Banhidi wiedział już co zrobić z piłką (7 bramek).

W ataku Wisła grała bardzo jednowymiarowo. Próby pokonania napędzającego się z każdą minutą Alilovica podjęło się tylko dziesięciu Nafciarzy. Siedmiu skutecznie. Dla kontrastu – w protokole meczowym z bramką zapisało się aż jedenastu podopiecznych trenera Pastora (w tym Mirko Alilović).

Gospodarze powiększali więc swoją przewagę, która w apogeum sięgnęła ośmiu bramek (21:13). Węgrzy odnieśli dość spokojne zwycięstwo i zasłużenie awansowali do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, w którym zagrają z Vardarem Skopje.